Türkler tepki gösterdi

4 NİSAN 2016 AA© InterAjans 

TURKLER-TEPKI-GOSTERDI-FOTO-AAALMANYA‘da yaşayan Türkler, ülkenin ikinci devlet televizyon kanalı ZDF’de, “mizah” adı altında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır hakaretler içeren program yayınlanmasına tepki gösterdi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) yetkilileri, merkezi Almanya’nın Mainz kentinde bulunan ZDF binasının önüne siyah çelenk, Almanya’da yaşayan ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan Türkler de programdan duydukları rahatsızlığı dile getiren mektuplar bıraktı.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, yaptığı açıklamada, ZDF yöneticilerine, Alman veya Türk bir ailenin, çocuklarıyla izlemekten haya edeceği ve toplumu rencide edecek yayının kabul edilmesinin mümkün olmadığı görüşünü içeren mektubu vermek için geldiklerini söyledi.

Her ortamda özgürlükleri savunduklarını ancak yapılan yayının basın özgürlüğüyle ilgisinin olmadığını belirten Sırakaya, “STK’lar, fikir ve basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmezleridir, ancak basın özgürlüğünün bir topluma, bir millete veya o toplumu temsil eden kişilere ve ilgili siyasilere hakaret ederek suçlama noktasında olması kabul edilebilir bir olgu değildir” dedi.

Sırakaya, bu olayın takipçisi olacaklarını ve her ortamda bunu dile getireceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizler bugün UETD olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a hakaret edilen ve hiçbir şekilde kabul edilmeyen bu yayınla ilgili düşüncelerimizi ifade etmek için buradayız. Ancak aynı hakaret içeren ifadeler Almanya Cumhurbaşkanı Sayın Gauck’a yapılmış olsaydı biz yine bugün burada aynı düşüncelerimizi ifade ediyor olacaktık.”

Hukuki, sosyal ve ahlaki zeminde bu işin takipçisi olacaklarını bildiren Sırakaya, “Umut ederiz ki toplumsal barışı, toplumsal birlikteliği ve toplumsal huzuru bozan yayınlar önümüzdeki süreç içerisinde ‘basın özgürlüğü’ kisvesi altında devam ettirilmez, en büyük temennimiz bu ve bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

http://www.interajans.nl/turkler-tepki-gosterdi/

 

———————————————————————————————————————————————————-

Almanya’da UETD şubelerine yönelik saldırılar endişelendiriyor

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya son dönemlerde kendilerine yönelik artarak devam eden saldırıların artık cana kastedecek bir hal aldığını belirterek, Alman yetkili makamlara sorumlu davranmaları çağrısında bulundu. Sırakaya, AA muhabirine konuştu. (Mesut Zeyrek – Anadolu Ajansı)

KÖLN – MESUT ZEYREK  30.03.2016

1

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, son dönemlerde kendilerine yönelik artarak devam eden saldırıların artık cana kastedecek bir hal aldığını belirterek, Almanyetkililere sorumlu davranmaları çağrısında bulundu.

AA muhabirine konuşan Sırakaya, UETDolarak siyasetin ve Avrupa’daki demokrasinin vazgeçilmez ögelerinden olan bir sivil toplum kuruluşu olduklarını, yaptıkları faaliyetlerle hem demokrasinin gelişmesine katkı sunduklarını hem de sosyal ve siyasal alanda vatandaşların temsilini öngören bir hedefleri olduğunu ifade etti.

UETD Genel Başkanı, özellikle son dönemlerde şubelerine yönelik saldırıların arttığına dikkati çekerek, “Son dönemlerde maalesef kurumlarımıza karşı PKK terör örgütünün yandaşları tarafından ciddi anlamda bir saldırıyla karşı karşıyayız. Bu yıl içerisinde gerçekleşen saldırı sayısı bugün itibarıyla altıyı bulmuş durumda.” dedi.

Saldırıların artık sadece “mala” değil “cana” da kastetmeye başladığını ifade eden Sırakaya, bu konuda Hamburg teşkilatı başkanı Muhterem Güngör’ün özel aracına yapılan molotof kokteylli saldırıyı örnek gösterdi.

“Bu terör örgütleri ülkenin demokrasisini hedef alıyor”

Bu saldırıların sadece kendilerini hedef almadığını, aynı zamanda Almanya’nın kamu düzenini ve demokrasisini de hedef aldığını dile getiren Sırakaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bu ülkede yaşayan, bu ülkenin vatandaşı olan, Alman vatandaşı olan ve geleceğini yine bu ülkede idame ettirmeyi hedefleyen, demokrasinin gelişmesine katkı sunan bir sivil toplum kuruluşu olarak, demokrasiyi hedef alan bu terör örgütlerinin sosyal düzeni de bozacak şekilde hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyor ve önümüzdeki süreç içerisinde Alman toplumu olarak, bu toplumda yaşayan bireyler olarak hep beraber bu terör örgütlerine karşı muhakkak bir duruş sergilememiz gerektiğini düşünüyoruz.”

UETD olarak Avrupa çapında 1 Nisan Cuma günü saat 15:30’da yaklaşık 100 noktada eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenleyeceklerini bildiren Sırakaya, insanlığı hedef alan tüm terör örgütlerine karşı ortak bir duruş sergileyeceklerini sözlerine ekledi.

http://aa.com.tr/tr/dunya/almanyada-uetd-subelerine-yonelik-saldirilar-endiselendiriyor/546508

———————————————————————————————————————————————————-

HERKESE-ONEMLI-GOREVLER-DUSUYOR-FOTO-AA“Herkese önemli görevler düşüyor”

AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, 21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

“Toplumsal huzuru tehdit eden ırkçılık ve yabancı düşmanlığı kaygı verici biçimde artmaktadır” diyen Sırakaya, şunları kaydetti:“Müslümanlara yönelik temelsiz korku ve nefret içeren bir dünya görüşüne dayanan İslamofobi de maalesef Avrupa çapında giderek büyüyen bir trend hâline gelmektedir. İnsan haklarını ve onurunu hiçe sayan ırkçılık ve ayrımcılık demokratik, açık ve karşılıklı saygı esasına dayalı bir toplum içinde var olma şansı bulamaz. Ancak geçtiğimiz günlerde Almanya’da yapılan Eyalet Parlamentosu Seçimleri maalesef karamsar bir tablo ortaya koydu.  Irkçı ve sağ popülist partilerin rağbet görmesi insanlığın ortak değeri, demokrasi ve hukuk devleti için tehlike ikazlarının çaldığının belirgin bir emaresidir. Bu nedenle sağ popülizmin tehlikelerine vurgu yapılması noktasında siyasetten medyaya, bürokrasiden sivil topluma kadar her bir mekanizmaya önemli görevler düşmektedir.UETD olarak ırkçılık, zenofobi ve İslamofobiye karşı daima pro-aktif çalışmalar yapacak, farklılıkların kendi kimlikleriyle özgürce bir arada yaşadığı bir gelecek tasavvuru için siyasi karar alıcılar, partiler ve sivil inisiyatifler ile iş birliğimizi daha da güçlendireceğiz.” (İnterAjans)

http://www.interajans.nl/herkese-onemli-gorevler-dusuyor/

———————————————————————————————————————————————————-

BASINDA UETD 5. OLAĞAN GENEL KURULU

ZS_Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin yeni Başkanı Zafer Sırakaya oldu

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkanlığa getirildi.

UETD Genel Başkanı Sarıkaya, “UETD kuruluşundan bugüne kadar gelmiş olduğu süreçte insanla uğraşan, insanla ilgilenen, insana hizmet götüren, Avrupalı Türklere yaşam biçiminde kolaylık sağlayan bir perspektifle yola çıktı. Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/avrupali-turk-demokratlar-birliginin-yeni-baskani-zafer-sarikaya-oldu-40061754

UETD’DE BAŞKAN SIRAKAYA OLDU

UETD yeni genel başkanını dün gerçekleştirdiği seçim ile belirledi. Yeni başkanı Zafer Sırakaya oldu

AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkan seçildi. Sırakaya, görevi 2013 yılından beri genel başkanlık yapan Süleyman Çelik’ten devraldı. UETD’nin önceki yönetimlerinde de görev alan Zafer Sırakaya AK Parti Brüksel temsilciliği görevini yürütüyordu. Sırakaya seçildikten sonra delegelere teşekkür etti.

Köln Pullman Hotel’de yapılan genel kurula Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mustafa Yeneroğlu, Metin Külünk ve Fatma Betül Kaya, delegeler ve çok sayıda davetli katıldı. Köln’de 2005 yılında lobi çalışmaları yapmak üzere kurulan UETD, şu anda 15 ülkede 250 şubesi bulunan bir yapıya dönüştü.

http://www.sabah.de/uetdde-baskan-degisti

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği 5. Olağan Genel Kurulu

KÖLN (AA) – Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkanlığa getirildi.

Zafer Sırakaya yaptığı konuşmada, terör saldırılarında şehit olanlara rahmet, yaralanlara da acil şifalar diledi.

UETD Genel Başkanı Sarıkaya, ”UETD kuruluşundan bugüne kadar gelmiş olduğu süreçte insanla uğraşan, insanla ilgilenen, insana hizmet götüren, Avrupalı Türklere yaşam biçiminde kolaylık sağlayan bir perspektifle yola çıktı. Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz” dedi.

Suriye’den ve Irak’tan 2,5 milyona yakın göçmen ile ilgilenen ve onlara bir şekilde ortam ve barınak hazırlayan bir Türkiye’nin Avrupa’da yaşayan 5 milyona yakın Türk toplumuyla ilgilenememe imkanı olamayacağını gördüklerini vurgulayan Sırakaya, ”Dolayısıyla Türkiye bu anlamda hem civar ülkelerdeki mağdurlarla ilgileniyor ama aynı zamanda Avrupa’da yaşamakta olan Türk nüfusuyla da yakından ilgilenerek bu toplumun yaşamış olduğu ülkelerde bir katma değer oluşturma noktasında da bir katalizörgörevi görüyor” ifadelerini kullandı.

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/avrupali-turk-demokratlar-birligi-5-2081876.html

UETD’DE SIRAKAYA DÖNEMİ

UETD’nin Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya, Genel Başkanlığı Süleyman Çelik’ten devraldı.

KÖLN – Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin yeni Genel Başkanı Zafer Sırakaya oldu. UETD’nin Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya, Genel Başkanlığı Süleyman Çelik’ten devraldı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkan seçildi. Wenel kurula AB Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Metin Külünk, Mustafa Yeneroğlu, Fatma Betül Kaya olmak üzere çok sayıda delege katıldı. Görevi Süleyman Çelik’ten devralan UETD Genel Başkanı Sırakaya ise herkese teşekkür ederek “Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz” şeklinde konuştu. Eski başkan Süleyman Çelik ise görev süresi boyunca emeği geçen herkese teşekkür etti ve “Hepiniz hakkınızı helal edin. Biz sizlerle buraya geldik. Bundan sonra da arkadaşlarımıza elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

http://www.postgazetesi.com/uetdde-sirakaya-donemi/

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupa-Dakikhaber  25.02.2016

Süleyman Çelik: Yurtdışı seçim bölgesi olmalı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, 28 Şubat’ta yapılacak 5. genel kurul öncesi geçmiş dönemi değerlendirmek ve kongre hakkında bilgi vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

„Avrupa’da görev yapan Türk basınına çok teşekkür ediyorum. Görev süremiz boyunca her zaman yanımızda oldunuz ve tüm çalışmalarımızda bizleri desteklediniz. Faaliyetlerimizin duyurulmasında çok yardımcı oldunuz. Buradan Avrupa’daki tüm Türk basın mensuplarına teşekkür ediyorum“ diyerek sözlerine başlayan Süleyman Çelik, 2013 yılında devraldığı UETD başkanlığı döneminde Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarının çözülmesi için ekip olarak çok yoğun bir tempoyla çalıştıklarını, problemleri Başbakan ve Cumhurbaşkanı dahil olmak üzere gerekli tüm yetkili makamlara taşıdıklarını ve bu sayede pek çok sorunun çözüme kavuştuğunu ifade ederek, „Göreve geldiğimizde Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde temsilcilikleri olan UETD bugün 15 ülke ve 35 bölgede, 400 noktada temsil edilen, 250 şubesi, 150 temsilcisi ile Batı Avrupa’da büyük bir sivil toplum kuruluşu haline geldi“ dedi.

SCBild

UETD’nin sadece Türkiye’ye dönük olarak değil vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerde de siyasete katılımını teşvik için çalışmalar yaptıklarını belirten Çelik 2013 yılında Almanya’da yapılan seçimlerde bir milyondan fazla seçmeni olan Türk toplumunu seçimlere katılıp oy kullanmaya teşvik ettiklerini ve bunda çok büyük bir başarı kazandıklarını vurgulayarak „50 yılı aşan göç tarihimizde ilk defa yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanmasını sağlamak için büyük bir emek verdik ve bir milyon 300 bin vatandaşımızın oy kullanmasını sağladık“ şeklinde konuştu.

„Görev sürem boyunca her türlü fedakarlığı yaparak, başarılı bir dönem geçirmemizi sağlayan, tüm teşkilatıma çok teşekkür ediyorum“ diyen Çelik 28 Şubat 2016 Pazar günü gerçekleşecek olan genel kurulun Köln’de Pullman Hotel’de 13:00’te başlayacağını ifade ederek „Program iki bölümden oluşacak. Birinci bölümde programa Türkiye’den ve buradan katılacak olan konuklarımızın konuşmaları olacak. İkinci bölümde seçim yapılacak ve yeni yönetim kurulu belirlenecek. Programa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır da katılacak“ dedi.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan ile Köln ve Hamm büyükşehir belediye başkanlarının da programa davetli olduğunu sözlerine ekleyen Çelik „Görevde olduğumuz süre içinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için çalışmalar yaptık. Vatandaşlarımızın sorunlarını bir rapor halinde hükümetimize sunduk. Bu çalışmalarımız sonucunda askerlik bedeli 6 bin Euro’dan bin Euro’ya düşürüldü. Pasaport ücretleri 211 Euro’dan 100 Euro’ya düşürüldü. Üniversite öğrencilerimize burs verilmesi sağlandı. Türkiye’de uzun süre kalanların araçlarının da Türkiye’de bulundurmaları imkanı sağlandı. Başbakanımıza verdiğimiz 15 maddelik listenin 11’i gerçekleştirildi“ dedi. Çelik başbakanlığa verilen talep listesinde de yer alan yurtdışının seçim bölgesi olması konusunun önemini vurgulayarak „Şu anda çok yoğun bir gündemi olan hükümetimizin bu konuyu da gündemine alacağına inanıyoruz. Bunu anamızın ak sütü gibi hak ediyoruz. Diğer büyük ülkeler gibi Türkiye’nin de yurtdışında yaşayan vatandaşlarına bu hakkı vereceğine inanıyoruz“ dedi.

http://dakikhaber.de/avrupa/9276

—————————————————————————————————————————————————————————

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER – 01.10.2015

uetd-genel-baskani-suleyman-yipratma-kampanyalarina-celik-cevap-verdi

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik PKK saldırılarına ve UETD’yi yıpratma kampanyalarına cevap verdi

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Avrupa Türkmen Gazetesi’ne yaptığı açıklamada gündemdeki 3 konuya değinerek çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik PKK saldırılarına ve UETD’yi yıpratma kampanyalarına cevap verdi

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Avrupalı Türklerin etkili sivil toplum örgütlerinden Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik; 1 Kasım seçimleri, ırkçı terör örgütü PKK’nın yayın organında UETD’yi hedef gösteren yalan haberler ve Çelik’in ifadesine göre “sipariş yazıları”yla UETD yıpratmayı hedefleyen Süleyman Özışık’ın çalışmalarına dair çarpıcı ve gündem sarsıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Avrupa Türkmen Gazetesi‘ne konuşan ve “provokasyona kapılmamak lazım aklı selim davranmak şart” sözleriyle öne çıkan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’in o çapıcı
değerlendirmeleri.

PKK’NIN IRKÇI EYLEMLERİNİ DEĞERLENEDİREN UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “AKLI SELİM DAVRANMAK ŞART” DEDİ
“Biz burada batı Avrupa’da Türkiye’nin hangi coğrafyasından olursa olsun hep aynı noktada birleşiyoruz” diyen UETD Genel Başkan Süleyman Çelik şöyle konuştu “Kürd’ü ile Türk’ü veya değişik siyasi partilere sempati bile duyan olsa birlik, beraberlik içerisinde yaşamayı bilen bir toplumuz. 90’lı yıllarda terör örgütü PKK’nın buradaki uzantılarının yapmış olduğu eylemler, buradaki toplumumuzu rahatsız etmişti. Avrupa’da yaşayan Türk toplumu olarak olayların tekrardan zuhur etmesini istemiyoruz. Geçtiğimiz günlerde UETD Hamm Şubesi’ni molotof kokteyli ile yakmak istediler. Yine camilerimize karşı benzer saldırılar oldu. Burada tabı provokatörler rol alıyorlar. Ancak provokasyonlara kapılmamak lazım. Aklı selim davranmak şarttır. Türk toplumunu kendi içinde birbiri ile kutuplaşmasını ve ayrışmasını isteyenler var, buna müsaade etmemeliyiz. Herkes sorumluluk duygusu ile davranması lazım özelikle Avrupalı Türk Demokratlar Birliği olarak reaksiyonlarımızı da basın aracılığı ile duyuracağız” dedi.

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “SADECE BRÜKSEL DE AK PARTİ TEMSİLCİLİĞİ VARDIR”
Irkçı terör örgütü PKK’nın yayın organı olan “Fıratnews” adlı sitede yer alan ‘AKP, Türk-Kürt göçmenleri düşmanlaştırmak istiyor’ başlıklı yazı ile ilgili sorulara ise Çelik şu yanıtı verdi: “AK Parti’yi en çok destekleyenler ve görev alanlar Kürt kökenli kardeşlerimiz, hemşerilerimizdir. Şunun altını çizerek söylüyorum; Avrupa’da AK Parti diye bir teşkilat yoktur, Brüksel’de AK Parti temsilciliği vardır. Bu da siyasi bir temsilcilik’tir. Bunun dışında Almanya, Fransa, Hollanda veya herhangi Avrupa ülkesinde AK Parti teşkilatı, derneği veya temsilciliği yok. Sivil toplum kuruluşları var, başta UETD gibi. Bu kuruluşta görev alan ve üye olan herkes sağduyulu aklı selim insanlardır, farklı etnik kökenlerden insanlar arasında düşmanlık yapmayı da bilmezler” diyerek PKK’nın etnik nefret içerikli yaklaşımlarını kınadı.

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “‘SİPARİŞ ÜZERE YAZILAR YAZAN SÜLEYMAN ÖZIŞIK’ MUHATABIM DEĞİLDİR”
Avrupa Türkmen Gazetesi’ne yapılan açıklamada; Avrupa’da yaşayan Türkler tarafından “Sipariş üzere yazılar yazan Süleyman Özışık” olarak bilinen şeklinde ifadelerin yer aldığı girişiyle, internethaber adlı sitenin yazarı Süleyman Özışık’ın ‘Anketler ve Avrupa’daki Türkler’e PKK tehdidi’ başlıklı yazısı ile ilgili sorulara UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik şu yanıtı verdi; “Bu kişinin yazılarına cevap verme ihtiyacı duymuyorum. Bu kişi gerçekten muhatabım değildir, zira muhatap alınacak seviyede de değildir.
Aldığı eğitim ve genel durumu bir gazeteci veya köşe yazarlığı şartlarını olgunlaştırmıyor. Birilerinin ricası üzere sipariş yazılar yazarak Avrupalı Türkler’ın bir şekilde bölmeye ve buradaki birliği, bütünlüğü parçalamaya yönelik yazılar yazdığının farkında olmayacak kadar zavallı biridir.” dedi.

Barış ve sükunet içinde oy kullanmanın önemine değinen Çelik “Önümüzdeki haftalarda seçimler var. Seçmenlerimizin mutlaka seçime gitmelerini önemle arz ediyoruz. Hangi parti’ye oy vermek istiyorlarsa versinler, yeter ki oy vermeye gitsinler. Oylarını kullansınlar” diyerek sözlerini tamamladı.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

————————————————————————————————————————–

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER – 10.08.2015

UETD Genel Başkanı Çelik’le yaptığımız söyleşide net konuştu

HABER MERKEZİ – Avrupalı Türklerin en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi olan ve AK Parti’ye yakınlığıyla tanınan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin Genel Başkanı Süleyman Çelik, AVRUPA TÜRK GAZETESİ’ne çarpıcı açıklamalarda bulundu.

UETD Genel Başkanı Çelik’le yaptığımız söyleşide net konuştu
ÖZEL SÖYLEŞİ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvikiyle, Başbakan olduğu 2004 yılında Almanya’nın Köln kenti merkezli olarak kurulan UETD kısa adlı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği bugünlerde Türkiye’nin gündeminde tartışılan bir sivil toplum kuruluşu.

Nedeni ise Türkiye’de yazar Süleyman Özışık’ın Avrupalı Türklerin haklarını savunmak amaçlı siyasi lobi faaliyetlerinde bulunan UETD’nin Genel Başkanı Süleyman Çelik’ten bahisle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti aleyhinde çalıştığını iddia etmesidir.

AVRUPA TÜRK GAZETESİ olarak Özışık’ın iddialarınıUETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’e sorduk. Çelik’te açık yüreklilikle sorularımızı cevapladı.

Çelik kendisi ve UETD hakkında ortaya atılan iddiaları herkesten önce AVRUPA TÜRK GAZETESİ’ne değerlendirerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte sessizliğini bozan Süleyman Çelik’in sorularımıza verdiği cevaplar.

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK, METİN KÜLÜNK’Ü İMA ETTİ: “HAKKIMIZDA YAZILANLAR SİPARİŞTİR, ALGI İÇİN YAZILMAKTADIR”
UETD Genel Başkanı Çelik, yazının sipariş üzerine yazıldığını şöyle ifade etti; “Söz konusu yazarla bugünlerde gündeme getirdiği asılsız iddialarını bundan aşağı yukarı bir yıl kadar önce gündeme taşıdığında kendisiyle görüşmek için İstanbul’da bulunduğum anda görüşme girişimlerim oldu. Ancak her seferinde ben İstanbul’da olduğumda kendisi Ankara’daydı, bende Ankara’da olduğumu da ise o İstanbul’da bulunuyordu. Hakkımızda yazılanlar gerçek olmadığı gibi ne yazık ki özenle benden kaçtığını düşünüyorum. Bu nedenle yazdıklarının sipariş üzerine yazdığını düşünüyorum. Bir algı yaratılmak isteniyor. Burada kasıt var. Bunu Genel Başkan Yardımcılarımız Mehmet Kara ve Dursun Döngel arkadaşlarımız da anlatmaktadırlar. Ancak sorularınız üzerine ilk defa kendim bunu açıklıyorum.” diyerek satır arasında İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün UETD’ye yönelik müdahalelerinin teşkilatta tepkiye yol açtığını ima etti.

HAKKIMIZDA KASITLI OLARAK ‘AK PARTİ DÜŞMANI’ ALGISI YARATILMAK İSTENİYOR
Süleyman Çelik’e Genel Başkanlığını yaptığı UETD’nin AK Parti’nin başarısındaki payını sorduk. Çelik bu soru üzerine AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığının Avrupa seçim bölgelerinden sorumlu Seçim İşleri Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Harun Tüfekçi’yle uyum içinde çalıştıklarını dile getirdi. Çelik görüşlerini şu şekilde aktardı “Seçimlerde başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bize ‘Partinin çalışmalarında görev almıyorlar, diğer cemiyet ve dernekler gibi sadece bir STK gibi, sadece destek veriyorlar’ dendi. Hal bu ki, bu doğru değildir. Bu da Ankara’da algı yaratmak amacıyla söylenen sözlerden bir tanesidir. Amaç hakkımızda kamuoyunda ‘AK Parti düşmanı’ algısını yaratmaktır. Ancak amaçlanan algı gerçekleşmedi. Benim AK Parti düşmanlığım değil, tam tersine bizim UETD olarak seçim dönemindeki başarılarımız bir gerçektir. UETD tek vücut olarak güven içinde yoluna devam ediyor. Esas bu asılsız iddiaları dinlendirenler AK Parti düşmanıdır. Zaten hakkımızda bu tür şeyleri ortaya atıp geri çekilenlerin birbiriyle çelişkili görüşleri ile büyüklerimiz hakkında söyledikleri teşkilatlarımız tarafından biliyor, hatta söz konusu yazar burada (Avrupa’da) bulunan şehirlerle eyaletlerin adlarını bile birbiriyle karıştırmaktadır.” dedi.

UETD, AK PARTİ’NİN AVRUPA’DAKİ SEÇİM BAŞARISININ KAYNAĞIDIR
7 Haziran genel seçimlerinde AK Parti Almanya’daki seçim sandığına giden Türk seçmenin tamamının yüzde 53,7%’lik oyunu aldı, yurtdışında oy sandığı konulan bütün ülkeler toplandığında ise AK Parti’nin aldığı oy yüzde 50,3%’tür. Bunu Süleyman Çelik’e sorduk. Çelik şöyle konuştu: “Biz elimizden gelen çalışmayı tüm teşkilatlarımızla yaptık. Hedeflenen üçte birlik (1/3) katılımı sağlamaktı. Özellikle FETÖ’nün sabote girişimlerine rağmen toplam seçmenin yüzde 36,8% sandığa geldi, getirdik. Bu bir başarıdır. Bugün itibarıyla UETD’nin Avrupa’da 14 ülkede toplam 162 şubesi mevcuttur. Bu şubeler seçim dönemlerinde 32 seçim bölgesi olarak çalışmaktadır. AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığının Avrupa seçim bölgelerinden sorumlu Seçim İşleri Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Harun Tüfekçi’yle bu seçimlerde teşkilat olarak 32 bölge’de uyum içinde çalıştık. Sayın Milletvekilimizle yaptığımız çalışmalar da bazılarına göre bir problemin kaynağı oldu. Kendi partisinin başarısını istemeyenleri anlamak zor. Hal bu ki herkese kapımız ardına kadar açıktır.” dedi.

süleyman-celik

SÜLEYMAN ÇELİK: “11 YIL TEŞKİLATIN HER KADEMESİNDE ÇALIŞTIM. BEN KONGRE’YLE GELDİM.”
Süleyman Çelik, UETD’nin kuruluşundan beri teşkilatta görev almaktadır. Çelik son olarak 10 Şubat 2013 tarihinde de Genel Başkan seçilerek başarılı çalışmalarıyla göz doldurmakta olan bir sivil toplumcu olarak biliniyor. Çelik’e kamuoyuna UETD’nin teşkilat içi meseleleri olarak yansıyan bazı eski yöneticilerin açıklamalarını sorduk. Çelik şunları kaydetti: “11 yıl teşkilatın her kademesinde çalıştım. Neyin ne olduğunu bu tecrübeden biliyorum. Görevden alınan UETD Genel Merkez yöneticilerini ben keyfimden görevlerinden almadım. Bunlar tamam tüzüğün ön-gördüğü çerçeve içinde Kongre’de 3 yıllığına seçilen 40 MKYK (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) üyesi arasından yine tüzüğün ilgili hükümlerinin gereği olarak Genel Başkan’ın tavsiyesine uygun olarak seçilen 12 MYK (Merkez Yönetim Kurulu) üyesinin ortaya çıkmasıyla şekillenen tablodaki rutin değişikliklerdir. Kongre’yle geldiğime göre kendi tasarruflarımın olması yasal bir haktır. Görevden alınanlar şüphesiz muhalefet içindedirler veya ortalığı karıştırıyor olabilirler. Ancak teşkilatın genel yapısı bu tür değişikliklerden etkilenmez.” diye konuştu.

ÇELİK; UETD ÜYELERİNE, AVRUPA TÜRK TOPLUMUNA VE BÜYÜKLERE SADAKAT’I VURGULADI
Teşkilattaki uyumu sormamız üzerine Süleyman Çelik şöyle konuştu “Teşkilatta teveccüh var, kenetlenme var. 11 yıllık UETD’li olarak teşkilatın her kademesini bilen ve bu teşkilatın her kademesinde görev almış bir insanım. Bizim bu teşkilatta emeğimiz büyüktür. Önemli olan üyelere, Avrupa’daki Türk toplumumuza ve büyüklerimize sadakat içinde bu davayı ilerletiyor olmamızdır. Bunun dışında olmamız düşünülemez. Onların teveccühüne layık olmaya çalışıyoruz. Her zaman bu düşünceyle hareket ettik. Bizim bu çizgide olduğumuz yaptığımız çalışmalarla ortadadır. Eleştiriler olacaktır ancak bizi kirletme girişimleri, bizim büyümemizi istemeyenlerin yaptıkları çirkinliklerdir.” dedi.

CumhurbaskaniylabirlikteCekilenFotograf suleyman celik

14 Nisan 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’i makamında kabul etti. Çelik, hayırlı olsun dileklerini sundu, yurtdışındaki vatandaşların sorunları hakkında ve UETD’nin çalışmaları hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdi.

ÇELİK MİLLETVEKİLLİĞİ KONUSUNDA RAHAT
7 Haziran’da İstanbul’dan Milletvekili aday adayı olan Çelik’e bu süreçte aday yapılmaması yönündeki spekülasyonları sorduk. Çelik rahat konuştu “İyi ki aday koymadılar. Büyüklerimiz nasıl isterse öyle olur. Zaten başta Mustafa Yeneroğlu olmak üzere çok sayıda kaliteli arkadaşımız milletvekili oldular. Gönül arzu eder ki daha fazla olsun ancak büyüklerimi böyle takdir gördüler. Bizim üzerimize düşen çalışmaktır. Öyle de yaptık. Bu teşkilatçılığın gereğidir.” şeklinde konuştu.

suleyman celik erdogan2

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “BİZİM FETÖ’YLE KESİNLİKLE İŞİMİZ OLMAZ!”
UETD Genel Başkanı Çelik, Paralel Yapı veya Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak bilinen ihanet yapısıyla olduğu iddia edilen ilişkisine kesin bir dille reddederek sert çıktı. Çelik “Hiç bir şey gücüme gitmiyor, eleştiriye alışık olan insanlarız biz. En acımasız eleştirilerle karşılaştık. Ancak en fazla gücümüze giden, bizi Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yakın biriymiş gibi göstermesidir. Bu bizi yaralar. Ne benim ne de arkadaşlarımın kesinlikle, masum insanların özel hayatlarını ifşa ederek bunu meslek edinmiş ihanet çeteleriyle ilişkimiz olamaz! Yazarın iddia ettiği gibi Zaman gibi bir oluşuma koşup beyanat verdiğim kesinlikle söz konusu değildir. Bu en ağır iftiradır. FETÖ’yle beraber olduğum şeklindeki iddiayı kesin bir dille reddediyorum. Hiçbir zaman Gülen Örgütü’yle beraber olmadım. Tam tersine bunların yaptıklarını eskiden görmüş bir kişiyim. O zaman da bunları uyardım.” dedi.

BİZİ FETÖ’CÜ İLAN EDENLER FETÖ’NÜN BİZE ATTIĞI İFTİRALARI BİZE KARŞI KULLANIYORLAR, ÇELİŞKİLERİ ORTADA
Yolsuzluk ve muhtelif ahlaksızlık iddiaları konusunda ise Çelik net konuştu ve çelişkilere işaret etti. “Çok gariptir ki bizi itham edenler FETÖ medyası Zaman’ın hakkımızda herkese açık YTB (Yurtdışı Türkler Başkanlığı) kataloğundan projelerimizi seçip, UETD’yi yıpratmak için ortaya attığı ancak altını bir türlü dolduramadıkları sözde yolsuzluk iddialarına sarılıyorlar, sonra da bizi FETÖ’yle ilişkili göstermeye kalkıyorlar. UETD, FETÖ medyasının acımasız iftira kampanyalarına maruz kalmıştır. FETÖ’nün bel altı iftiralarını kullanarak bize hücum edenler şimdi bizi bu Paralel çeteyle ilişkili göstermeye çalışıyor?!! Tam bir çelişki. Bizi, FETÖ’nün yolsuzluk silahıyla vurup sonra bizi FETÖ’yle ilişkili göstermek çok çelişkili bir görüştür.” şeklinde konuştu.

suleyman2-

GEÇMİŞİNİ İNKÂR ETMEYEN, KÖLN’DE YETİŞMİŞ MİLLİ GÖRÜŞ KÖKENLİ BİR UETD GENEL BAŞKANI
Çelik Almanya’daki Türk toplumunun üçte birinin (1/3) bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinin en büyük kenti ve Almanya’nın sayılı büyük kentlerinden bir tanesi olan Köln’de yıllarca uyum ve sivil toplum çalışmalarında bulundu. Bu bakımdan Süleyman Çelik’in çekirdekten yetişme bir toplum lideri olduğunu söylersek yanılmayız. Çelik bunu şöyle tarif ediyor “Beni bilenler biliyor. Ben Milli Görüş kökenli bir kişiyim. Reis’imiz gibi İmam Hatip’liyim. Ben yetiştiğim yeri inkâr etmem. İsteyenler bunu Almanya’nın Köln kentindeki Türklere sorabilirler. Uyum meclislerinde Türklerin, Müslümanların hakları için verilen mücadelelerin içinde geliyorum. Bu bilinen bir gerçektir.” şeklinde ifade etti.

Söyleşimizde amacımız tarafların sesini duyurmaktır, taraf olmak değildir. Çünkü UETD teşkilatı ve Genel Başkanı Süleyman Çelik’in sesini yeterlice duyuramadığı kanısındayız, o nedenle mikrofonumuzu ona uzattık. Cevap hakkı olan herkese Gazetemizde yer vardır. Süleyman bey açık yüreklilikle sorularımıza cevaplar verdi ve teşkilatındaki çalışmaları anlattı. UETD sesini Avrupalı Türklere duyurmak için bizi tercih etti. Milli iradeyi savundukları bu çetin yolda, kendisine ve dava arkadaşlarına başarılar diliyoruz. AVRUPA TÜRK GAZETESİ Avrupalı Türklerin yenilen haklarını ve çiğnenen onurunu gündeme getirmeyi görev sayar.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

———————————————————————————


Presse/ Basın Açıklamaları

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü Cemalettin Haşimi konferans verdi.(UETD Hessen)

 • AVRUPALI TÜRKLER OYUNUN FARKINDA..
  __________________________________________________________
 • UETD İsveç’te çalışmalara hız verdi..
  __________________________________________________________
 • Bakan Zeybekci, Köln’de Malatyalılarla Görüştü
  Nihat Zeybekçi: Ekonomimiz taş gibi!
 • _________________________________________________________
 • (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken: İsveç’te Cumhurbaşkanı seçiminde 35 bin kişi oy kullanabilecek.
 • _________________________________________________________
 • (UETD) 28 Şubat Demokrasi ve Milli İradeye Saygı konferansı Londra’da
 • _________________________________________________________
 • UETD’nin düzenlediği ‘Yükselen Türkiye Ekonomisi’ konferansında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci: Günübirlik Operasyonlar Yapmaya Kalktılar
 • _________________________________________________________
 • UETD Belçika teşkilatına üye olma kampanyasına Belçika Kraliyet Ailesinden François van Caloen da dâhil oldu.
 • _________________________________________________________
 • Der türkische Finanzminister Nihat Zeybekci hat auf der Veranstaltung Das türkische Wirtschaftswachstum der UETD in Köln teilgenommen.
 • _________________________________________________________
 • UETD Gelsenkirchen’de Yukarıbaş, güven tazeledi
 • _________________________________________________________
 • UETD GENÇLİĞİ ATAKTA
 • _________________________________________________________
  _________________________________________________________
  Bakan Zeybekci, Köln’de Malatyalılarla Görüştü
  Nihat Zeybekçi: Ekonomimiz taş gibi!
  _________________________________________________________
  (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken: İsveç’te Cumhurbaşkanı seçiminde 35 bin kişi oy kullanabilecek.
  _________________________________________________________
  (UETD) 28 Şubat Demokrasi ve Milli İradeye Saygı konferansı Londra’da
  _________________________________________________________
  UETD’nin düzenlediği ‘Yükselen Türkiye Ekonomisi’ konferansında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci: Günübirlik Operasyonlar Yapmaya Kalktılar
  _________________________________________________________
  UETD Belçika teşkilatına üye olma kampanyasına Belçika Kraliyet Ailesinden François van Caloen da dâhil oldu.
  _________________________________________________________
  Der türkische Finanzminister Nihat Zeybekci hat auf der Veranstaltung Das türkische Wirtschaftswachstum der UETD in Köln teilgenommen.
  _________________________________________________________
  UETD Gelsenkirchen’de Yukarıbaş, güven tazeledi
  _________________________________________________________http://www.habername.com/haber-merkelden-uetdye-tesekkur-mektubu…-96380.htm

  UETD Genel Merkezinin Yaptığı Açıklamalar

   

   

  http://www.uetd.org.uk/#!news–events/c1jm

  http://www.habername.com/haber-uetdnin-isvecte-kongre-heyecani…-96205.htm

  http://www.calameo.com/read/00077445730eeb7fdb497  Öztürk Gazetesi

  Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan Türk işçileri,

  UETD görevlileri tarafından Almanya’da yapılacak olan seçimlere katılması için uyarılıyor.
  http://www.haberler.com/kapikule-de-almanya-da-sandiga-gidin-uyarisi-4982502-haberi/

  _________________________________________________

  Seçimler İçin Gümrüklerde Vatandaslar Bilgilendiriliyor

  http://news-eu.com/haber/6605-secimler-icin-gumruklerde-vatandaslar-bilgilendiri.html

  Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan Türk işçileri, UETD görevlileri tarafından Almanya’da yapılacak olan seçimlere katılması için uyarılıyor.

  UETD gives a press statement against violence in Egypt in Berlin
  Members and supporters of the Union of European Turkish Democrats (UETD) gave a press statement in front of the Embassy
  of Egypt in Berlin against the police and military violence in Egypt.

  http://www.demotix.com/news/2485466/uetd-gives-press-statement-against-violence-egypt-berlin#media-2485422

  _____________________________________________________________

  UETD | muslime.tv
  Kundgebung für Ägypten #RABIAWir waren am 23.8.2013 für euch auf der Kundgebung “Gegen Gewalt – Für Demokratie und
  Menschenrechte in Ägypten” und konnten interessante Stimmen von Muslimen und Nicht-Muslimen einfangen. Der Veranstal-
  ter war UETD – Union of European Turkish Democrats. Unser ägyptischer…
  _____________________________________________________________
  ‘Olumlu, ancak yetersiz’ | ZAMAN-ONLINE
  zaman-online.de
  NSU terör hücresine yönelik güvenlik birimlerinin yaptığı hataları araştıran Federal Meclis NSU Komisyonu’nun önceki gün em-
  niyet birimlerinin ağır bir yenilgi aldığı vurgusuyla yayınladığı rapora sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.

  _____________________________________________________________

  Berlin’de Mısır ve Suriye protestosu
  www.trtturk.com.tr
  Mısır’da darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Şam’daki kimyasal silah saldırısı, Berlin’de protesto edildi.
  _____________________________________________________________
  Berlinde Mısır ve Suriye protestosu – GÜNCEL
  www.cumrapostasi.com
  mısırda darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Şamdaki kimyasal silah saldırısı, berlinde protesto edildi….berlİnalmanyada fa-
  aliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri mısırın berlin büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı. avrupa türk
  _____________________________________________________________
  Türk STK’lar NSU raporunu yetersiz buldu
  www.bugun.com.tr
  Türk STK’lar NSU raporunu yetersiz… –

  _____________________________________________________________

  UETD Genel Başkanı ÇELİK, Katıldığı Çeşitli TV Programlarında, Olayların gerçek yüzünü açıkladı:

  UETD Genel Başkanı Süleyman ÇELİK, TGRT EU’da, GEZİ

  Olaylarının gerçek yüzünü Canlı Yayında kamuoyuna açıkladı

  Başkan Çelik’in TGRT EU’da Canlı olarak yayınlanan programını BURADAN

  İZLEYEBİLİRSİNİZ.

  _______________________________________

  UETD Genel Başkanı Süleyman ÇELİK, TV NET’de

  Canlı Yayında Gelişmeleri değerlendirdi

  Çelik: ” Avrupa medyası tek yanlı ve yanıltıcı haber yaptı!”

  TV NET’de yayınlanan programın tam filmini BURADAN iZLEYEBiLiRSiNiZ.

  ______________________________________________

  Genel Başkan Çelik, TRT Türk’de UETD’yi tanıttı ve

  Demokrasiye Saygı Mitinginin gerekçelerini açıkladı

  TRT Türk’de yayınlanan programın tam filmini BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

  _____________________________________________________________________

   

  UETD Genel Başkani Süleyman Çelik’in, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katıldığı, 4 Subat 2014’de Berlin’de UETD tarafından düzenlenen “Büyük Berlin Buluşması” Toplantısında yaptığı Konuşma.

  Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 04.02.2014 Berlin Konuşması 1.Bölüm

  Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 04.02.2014 Berlin Konuşması 2.Bölüm

  Basında ve Video Sitelerinde Yayınlanan Videolar

   

   

  ________________________________________________________________________________________________________

  Avusturya Teşkilatımızın Avusturya seçimleri için siyasi katılım videosu:

  http://www.youtube.com/watch?v=7e6zuNn9ZYc

  ________________________________________________________________________________________________________
  Almanya Seçim Sistemi – UETD Seçim Sandığa Çağrı Reklam Spotları :

  http://youtu.be/YOtGSW7NtJU

  http://youtu.be/OaId-lpoVx8

  http://youtu.be/G-oC38KJzh0


  http://www.youtube.com/ watch?v=ekIV5T5HSHQ

  _________________________________________________________________________________________________________

  UETD bei :muslime.tv
  Wir waren am 23.8.2013 für euch auf der Kundgebung “Gegen Gewalt – Für Demokratie und Menschenrechte in Ägypten” und konnten interessante Stimmen von Muslimen und Nicht-Muslimen einfangen. Der Veranstalter war UETD – Union of European Turkish Democrats.
  Unser ägyptischer VJ Amin Saleh hat die Interviews geführt.

  Hier ein Ausschnitt der Pressemitteilung, welche von Yener Yendi (UETD) vorgetragen wurde:

  Pressemitteilung der UETD zur Niederlegung von schwarzen Kränzen vor dem ägyptischen Konsulat in Deutschland

  Die dramatischen Entwicklungen und Eskalationen in Ägypten versetzen uns wieder in tiefe Trauer. Vor den Augen der globalen Weltöffentlichkeit ereignet sich ein Drama, daseine humanitäre Katastrophe ohnegleichen auslöste. Die monströsen Angriffe und Verbrechen der Armee gegen die eigene Zivilbevölkerung ist ein Zivilisationsbruch, den im 21. Jahrhundert niemand für möglich gehalten hätte. Aber dennoch geschehen die Untaten vor aller Augen und dieMehrheit der Öffentlichkeit schweigt.
  Im Namen der Demokratie und angeblich für die demokratischen Standards wird im Mittleren Osten ein Blutbad angerichtet, dass uns zutiefst erschüttert und sogartraumatisiert. …”

  Video:
  http://youtu.be/HjW6HCh523U

  __________________________________________________________________________________________________________

  Gümrüklerde Siyasal Katılım Çalışmalarımız

  AVRUPALI TÜRK DEMOKRATLAR BİRLİĞİ (UETD) Olarak Avrupada özellikle Almanyada bulunan Alman vatandaşı Türklerin 22 Eylülde Federal seçimlerde oy kullanması amaçlı çalışma yapıyoruz. Avrupanın en büyük sınır kapısı olma özelliğini taşıyan Edirne Kapıkule de 3 vardiya halinde 24 saat çalışmalarımız devam ediyor. Videoyu izlemek icin:
  http://youtu.be/2JUI25Ql2lg

  __________________________________________________________________________________________________________

  UETD Genel Başkanı ÇELİK, Katıldığı Çeşitli TV Programlarında, Olayların gerçek yüzünü açıkladı:

  _____________________________________________________________________

  BARIŞ VE KARDEŞLİK VURGULANACAK

  UETD’den Almanya’da “Demokrasiye Saygı Mitingi”

  Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Türkiye’de yaşanan olaylarda hükümete destek vermek amacıyla 7 Temmuz’da Düsseldorf’ta ”Demokrasiye Saygı Mitingi” düzenleyecek. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, mitingde barış ve kardeşlik vurgusu yapacaklarını söyledi.

  2

  UETD Genel Başkan Yardımcıları Dursun Döngel ve Asiye Bilgin ile bir basın toplantısı düzenleyen UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, hassasiyet ve duygularını paylaşmak isteyenleri mitinge davet etti.

  UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Köln’deki genel merkezde yaptığı açıklamada yaklaşık bir ay önce İstanbul’da cereyan eden olayların Avrupa’daki Türkleri de üzdüğünü belirterek, hükümetin yanında olduklarını dile getirmek için böyle bir miting düzenleyeceklerini söyledi.

  TEK MİTİNGTE TOLANACAKLAR

  Çelik açıklamasında UETD’nin sessiz çoğunluğun sesini tüm dünyaya duyurmak için, barış için, demokratik ve istikrarlı Avrupa ve Türkiye için herkesi buluşturduğuna işaret ederek, Avrupa’da yaşayan tüm vatandaşları Demokrasiye Saygı Mitingi’de davet etti. Çelik, Avrupa’nın farklı kentlerinde ayrı mitingler yapmak yerine tek miting yaparak herkesi burada buluşturmayı amaçladıklarını bildirdi.

  ‘SESİMİZİ TEK BİR ADRESTEN GÜR OLARAK ÇIKARALIM’

  Çelik, miting ile Türkiye’nin son 10 yılda elde ettiği kazanımlara dikkat çekeceklerini, mesajlarının kardeşlik, birlik, barış ve dayanışma yönünde olacağını dile getirdi. Herhangi bir taşkınlığa mahal vermemek için merkezi olarak bir yerde bu mitingi yapma kararı aldıklarını ifade eden Süleyman Çelik, “Başka şehirlerde miting yapacak kardeşlerimize buradan çağrı yapıyoruz; gelin sesimizi tek bir adresten gür bir şekilde çıkaralım. Hassasiyet ve duygularınız paylaşıyoruz” diye konuştu.

  Uğur Işılak ve Ahmet Baydar’ın da mini konser vereceği miting, yerel saatle 14.00-18.00 arasında yapılacak. Düsseldorf’taki Ren Nehri kenarında Cecilienallee üzerindeki 30 bin kişilik alanda düzenlenecek mitinge Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de mitinge katılması bekleniyor.

  _____________________________________________________________________

  Son Dakika.com:

  Haber Yayın Tarihi : 18.06.2013 Anadolu Ajansı

  Başbakan Yardımcısı Bozdağ. “Başbakanımızdan, yurt dışında yaşayan vatandaşların dövizli askerlik bedelinin 10 bin avrodan aşağı bir rakama çekilmesi konusunda talimatı aldık” “Dil bir köprüdür.”

  -Başbakan Yardımcısı Bozdağ:

  -“Başbakanımızdan, yurt dışında yaşayan vatandaşların dövizli askerlik bedelinin 10 bin avrodan aşağı bir rakama çekilmesi konusunda talimatı aldık”

  -“Dil bir köprüdür. Onun üzerinden dinimiz, kültürümüz, tarihimiz, medeniyetimiz akıyor, onun üzerinden bizi biz yapan ne varsa Türkçe üzerinden akıp geliyor”

  -“Herkesin kulağına kar suyunu kaçırdık, artık Türk çocuklarını hiçbir ülke sudan bahane ile annesinden, babasından ayıramayacaktır”

  -“Sayın Merkel konuşuyor, ‘Türkiye’deki bu manzara beni korkutuyor’ diyor. Ama ben de merak ediyorum yani insanların cayır cayır yandığı bir fotoğrafın arkasında kimlerin olduğunu 10 sene sonra ancak görebilen bir gözün sahipleri de beni korkutuyor”

  Bozdağ, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yurt Dışı Vatandaşlar Danışma Kurulu toplantısında UETD den gelen davetlilerin de bulunduğu toplantıda yaptığı konuşmada, temsilcileri dinledi ve sorularını yanıtladı.

  Yurt dışında yaşayan vatandaşların bedelli askerlik ücretleri konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rakamın aşağı çekilmesi konusunda talimat verdiğini belirten Bozdağ, “Başbakanımızın dün Ankara’da toplanan Danışma Kurulu üyelerimizle yaptığı istişare çerçevesinde, dövizli askerlik bedelinin 10 bin avrodan aşağı bir rakama çekilmesi konusunda talimatı aldık. O talimat çerçevesinde en kısa sürede, Bakanlar Kurulu kararı çıkacaktır. Bakanlar Kurulu, yüzde 50 artırmaya veya azaltmaya yetkilidir. Yani sınırımız belli” diye konuştu.

  Danışma Kurulu üyelerinden dil, din, kültür ve tarih köprüsünü korumak için çok çalışmalarını isteyen Bozdağ, “Dil bir köprüdür, onun üzerinden dinimiz, kültürümüz, tarihimiz, medeniyetimiz akıyor, onun üzerinden bizi biz yapan ne varsa Türkçe üzerinden akıp geliyor. Türkçe’nin unutturulmaması ve çocuklara öğretilmesi gerekir” ifadesini kullandı.

  Bozdağ, “Kendi medeniyetimizi dilimizle öğrenemedikten sonra kendi kültürümüzü, kendi dinimizi, tarihimizi dilimizle öğrenemeyen nesil, o zaman başkalarının bizi anlattığı kitaplardan bizi tanıyacak ki bu ikinci gözün, üçüncü gözün, anlatanın samimiyeti ne kadardır o da ayrı bir konu, anlatımıyla kendimizi başkalarının dilinden tanıyan bir nesil pozisyonuna gireceğiz. O sebeple dil son derece önemli” diye konuştu. Yurt dışında Türkçe öğretimi ile ilgili hangi proje gelirse gelsin hepsini destekleyeceklerini bildiren Bozdağ, yurt dışındaki Türklerin başarılı olması için yaşadıkları ülkedeki dili de çok iyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

  Bozdağ, yurt dışındaki vatandaşların Mavi Kart’larını almalarının önemini vurguladı.

  Koruyucu aile konusunda sıkıntılar bulunduğunu anlatan Bozdağ, yurt dışındaki vatandaşlardan yaşadıkları ülkelerdeki resmi makamlara koruyucu aile olmak konusunda başvuru yapmalarını istedi. Cami, okul ve diğer STK’larda konu hakkında bilincin artması için çalışmalar yapılmasını isteyen Bozdağ, yurt dışındaki devletlerden, objektif olmak şartıyla ailelerinden alınan çocukların öncelikle Türk ailelerine, bu mümkün değilse müslüman göçmen ailelere verilmesini istediklerini aktardı.

  Çocuğu alınan ailelerin rızasının da alınması gerektiğini kaydeden Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Aile Müşavirlikleri kurulması için tasarı hazırlandığını ve yasa çıktıktan sonra bunların yurt dışında büyükelçilik binalarının dışındaki yerlerde görev yapacağını söyledi.

  Bozdağ, “Herkesin kulağına kar suyunu kaçırdık artık Türk çocuklarını hiçbir ülke, sudan bahane ile annesinden, babasından ayıramayacaktır. Ayırdığı zaman biz yanıbaşında olacağız” dedi. Bozdağ, hem mahkemede hem siyasal alanda hem de diğer alanlarda takip edeceklerini bildirdi.

  Irkçılık ve ayrımcılığın da insanlık suçu olduğunu ifade eden Bozdağ, bu konuların yurt dışındaki vatandaşları sıkıntıya soktuğunu belirtti. Bozdağ, “Irkçılık, ayrımcılık ya da dinlere karşı korku ve düşmanlık toplumun huzurunu ve barışını tehdit eden en önemli hadisedir” dedi. Bozdağ, dünya savaşlarının iki ayrı ırkçı yüzünden çıktığını, kan ve gözyaşından başka bir şey sağlamadığını söyledi.

  Türkiye’nin zayıf olması, istikrarın ortadan kalkması, kaos ve karmaşanın yaşanmasının yurt dışında bazı çevrelerde memnuniyetle karşılandığını belirten Bozdağ, uluslararası kanalların da yalan haberler verebildiğini vurguladı. Bozdağ, “Sayın Merkel konuşuyor, ‘Türkiye’deki bu manzara beni korkutuyor’ diyor. Ama ben de merak ediyorum yani insanların cayır cayır yandığı bir fotoğrafın arkasında kimlerin olduğunu 10 sene sonra ancak görebilen bir gözün sahipleri de beni korkutuyor” diye konuştu. – Ankara

  _____________________________________________________________________

  bedelli
  Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2013 / Avrupada SABAH

  Annelerden askerlik bedeli indirimi isteği

  AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) davetlisi olarak Almanya’ya gelen AK Parti Batman Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Şaziye Gündüz, Wiesbaden DİTİB Merkez Camisi ve Süleymaniye Camisi’nde kadınlarla buluştu. Toplantıda, annelerin isteği 10 bin euro olan askerlik bedelinin düşürülmesi oldu.

  Wiesbaden Merkez Camisi’nde kadınlarla kahvaltı eden ve onların sorunlarını dinleyen Gündüz’e, iki, üç erkek çocuğu olan ailelerin çok zorlandığı aktarıldı ve isteklerini ilgili bakanlara iletmesini istedi. Cami bünyesindeki kreşi de ziyaret eden Gündüz, çocuklarla yakından ilgilendi. Süleymaniye Camisi’ni de gezen Gündüz, cami yakınlardaki kermese de uğrayıp yufka açtı ve börek yaptı.

   

  Kadir İNCE / WİESBADEN

  _____________________________________________________________________

  AVRUPA´NIN “ÇIĞLIĞI” DUYULDU

  • 9 Haziran, 2013

  Oktan Erdikmen
  FRANKFURT – Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mensup 11 milletvekili, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) davetlisi olarak Almanya’nın çeşitli şehirlerinde temaslarda bulundu. Bu çerçevede Hessen Eyaleti’ndeki toplantılara katılan Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, ilk olarak Frankfurt Başkonsolosluğu Rezidansı’nda Başkonsolos Ufuk Ekici’yi ziyaret etti. Muavin Konsolos Yasemin Fethiye Küçükkaya, Ticaret Ataşesi Gülay Babadoğan Tarakcıoğlu, Ekonomi Ataşesi Gürol Başaran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Recep Altın, UETD Hessen Bölge Başkanı Mehmet Kocagöl, Teşkilatlanma Sorumlusu Muhsin Şenol, Hessen Teşkilatı Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Perihan İnce, Wiesbaden Yabancılar Meclisi Üyesi Abdül Akpınar ve Alman-Türk İş Adamları Derneği (DTU) Başkanı Rukiye Tunç Tuygar’ın da katıldığı görüşmede, Avrupalı Türklerin sorunları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

  Daha sonra UETD Frankfurt merkezinde düzenlenen toplantıya katılan Çığlık, Almanya’da uygulanan elektronik vize kartı ücretleri, dövizle askerlik ve pasaport harçları konusunda dile getirilen sıkıntılar hakkında bilgi aldı. Gün boyu Frankfurt’un çeşitli bölgelerinde Türk kökenli vatandaşlarla ve esnafla bir araya gelen Fazilet Dağcı Çığlık, akşamüzeri ise Alman-Türk İş Adamları Derneği (DTU) merkezinde yapılan toplantıya katılarak iş kadınlarıyla görüştü. Burada, Türk iş kadınlarının sorunlarını dinleyerek yapılması gerekenlerin en kısa sürede yapılacağı sözünü veren Çığlık, aynı zamanda partisinin MKYK üyesi olduğu için, Türkiye’deki gelişmeler dolayısıyla olağan dışı bir şekilde erkene alınan toplantıya katılmak üzere, programını yarıda keserek yurda döndü.

  Erzurum Milletvekili Çığlık, Başkonsolos Ekici, konsolosluk görevlileri ve UETD yöneticileri, Başkonsolosluk Rezidansı’nda bir araya geldiler.
  Fazilet Dağcı Çığlık, UETD Frankfurt merkezinde yapılan toplantıda Avrupalı Türklerin sorunları ile ilgili bilgi aldı.
  Alman-Türk İş Adamları Derneği (DTU) Başkanı Rukiye Tunç Tuygar, Fazilet Dağcı Çığlık’a bir hatıra plaketi takdim etti.

  _____________________________________________________________________

  İsveç’te başbakana destek açıklaması…

  17.06.2013 habername.com:
  Taksim’de patlak veren Gezi Parkı olaylarıyla başlayan “Tayyip istifa” kampanyasına İsveç’ten tepki geldi.

  Atila ALTUNTAŞ / Stockholm
  İsveç’in başkenti Stockholm’deTaksim Gezi Parkı olayları ve hükümete destek amacıyla Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) İsveç şubesi basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını dinlemeye gelen vatandaşlar “Mesafeler uzak olsa da, gönüllerimiz seninle ” pankartları açarak destek verdi.

  Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) İsveç şubesi, Batı medyası ve siyasetçilerinin Gezi Parkı olayı ve sonrasında yaşanan gelişmeler konusunda takındığı tavrın rahatsızlık verici olduğunu bildirdi. UETD İsveç Şubesi, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelerle ilgili başkent Stockholm’ün Medborgareplatsen meydanında İsveççe ve Türkçe bir basın açıklaması yaptı.

  UETD Yönetim Kurulu Üyesi Himmet Baran’ın Gezi Parkı olayları ile ilgili yaptığı açıklamada özet olarak şunları söyledi:

  ”Biz Avrupalı vatandaşlar olarak Türkiye’de istikrarın ve demokrasinin yanındayız. AK Parti iktidarının Türkiye’yi 10 yılda nerden nereye getirdiğini Türk halkı da, dünya da bilmektedir. Türkiye küresel barışın ve küresel istikrarın adıdır.

  Uluslararası camianın ikiyüzlülüğüne dikkat çekiyoruz. Yunanistan’da İspanyada İngiltere’de İtalya’da olup bitenler karşısında susanların, Türkiye ile ilgili ortaya koydukları tavır samimi değildir.

  Medyanın bu süreçte göstermiş olduğu tavır dikkat çekicidir. Kamuoyunu belli bir yönde manipüle etme kastıyla hareket ettiğine inanıyoruz. Türkiye’de var olan gerçekleri farklı şekilde uluslararası camia ile paylaşarak Türkiye aleyhinde kamuoyu yaratılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

  Son on yılda Türklere karşı 300 bine yakın aşırı sağcılık merkezli suçlar işlenirken sukut edenler, Stuttgart’da gözü kör olan öğretmeni görmek için gözlük bulamayanlar, G8 zirvesinde Londra sokaklarında süründürülenleri görmeyenlerin Türkiye ile ilgili yanlı tutumlarını anlıyoruz.

  Avrupa’da yaşayan Türkiyeli vatandaşlar olarak, Türkiye’de hükümeti bir kesimin şiddete başvurarak baskı altına alma çabasının, yine iktidarın 11 yıl içinde genişlettiği ve dünya standartlarına ulaştırdığı demokratik standartlar içinde alacağı önlemler ve yeni anayasanın yapımı sürecine bütün partilerin aktif katılımı aracılığıyla karşılanacağını biliyoruz.”

  Türkçe açıklamanın ardından bildirinin İsveççesini de UETD Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Diken okudu…

  Meydanda toplanan Türkiye vatandaşları , Gezi parkı olayını Türk bayrakları ile ‘‘Dik Dur Eğilme İsveç Seninle, Demokrasi meydanları yakıp yıkarak değil sandıkta aranır’’ şeklinde yazılı dövizler açtı. Öte yandan İsveç’te yaşayan Uygur Türklerini temsilen İsveç Uygur Maarip Derneği Erdoğan’a destek vermek için bayraklarla alana geldi.

  UETD tarafından basın açıklaması yapılırken, meydanın diğer tarafında da Gezi Parkındaki direnişine destek veren ve sanatçı Hakan Vreskala’nın başında olduğu grupta polisin uygulamaları ve hükümeti protesto etti. Protesto esnasında hiç Türk bayrağının olmaması da gözlerden kaçmadı.

  img_3855.jpg

  _____________________________________________________________________

  STK’lardan sağduyu çağrısı

  İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı protestosunun ardından çıkan olaylarından endişe duyduklarını dile getiren STK’lar ortak açıklamada bulunup sağduyu çağrısı yaptı

  ALMANYA’DAKİ Türk sivil toplum kuruluşları, Gezi Parkı protestolarının ardından yaşanan olaylardan endişe duyduklarını dile getirdi ve ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Avrupa’da faaliyet gösteren kuruluşlar olarak, en ufak bir ayırım yapmadan huzur, refah, adalet ve insanı dayanışmanın hakim olduğu toplumlarda özgürce yaşamasını arzu eden duruşumuzla, dünyanın neresinde olursa olsun, neticesi toplumsal tedirginlik ve kargaşaya sebep olan, can ve mal güvenliğini tehdit eden medeni dünyamızdaki şiddet olayları karşısında derinden kaygılanmaktayız” ifadesi yer aldı.

  “HAK ARAMANIN BAŞKA YOLU VAR”

  Demokrasilerde hak aramanın ve varolan yanlışlara muhalefet etmenin şiddet dışında meşru yolları olduğunu hatırlatan STK’lar, “Ülkemizdeki huzur ve sükuna kasteden şiddet eylemlerinin bir arada yaşama kültürüne zarar verdiğini, demokratik kazanımlarla genişleyen özgürlükler alanına da müdahale anlamına geldiğini ifade etmek isteriz” dedi.

  “KABUL EDİLİR SONUCA VARILMALI”

  Durumun biran önce düzelmesini isteyen STK’lar, “Durumun bir an önce düzelebilmesi adına ilgili tüm aktör ve kurumlar birlikte, herkesçe kabul edilebilir bir sonuca varabilmeleridir. Bundan dolayı herkesi gerek Türkiye’de gerek insanımızın en yoğun yaşadığı Almanya’da toplumsal huzura aktif bir şekilde katkı sağlamak adına, sağduyulu olmaya ve itidale davet ediyoruz” açıklaması yaptı.

  İMZA ATAN DERNEKLER

  Açıklamaya, Almanya Alevi İslam Birliği (AAIB), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), İslam Kültür Merkezleri Birliği (IKMB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSIAD), Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) imza attı.

  ———————————————————-

  MİLLETVEKİLLERİ 30 BİN TÜRK´Ü DİNLEDİ

  Ak Parti hükümetinin Avrupalı Türklerin sorunlarını dinlemek için görevlendirdiği 23 milletvekili 27 bin 188 vatandaşın sorunlarını dinledi. Cezaevlerindeki Türk mahkumlardan sokaktaki insana kadar Avrupa’daki Türkleri dinleyen milletvekillerinin çalışmalarının sonuçlarını Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kara 19.05.2013 Cumartesi UETD Genel Merkezinde bir basın toplantısıyla açıkladı.

  UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, 23 milletvekilinin ev ziyaretleri, esnaf ziyaretleri, cezaevi ve salon programları gerçekleştirdiğini ifade etti. 15 kadın milletvekili ise kadınları dinlemek için gelecek.

  Sonuca göre Avrupalı Türkler vekillere en çok askerlik bedelinin yüksekliğinden yakındı. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, 23 milletvekilinin ev ziyaretleri, esnaf ziyaretleri, cezaevi ve salon programları gerçekleştirdiğini ifade etti.

  15 kadın milletvekilinin de Avrupalı Türk kadınlarını ev ziyaretlerinde dinleyeceğini açıklayan UETD Genel Başkanı Çelik, partilerin kadın kollarında görev yapan 15 uzmanla birlikte 30 kişilik ekibin geleceğini söyledi.

  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kara ise Avrupalı Türklerin sorunlarını dinleyen milletvekillerinin çalışmalarının sonuçlarıyla ilgili istatistikleri paylaştı.

  Vekillerin bir kısmının vatandaşla kaynaşmak için evlerde misafir edildiğini bildiren Kara, “Milletvekilleri toplam 324 program gerçekleştirdi. Bu programlarda 469 konu gündeme geldi. 12 cezaevini ziyaret edip 168 mahkûmla bire bir görüştük” dedi.

  Vatandaşların en çok üzerinde durduğu on sorunu aktaran Kara şöyle konuştu: “23 bölgenin 19’unda en fazla dövizle askerlik ücretinin yüksekliği üzerinde durulmuş. Pasaport harçları 16 yerde, çözüm süreciyle ilgili memnuniyet ve eleştiriler 14 yerde en çok gündeme gelen konu olmuş. Anadil sorunu, holding mağduriyeti, mavi kart ve emeklilik ısrarla her yerde dillendirilmiş. NSU Davası sadece bir yerde ilk ona girmiş.

  Cezaevlerinde görüşülen 168 vatandaşın dillendirdiği 20 konu var. Mahkûmlarda iki konu öne çıkıyor: Biri cezalarını Türkiye’de çekmek isteyenler, diğeri mahkûmiyet sonrası Türkiye’ye sürülme korkusu yaşayanlar. Konsolosluklardan hukuki talep, helal kesim et ve ibadethane talep ediyorlar” dedi.

  ZİVER ERMİŞ / KÖLN

  ……………………………………………………………………

  UETD Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Kara ile görüştük

  ‘23 Milletvekili üç günde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde 27 bin 188 kişiyle buluştu.‘

  ————————————————————–

  SORUNLARI İLETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

  19.05.2013

  …………………………………………………………………….

  PASAPORT HARÇLARI YAKINDA DÜŞECEK


  UETD Genel Başkanı Sayın Süleyman ÇELİK’ in Düsseldorf Demokrasiye Saygı Mitinginde Yaptığı Konuşmanın Tam Videosu üstte ve Text olarak da Türkce ve Almanca Tam Metni Alttadir:

  Muhterem hanimefendiler, beyefendiler, sevgili çocuklar,
  Almanyanin değişik şehirlerinden, avusturyadan, belçikadan, danimarkadan, fransadan, hollandadan, isviçreden gelen değerli avrupali demokrat kardeşlerim,
  Bugün burada, demokrasiye, ülkemize, ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, kültürel değerlerine, küresel bariş ve adalete sahip çikmak için toplandik.
  Bugün burada, türkiyemizin ekonomik ve siyasi istikrarini, sandikta tecelli eden milli irademizi, yükselen değerlerimizi koruyacağimizi ilan etmek için toplandik.
  Bugün burada, duran değil yürüyen türkiye için, konuşan değil iş yapan türkiye için, ülkemizi muasir medeniyetler seviyesine çikaran milli iradeye sahip çıkmak için, borç alan değil, borç veren güçlü bir ekonomi için, başbakanimiz recep tayyip erdoğana sahip çikacağimizi, tüm dünyaya haykirmak için toplandik.
  Hepimiz kardeşçe, ülkemizin üzerinde oynanan oyunlari gün yüzüne çikarmak, hakki ve hakikati haykirmak, ülkemizin devleti ve milleti ile bir bütün olduğunu ilan etmek için toplandik. Bu önemli günde birlik ve beraberlik mesaji verdiğimiz bu meydandan, hepinizi en kalbi duygularla selamliyor, hoş geldiniz diyorum.
  Kiymetli kardeşlerim, Yarim asir bizleri unutan, dövize ihtiyaci olduğunda ancak bizleri hatirlayan hükümetler vardi. Geri kalmiş ekonomisi ile, her yil bir başbakan değiştiren, siyasi istikrarsizlik yaşayan bir ülke vardi. Geçmişte kendi vatandaşlarini din, mezhep ve etnik kökene göre ayiran ve buna göre hizmet götüren bir anlayiş vardi. Farkliliklar üzerinden, çeşitli kesimleri birbirine kirdiran bir yönetim anlayişi vardi. Demokrasisi askeri darbelerle kesintiye uğrayan, uluslararasi arenada hiçbir söz hakki olmayan bir türkiyenin vatandaşlariydik.
  Bizler 1960’i unutmadik. Darağacinda sallandirilan başbakanimizi unutmadik. 1971’i unutmadik. Gençleri ipe gönderenleri unutmadik. Kanli bir anarşik ortamdan doğan 12 eylül 1980 darbesini, hiç unutmadik. Bu darbe ile halkimiza estirilen terörü unutmadik. Bunlari unutmadik ve unutturmayacağiz. Bir sağdan bir soldan gençleri ipe gönderenleri hatirliyoruz. Nice gencin hayatinin hapishane zindanlarinda söndürüldüğünü de..
  Akabinde 28 şubat… komplolar… tertipler… içi bosaltilan bankalar… milletimize dayatilan, belini büken diş borclar… Unutmadik… unutturmayacağiz..
  Ve nihayet, ak parti iktidari ile baslayan yenilik rüzgari. Ve ab süreci ile başlayan baş döndürücü açilim ve kazanimlar. Bunlari da unutmadik!
  Türkiye tarihinde ilk defa, bu iktidar, 27 nisan muhtirasi gibi antidemokratik bir dayatmaya, milli iradenin temsilcisi olarak, onurlu bir duruş sergilemiştir.
  Değerli kardeşlerim, Mayis ayinda ülkemizde ne değişti de türkiyede isyan provalari başladi. Gezi parki projesine karşi çikma bahanesi ile terör estiren, halkin kullanimina açik alani işgal eden, molotoflarla saldiran, ülkemizi iç savaştaymiş gibi gösteren, milli irade ile iktidara gelmiş bir hükümeti, gayr-i meşru ilan etmeye yeltenen güçleri gördük. Biz bu oyunu yillar yili izledik. Bu filmi artik ezberledik. Bu oyun tutmayacak, tutmasina da müsaade etmeyeceğiz.
  Bilinmelidir ki, egemenlik kayitsiz şartsiz milletindir. Milli irade sandikla belirlenir. Seçimle gelen ancak seçimle gider. Kimse bunun dişinda beklentilere, ümitlere kapilmamali. Taş atmakla, yanici madde kullanmakla, vurmakla, kirmakla yapilan siyasete, hiçbir demokrasi müsaade etmez. Nasil ki almanya, avrupa bu tarz şiddete başvuran bir siyaset yoluna riza göstermeyecekse, ayni şekilde demokrasiyi, milletin iradesini hakim kilmiş olan türkiyenin de, riza göstermesi beklenmemelidir.
  Demokrasi milletimiz icin vazgeçilmezdir. Türkiye ve avrupali türkler olarak avrupa’nin parçasiyiz. Avrupa ile daha fazla bütünleşme yolunda ilerleyeceğiz.
  Kardeşlerim, Bizler vatanimizdan binlerce kilometre uzaklarda da olsak, anadolu topraklari ile aramizda mesafeler de olsa, hissiyatimiz ve gönlümüz hep türkiyemizle oldu. Türkiyenin gücü bizim gücümüzdür. Bu ülke bizim sevdamizdir.
  Ülkemizdeki farkli kimlik ve etnik gruplar, farkli mezhep ve inançlar bizler için zenginliktir. Hangi kökenden olursak olalim lazi, kürdü, türkü, çerkezi ile bizler biriz, beraberiz. Bizler mevlanalarin, yunuslarin, haci bektaşlarin, pir sultan abdallarin varisleriyiz.
  Insanlar arasinda ayrimcilik yapmak, bölmek ve fitne sokmak değil, kardeşliği, birlik ve beraberliği tesis etmektir bizim işimiz.
  Bugün geldiğimiz noktada, anadolunun her bir kariş toprağini, kendisine emanet bilen bir siyasi irademiz var. Bugün sadece türkiye coğrafyasinda değil, dünyanin her tarafindaki vatandaşindan, kendisini sorumlu hisseden bir yönetim anlayişi var.
  Bugün, ülkesini dünya devletleri arasinda sayginliğa kavuşturan, ekonomisini dünyanin 16. Büyük ekonomisi arasina sokmayi başaran bir iktidar var. Artik taşlarin yerine oturduğu, halkimizin da % 83’lere varan katilimi ile, büyük teveccüh gösterdiği saygin bir demokrasimiz var. Tüm dünyada ilgi ve saygi gören, özgüven kazandiran, gönüllerimizi coşturan, durmak yok yola devam diyen, adaletsizlik ve haksizliklar karşisinda diklenmeden dik duran, bir başbakanimiz, bir liderimiz – artik recep tayyip erdoğanimiz var.
  Selam olsun ona… selam olsun onun azim ve kararliliğina… selam olsun onun vatan ve millet sevgisine…
  Kiymetli kardeşlerim,
  Türkiyenin kazanimlari, daha ziyade son 10 yillik dönemde olmuş, özgürlük alanimiz azami bir şekilde genişleyebilmiştir. Bu sayede, katilimci ve çogulcu demokrasi olma yolunda, çok önemli adimlar atilmiştir. Ab süreci, insan haklari, azinlik haklari yolunda, önemli mesafelerin katedildiği bir süreç yaşanmiştir. Azinliklara ait taşinmazlarin iadesinden tutun da, kiliselerin restorasyonuna kadar, ancak bu dönemde mümkün olabilmiştir. Toplumun ötekileştirilmiş olan kesimleri, ülkesine aidiyetini, ancak bu dönemde hissetmeye başlamiştir.
  Aziz kardeşlerim,
  Demokrasimizin kiymetini iyi bilmeliyiz. Bizler, çoğulcu demokrasilerin hakim olduğu avrupa kitasinda yaşiyoruz. Demokrasinin kazanimlarini birebir yaşama imkani buluyoruz. Özümsemiş olduğumuz bu değerler ile örtüşen uygulamalari desteklemek, vazifemiz olduğu gibi, bu değerlere zarar verici uygulamalara karşi durmak da, boynumuzun borcudur.
  Bizler, değişik kültürlerin bir arada bariş içerisinde yaşadiği, ötekileştirmeye gitmeksizin, değerlerini yaşayabilme imkanini bulduğu anadolu coğrafyasindan geliyoruz. Böyle tarihi bir tecrübeden geliyoruz. Bu tecrübemizi, buradaki çoğulcu demokrasi değerleri ile buluşturmamiz gerekiyor.
  Uetd, avrupali türk demokratlar birliği olarak bizler, çoğulcu demokrasiden yana olduğumuzu ifade ediyoruz. Demokrasiyi sekteye uğratacak olan, her türlü müdahaleye, dünyanin neresinde olursa olsun, karşi durduğumuzu ve duracağimizi, bir kez daha buradan dile getiriyoruz. Türkiyemizde, halkin iradesi ile seçilmiş olan iktidara yönelik müdahaleleri, nasil reddediyorsak, yarin almanya’da veya avrupanin herhangi bir yerinde, demokrasiye bir müdahale olmasi durumunda da, ayni duruşumuzu göstereceğimizi, antidemokratik uygulamalari reddedeceğimizi, buradan ilan ediyoruz.
  Sadece yaşadiğimiz coğrafya ile sinirli olmaksizin, nerede bir haksizlik, adaletsizlik yaşaniyorsa, bizler orada hakka, adalete sahip çikmak zorundayiz. Inaniyoruz ki bu sayede, yaşadiğimiz topluma, bir şeyler katmamiz mümkün olacak ve daha yaşanilir bir dünyayi inşa etmenin yolu açilacaktir. Bizlez inaniyoruz ki, ancak böylesi bir duruşla küresel ölçekte adaletin tesisi mümkün olabilecektir.
  Bu misyon ve sorumluluğumuzun gereği olarak, misirda halkin iradesine yapilmiş olan despot müdahaleyi şiddetle kiniyoruz. Ayni şekilde bu darbeyi alkişlayanlari ve misir halkinin iradesini tanimayanlari da kiniyoruz. Misir’da oynanan oyunlarin da farkindayiz. Avrupali siyasilerin, misir konusunda ortaya koyduğu, kendi değerleri ile çatişan tavrini da, gözden geçirmeye davet ediyoruz. Bizler avrupali türkler olarak, avrupanin demokrasi konusunda samimi ve tutarli olmasini bekliyoruz. Ve buradan uluslararasi camiayi kardeş misir halkinin iradesine saygi göstermeye davet ediyoruz.
  Selam olsun, demokrasisine sahip çikma iradesini gösteren kardeş misir halkina! Selam olsun, misirin seçilmiş lideri mursi’ye!
  Selam olsun, yeryüzünde hakli demokrasi mücadelesini ortaya koyan demokrat kardeşlerimize!
  Değerli kardeşlerim,
  Uetd, avrupali türk demokratlar birliği, “bize ait tüm renk ve eğilimlerin temsil edildiği” ve demokratik işleyişe sahip olan bir yapilanmadir. Birliğimiz herkese ve her kesime açik olan işbirliği ve kardeşlik temelinde yürüyen bir harekettir. Örgütlenmemizin kapsayici olmasini ve herkesin bu çati altinda kendisine güvenilir bir yer bulabilmesini önemsiyoruz.
  Avrupa’nin ve avrupaya ait olan türkiyenin, demokrasi ve istikrarina önem veren, karşilikli dayanişma ve çok yönlü işbirliği temelinde, sorunlari ortak çözümlerle ortadan kaldirmayi amaçlayan stratejimizi, bundan sonra da devam ettirmeye kararliyiz.
  Bizler; kendi kimliklerine, kültür ve değerlerine yabancilaşmadan, içinde yaşadiğimiz ülkelerde etkin bireyler ve örnek vatandaşlar olmayi misyon edindik. Her alanda katilimi ön plana çikarmayi, ancak özellikle sosyal ve siyasal katilimda bulunmayi önceleyen bir yapiyiz.
  Görüyoruz ki avrupali siyasiler sessiz çoğunluğun farkinda değil, ancak bilsinler ki avrupanin tamaminda, bundan sonra yapilacak seçimlerde, sessiz çoğunluk sandiğa daha çok gidecektir. Sokakta kendi siyasi partilerinin geleceğini arayanlar, sessiz ve vakur çoğunluğu farketmemektedirler. Bilinmelidir ki, sessiz çoğunluk avrupadaki hak ihlallerini ve ayrimciliği dikkatle takip etmektedir. Hangi siyasi hareketin bu konuda daha duyarli olacağini gözlemlemektedir, muhakkak ki bu sandiğa da yansiyacaktir.
  Avrupali türk demokratlar olarak, diyoruz ki bu andan itibaren bizler seçimlerde oy kullanmayi bir vazife olarak görüyoruz. Hemen önümüzdeki ilk seçimlerde de, oyumuzu kullanmak üzere sandik başlarina gideceğimizi ifade ediyoruz.
  Kullanacağimiz oylarla buradaki insanimiza daha iyi hizmet edebilmenin yolunu inşa edeceğiz. Seçimlerde göstereceğimiz varliğimiz ve duruşumuz ile bu toplumda bizim de söyleyecek bir sözümüzün olduğunu, ortaya koymuş olacağiz.
  Avrupali türk demokratlar birliği bugünkü ve gelecekteki duruşuyla; insanliğin hizmetkârliğina soyunmuş ve başarilari birlikte inşa eden, bu azimle yola devam eden bir birliktelik olmaya devam edecektir.
  Dün olduğu gibi bugün ve yarin da; insan merkezli, adalet ve merhamet medeniyetinin temsilcileri olarak, faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.
  Avrupali türk demokratlar birliği bulunduğu ülkelerde demokrasinin ve barişin teminatidir. Ve bu yolda yürüme azmindedir.
  Kardeşlerim, gün birlik günüdür, dayanişma ve kardeşlik günüdür!
  Son olarak; bu toplantimizin tertibinde emek ve gayretleri olan tüm yönetim kadrosundaki kardeşlerime, ayrica bu mitingin sakin ve vakur bir şekilde devam etmesine katki sağlayan, meydanda çalişan tüm görevli arkadaşlarimiza, teşekkürlerimi sunuyorum. Diğer taraftan, bizimle gönül ve fikir birlikteliğine sahip olan tüm sivil toplum kuruluşlarina, mitingimize güzel türküleri ile destek veren değerli sanatçimiz ahmet baydaroğluna, uğur işilak bey ve ekibine, istanbul milletvekilimiz sn. Metin külünk beye, samsun milletvekilimiz sn. Çağatay kiliç beye, antalya milletvekilimiz sayin mevlüt çavuşoğluna, kültür ve turizm bakanimiz sn. Ömer çelik beye ve gönlü ve yüreğinin bizlerle birlikte olduğuna inandiğim, hizmet insani, liderimiz, başbakanimiz sayin recep tayyip erdoğana teşekkürlerimi sunuyorum.
  Yine ev sahibi düsseldorf belediyesi ve emniyetine de tüm uetd camiasi adina teşekkür ediyorum. Ayrica siz değerli gönüldaşlarimiza, gösterdiğiniz hassasiyetten ve fedakarliktan dolayi teşekkür eder hepinize saygilar sunarim.

  ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

  DEMONSTRATION IN DÜSSELDORF

  Rede von Süleyman Celik (Vorstandsvorsitzender der UETD)
  Sehr verehrte Damen, Sehr geehrte Herren, liebe Kinder.
  Sehr geehrte Freunde,
  wir sind heute von Überall, von Österreich, Belgien, Dänemark, Frankreich, aus den Niederlanden und Schweden hier erschienen ,wir sind heute hier versammelt, um für Freiheit und Demokratie zu plädieren, geeint unsere Solidarität für unser Land zu zeigen und für die Integrität, Stabilität , Einheit unseres Landes und für unsere gemeinsamen kulturellen Werte und für den Schutz und Erhalt des Staates unseres Landes einzustehen.
  Wir sind heute hier um unser Engagement für die Sicherung der wirtschaftlichen und politischen Stabilität der Türkei zu bekunden. Gleichwohl möchten wir mit unserem erschienen hier deutlich machen, dass in einer Demokratie die authentische Artikulation des nationalen Volkswillens nur durch Wahlergebnisse zum Ausdruck gebracht werden kann. Wir sind heute hier um zu erklären, dass wir unsere ethischen Werte, die immer mehr an Bedeutung erlangen schützen und achten werden.
  Wir haben uns heute hier versammelt, um nicht einer stagnierenden sondern der florierenden Türkei beizustehen; unsere Unterstützung für die Türkei, die Taten gegenüber Worten vorzieht zu bekunden; den Volkswillen, zu unterstützen, dem wir unsere fortschrittlich zeitgemäßen Zivilisation zu verdanken haben und für eine starke, stabile Wirtschaft unsere Solidarität und Loyalität für Recep Tayyip Erdogan zum Ausdruck zu bringen.
  Gemeinsam möchten wir zeigen, welchen Intrigen und Inszenierungen unser Land ausgesetzt sind und möchten für Recht, Gerechtigkeit und Wahrheit einstehen. Mit unserer Anwesenheit hier wollen wir die Einheit unseres Landes, die Einheit vom Staat und Volk demonstrieren. An diesem wichtigen Tag und von diesem Ort, an dem wir für Frieden, Einheit und Gemeinschaftlichkeit plädieren, begrüße ich sie alle nochmals recht herzlich.
  Liebe Gäste,
  fast ein halbes Jahrhundert, haben Regierungen nur an Ihre Bürger im Ausland gedacht, wenn das Land Devisen nötig hatte. Das Land war politisch instabil wegen der rückständigen und stagnierenden Wirtschaft und den jährlich wechselnden Ministerpräsidenten. In der Vergangenheit herrschte eine Staatsphilosophie, die auf Grund von Unterschieden separierte und staatliche Leistungen auf Grund dieser Merkmale zuführte. Zugang zu staatlichen Ressourcen wurden nur bevorzugten Gruppen gewährt. Darüber hinaus wurden die Unterschiede für eine Segregation in der Gesellschaft instrumentalisiert, so dass daraus ein interner gesellschaftlicher Kampf mit bürgerkriegsähnlichen Folgen resultierte. Wir waren Staatsbürger eines Landes, dessen Demokratie mit Militärputschen Einschnitte hinnehmen musste und die in der internationalen Arena kein bedeutendes Mitspracherecht hatte.
  Das Jahr 1960 und den Ministerpräsidenten, der aufgehängt wurde, haben wir nicht vergessen.
  Das Jahr 1971, in dem jugendliche zum Tode geschickt wurden, haben wir nicht vergessen. Und wir haben die Akteure, die das Ganze initiiert haben auch nicht vergessen. Und noch weniger haben wir den Militärputsch vom 12. September 1981vergessen, der aus einer blutigen anarchistischen Situation mit ungewissen Hintergründen resultierte. Wir haben nicht vergessen, wie unser Volk terrorisiert wurde und leiden musste. Wir erinnern uns mit bedauern an die Verantwortlichen, die junge Menschen, einmal aus der rechten Szene und einmal aus der Linken Szene in den Tod schickten oder zum Tode verurteilten und wir denken an all die jungen Menschen, deren Leben in Gefängniszellen ausgelöscht wurde. Das alles haben wir nicht vergessen und wollen es auch nicht vergessen lassen.
  Nachher folgte die Inszenierung des 28. Februar. Staatskomplott, Inszenierungen, ausgehobene Banken, große Auslandsverschuldung. Das alles haben wir nicht vergessen und wollen es auch nicht vergessen.
  Und endlich, mit der AKP Regierung kam der Aufwind. Mit den EU Beitrittsprozessen wurde eine neue Ära der Errungenschaften eingeleitet.
  Dem schriftlichen Verweis und der Abmahnung des Militärs vom „ 27. April“ hat die jetzige Regierung die Stirn geboten, als Vertreter des Volkswillens und im Namen des Volkes mit demokratischen Rechtsmitteln wiederstand geleistet. Diese Vorgehensweise war ganz neu für die Türkei.
  Liebe Freunde,
  was ist im Mai in der Türkei passiert? Warum wurde in der Türkei ein Aufstand inszeniert?
  Das Gezi- Park Projekt diente als Anlass für Protestbewegungen, Demonstrationen und Kundgebungen. Der öffentliche Park wurde besetzt und Terrorzustände und Bürgerkriegsähnliche Situationen herbeigeführt. die aber wiederum von verschiedenen Instanzen und Gruppen sinnentfremdet und instrumentalisiert wurden, um der Weltöffentlichkeit diese Ereignisse als eine Konfrontation der Regierung mit dem Volk, unschuldigen Bürgern darzustellen. Mit diesen Ereignissen stellten die Protestierenden und die Drahtzieher die Legitimität des demokratisch gewählten Ministerpräsidenten in Frage. Doch wir können hier kein Auge zudrücken und so tun als sei nichts geschehen. Rechtsstaatlichkeit und Demokratie sind doch unantastbar.
  Die Art und Weise der freien Meinungsäußerung ist in demokratischen Formen möglich. Jedoch haben wir im Verlauf der Ereignisse im Gezi-Park gesehen, dass einige Protestierende entgegen den demokratischen Prinzipen handelten. Handgranate werden eingesetzt, randaliert und Gewalt ausgeübt. Aber die Gesellschaft kann es nicht akzeptieren, wenn Forderungen mit Vandalismus erzwungen werden wollen. Gruppen, die einen Angriff auf demokratische Standards beabsichtigen, eine Destabilisierung intendieren, den gesellschaftlichen Frieden gefährden und ihre Forderungen durch Vandalismus und Gewalt zum Ausdruck bringen, darf weder in der Türkei noch in Deutschland Nachsicht geübt werden.
  Die Volkssouveränität ist ein wichtiges Gut. Daher wird das Volk nicht auf die Umsetzung des Volksbegehrens auf der Straße hoffen, sondern wird die Artikulation des Volkswillens durch Wahlen zum Ausdruck bringen. Ein Merkmal der Demokratie ist, dass durch Volkswillen Regierungen zustande kommen, legitimiert werden oder dass Regierungen durch Volkswillen abgewählt werden. Durch Ausschreitungen und mit rechtswidrigen Maßnahmen einen Regierungswechsel anzustreben, ist sicherlich antidemokratisch.
  Auch wenn wir tausende von Kilometern entfernt von unserer Heimat, weit weg von Anatolien sind, besteht dennoch eine emotionale Verbindung mit der Türkei. Als türkischstämmige Bürger, die in Europa leben, ist die Stabilität und Stärke der Türkei auch unsere Stabilität und unsere Stärke. Wir glauben an die Einheit unseres Landes.
  Die bestehende ethnische Vielfalt und die unterschiedlichen Individualitäten, die religiöse Pluralität ist für das Land eine Bereicherung. Wir sind eine große Gemeinschaft und bilden eine Einheit mit den Lazen, Kurden, Türken und vielen anderen ethnischen Gruppen. Wir leben in der Tradition von Mevlana Rumi, Yunus, Pir Sultan Abdal, die uns Toleranz, Vielfalt und kulturelle Pluralität als Bereicherung mitgegeben haben.
  Wir wollen nicht segregieren und separieren sondern wir wollen vereinen und verbinden. Unsere Hauptaufgabe sehen wir in der Friedensbildung und Förderung der Gemeinschaftlichkeit.
  Aber heute haben wir eine politische Kraft, die ganz Anatolien, jede Ecke Anatoliens als ihr anvertraut betrachtet. Heute haben wir eine Regierung, die nicht nur für die Bürger innerhalb der geografischen Grenzen der Türkei sondern auch für türkischstämmige Bürger in verschiedenen Regionen der Welt, Verantwortung übernimmt. Durch die jetzige Regierung genießt das eigene Land Ansehen unter den renommierten Ländern der Welt. Dank der jetzigen Regierung ist die türkische Wirtschaft global auf dem 16. Platz. Der Aufstieg der Türkei ist offensichtlich. die Konsolidierung der Demokratie und die Erhaltung der Stabilität und die Durchsetzung der demokratischen Standards sind für unser Volk von großer Bedeutung. Dies hat die das Volk mit einer Wahlbeteiligung von 83% zum Ausdruck gebracht hat und seine konsequente Haltung zur Demokratie signalisiert.
  Heute haben wir Recep Tayyip Erdogan der global Achtung geniest und Aufmerksamkeit bekommt und erregt, der unser Selbstbewusstsein stärkt, unsere Herzen erobert, der sich gegen Benachteiligung und Ungerechtigkeiten stellt. Hut ab vor seiner Tatkraft und Entschlossenheit , Hut ab vor seiner Liebe zum eigenen Land und vor seiner Achtung dem Volke.
  Sehr verehrte Gäste,
  Liebe Anwesende,
  Insbesondere möchte ich darauf hinwiesen, dass die jetzigen Errungenschaften, wie die bedeutende Ausweitung der individuellen Freiheitsrechte zum Bsp. überwiegend in den letzten 10 Jahren erreicht wurden. Der EU Beitrittsprozess, die Errungenschaften in den Bereichen der Menschenrechte und der Rechte der Minderheiten sind wichtige Meilensteine, die in den letzten zehn Jahren erreicht werden konnten. Die jetzige Regierung hat die Rückführung der Immobilen und Grundstücke der Minderheiten erreicht und die Restaurierung von Kirchen eingeleitet. Die bisher ausgegrenzten und diskriminierten Gruppen, konnten mit dem Bestreben der jetzigen Regierung ein Gefühl der Zugehörigkeit im eigenen Land erleben und tatsächlich daran teilhaben.
  Sehr Verehrte Gäste,
  Die Demokratie ist ein wichtiger Wert für uns alle. Wir leben in Europa, in dem die Kultur der pluralistischen Demokratie fest verankert ist. Auch wir machen Gebrauch von unseren demokratischen Rechten und profitieren von den demokratischen Grundsätzen. Es ist eine wichtige Aufgabe von uns allen für die Demokratie einzustehen und ihre Werte zu schützen aber wir sind auch verpflichtet undemokratische Vorgehensweisen abzulehnen und Einschnitte im demokratischen System zu verneinen.
  Wir haben die anatolische Kultur der Vielfalt verinnerlicht. Das heißt, dass wir die Kultur der gemeinsamen und friedlichen Existenz von verschiedenen Kulturen ohne zu diskriminieren gut kennen und wir möchten diese Erfahrungen in das System der pluralistischen Demokratie integrieren.
  Als die Union der Europäischen türkischen Demokraten (UETD) sind wir für die pluralistische Demokratie. Noch einmal möchten wir betonen, dass wir für die Einhaltung der demokratischen Grundsätze stehen und uns immer für die Demokratie einsetzen werden und uns immer gegen undemokratische Vorgehensweisen und gegen Einschnitte in der Demokratie stellen.
  So wie wir in der Türkei nicht auf die Umsetzung des Volksbegehrens auf der Straße hoffen, sondern auf die Artikulation des Volkswillens durch Wahlen glauben, so werden wir genauso in Deutschland oder in Europa uns für die demokratische Ausdrucksweise des Volkswillens plädieren und befürworten.
  Unser globaler Einsatz für Gerechtigkeit und Rechtmäßigkeit ist besonders wichtig und konstitutiv für unsere Arbeit. Denn nur mit unserem Einsatz für Demokratie, Frieden und Rechtsstaatlichkeit können wir einen Beitrag für die Gesellschaft leisten, in der wir leben. Nur so können wir für den globalen Frieden unterstützen und globale Gerechtigkeit fördern.
  Auf Grund dieser Mission und Verantwortung verurteilen wir entschieden die Eingriffe gegen den Volkswillen in Ägypten. Ebenso verurteilen wir diejenigen, die den Willen des Volkes missachten und diesen Putsch als gerechtfertigt betrachten. Wir sind der Auffassung, dass die Öffentlichkeit manipuliert wurde und um eine Inszenierte Meinungsbildung zu bewirken. Wir möchten Europa bitten, die eigene Haltung zu überdenken, da die jetzige Haltung nicht konform ist mit den demokratischen Errungenschaften Europas. Denn Mursi wurde vom ägyptischen Volk gewählt und seine Präsidentschaft vom Volk legalisiert.
  Lieb Freunde,
  Die Union der türkisch europäischen Demokraten steht für die Vielfältigkeit. Wir sind eine Vereinigung, in der alle unterschiedlichen Perspektiven und alle Facetten unserer Gesellschaft vertreten werden. Wir sind offen für alle gesellschaftlichen Gruppen und sind bereit für gemeinsames Wirken und Arbeiten. Fundamental ist für uns die übergreifende Ausrichtung der Organisation, in der viele Menschen einen sicheren Platz für sich finden können.
  Fundamental sind für uns ebenso die Demokratie und ihre Stabilität in Europa und in der Türkei, die unserer Ansicht nach ein Teil Europas ist. Maßgeblich ist für uns die das gemeinsame solidarische Handeln und die vielfältige Zusammenarbeit. Unsere Strategie ist die gemeinsame Lösung der Probleme mit gemeinsamen Lösungsansätzen.
  Wir merken, dass die Politiker in Europa die stillschweigende Mehrheit bis jetzt nicht wahrgenommen haben. Aber ab jetzt wird diese stillschweigende Mehrheit überall in Europa von ihrem Wahlrecht Gebrauch machen und an die Wahlurnen gehen. Die Unterstützung für die eigenen Parteien suchen die Politiker leider an falschen Stellen und übersehen dabei die solide, stille Mehrheit. Diese stillschweigende Mehrheit aber beobachtet die rechtlichen Beeinträchtigungen und Rechtsverletzungen in Europa und beobachtet auch die Haltung der Parteien dazu. In Folge dessen wird diese Mehrheit mit ihrem Wahlzettel den eigenen Willen zum Ausdruck bringen.
  Als türkischstämmige Europäer ist es unsere Pflicht an den Wahlen teilzunehmen und wählen zu gehen. Gleich bei den anschließenden Wahlen, erklären wir hiermit, dass wir unsere Stimmen abgeben werden.
  Nur auf diesem Wege können wir diese Gesellschaft unterstützen und können uns positiv einbringen. Mit unserer Präsenz und mit unseren Stimmen können wir gesellschaftlich aktiv werden und die soziale und politische Partizipation unterstützen. Als Erben der Barmherzigkeitskultur, werden wir auch in gerecht und fürsorglich für die Menschen und die Gemeinschaft unsere Arbeit fortsetzen.
  Die Union der türkisch europäischen Demokraten wir sich immer für den gesellschaftlichen Frieden einsetzen wir in diesem Sinne auch Aufgaben übernehmen und Einsatz zeigen.
  Liebe Gäste
  Zum Schluss möchte ich mich bei der Stadtverwaltung Düsseldorf für die Unterstützung bedanken. Ich möchte mich auch bei dem Organisationskomitee, allen Mitgliedern des Vorstandes, dem Ordnungsdienst recht herzlich für die Unterstützung bedanken. Ich Bedanke mich ebenso bei den Mitwirkenden Verbänden und unseren Künstlern und Interpreten.
  Mein besonderer Dank gilt Herrn Metin Külünk, Abgeordneter aus Istanbul; Herrn Mevlüt Cavusoglu, Abgeordneter aus Antalya; Herrn Ömer Celik, Minister für Kultur und Tourismus und insbesondere gilt unser Dank unserem Ministerpräsidenten Recep Tayyip Erdogan. Auch bei allen Teilnehmern bedanke ich mich für das zahlreiche Erscheinen und für die Unterstützung.
  Süleyman Celik
  Vorstandsvorsitzender der UETD

  ::::::::::::::::::::::::::::::::::

  UETD KAMUOYU AÇIKLAMASI

  TEŞEKKÜR

  Konu: Demokrasiye Saygı Mitingi

  07.07.2013 Pazar günü m illi iradem ize sahip çıkm a adına D üsseldorfta gerçekleştirdiğim iz
  ‘D em okrasiye Saygı M itingi’m ize halkım ızın, Türkiye sevdalılarının gösterdiği ilgi ve
  teveccüh, ülkem izin geleceği açısından bizlere güven ve m utluluk verm iştir.
  Çok kısa sürede organize etm em ize rağm en; A vrupanın 6 ülkesinden ve A lm anya‘nın bütün
  eyaletlerinden gelen 60.000 binden fazla, çeşitli nedenlerle gelem eyen ancak destek ve
  tebrikleri m esasjları ile gönüllerinin bizlerle olduklarını ifade eden yüzbinlerce insanım ız
  sandıkta tecelli eden M illi İradem ize her hal ve şartta sahip çıkacaklarını teyid ve ilan
  ettiler. B ütün partilerin oy birliği ile kabul ettiği G ezi parkı Projesi bahanesi ile ülkem izde
  kaos ortam ı oluşturm ak isteyenlere de en güzel cevap olm uştur.
  B izleri M itingim izde yoğun program larına rağm en yalnız bırakm ayan;
  – V ideokonferans ile katılan Sayın B aşbakanım ız R . Tayyip E rdoğan’a,
  – TC K ültür ve Turizm B akanı Sayın Ö m er Çelik Bey’e,
  – A K Parti G enel B aşkan Y ardım cısı Sayın M evlüt ÇavuşoğluB ey‘e,
  – A K Parti İstanbul M illetvekili Sayın M etin K ülünk B ey’e,
  – A K Parti Sam sun M illetvekili Sayın Çağatay K ılıç B ey’e,
  – O rganizasyonum uza destek veren D üsseldorf B elediyesi yetkililerine,
  – M itingim izin güvenliğini sağlayan D üsseldorf E m niyet M üdürlüğü M ensuplarına,

  ve en önem lisi;

  – A vrupanın dört bir yanından D üsseldorf/R heinpark’a gelerek bizleri onurlandıran, bu
  günü tam bir şölene dönüştüren, M itingim izdeki vakur duruş ve disiplin ile, M iting
  sonrası alanı tem izlem edeki hassasiyetleri ile nasıl bir sosyal sorum luluk ve çevre
  anlayışına sahip olduğum uzu ispatlayan tüm halkım ıza teşekkürü bir borç biliriz.

  Ramazan ayının hanelerim ize huzur ve bereket getirmesi dilek ve tem ennisi ile …

  Süleyman Çelik
  UETD Genel Başkanı

  ::::::::::::::::::::::::::::::::::

  UETD RAMAZAN-I ŞERİF TEBRİĞİ:

  İnsanların hayatına anlam kazandıran en önem li unsurlardan biri de m anevi, dini
  değerlerdir. R am azan ayı m üslüm anlar için dini değerlerin içtenlikle yaşandığı, um ulana nail
  olm ak, hedefe ulaşm ak için fedakarlıkların en fazla yapıldığı; bu vesile ile m anevi
  atm osferin en yoğun olduğu bir aydır.
  Ramazan ayında inananlar, tuttukları oruç vesilesi kendileri ile birlikte başkalarınıda
  düşünür, em pati yapar paylaşm anın hazzını yaşar. B u atm osferle kendi kendini hesaba
  çeker. B aşkalarının hak ve hukukuna riayet etm enin ehem m iyetini bildiğinden; toplam da
  insanlar arasında bir sevgi ve m uhabbet duygusu, dolayısı ile bir barış ve huzur ortam ı hasıl
  olur.

  Sıla hasreti ile R am azan-ı Şerif‘i idrak edeceğim iz bu gurbet diyarında bu m übarek ayın
  feyizve bereketinden istifade etm em iz ve dünyada barışa ve huzura vesile olm ası dileği ile
  hayırlı ram azanlar dileriz.

  Süleyman Çelik

  UETD Genel Başkanı

  ::::::::::::::::::::::::::::::::::

   

  Basbaglar Katliamı Anısına
  Avrupalı Türk Demokratlar Birligi olarak 05.07.1993 günü Erzincan-Kemaliye ilçesinin
  Basbaglar köyünde aksam ezanı okunurken, ezanın bitirilmesine dahi imkan
  verilmeden, 33 kisinin; bir kısmının kursunlanarak, bir kısmının yanan ev ve araçların
  içine atılmak sureti ile yakılarak katledilmelerini lanetliyoruz. Bu olayın tetikçilerinin
  yakalanmalarına ragmen serbest bırakılmaları, tezgahlayanların 20 yıldır açıga
  çıkarılmamaları, tarihe fail-i meçhul olarak geçmesini adaletin ayıbı olarak görüyoruz.
  Bu olayların Türkiyemizde mezhep çatısmalarına yol açmak için tezgahlandıgı
  halkımız tarafından bilinmektedir. nsanımızın feraseti sayesinde Türkiyemiz bu
  oyuna gelmemis ve bundan sunra da gelmeyecektir. Ülkemizdeki farklı inanç ve
  mezhep gurupları, bu cografyanın zenginligi ve gücüdür. Anadoluda, farklı
  medeniyetlerin nes‘et etmesinin altında yatan sebep te her türlü farklılıgı bir nimet ve
  zenginlik bilmesidir.
  5 Temmuz 1993 günü herseyden habersiz, masumane, suçsuz bir sekilde öldürülen
  33 insanımıza Yüce Allahtan rahmet, milletimize ve geride bıraktıgı yakınlarına bas
  saglıgı diliyor, bu olayın bir an önce aydınlatılmasını umuyoruz.
  Süleyman Çelik
  UETD Genel Başkanı

  ::::::::::::::::::::::

   


  Bundesministerium der Justiz, Frau Leutheusser-Schnarrenberger

  zu unserem Bedauern mussten wir feststellen, dass keine Vertreter der türkischen Medien eine feste Akkreditierung für die Gerichtsverhandlung des NSU-Prozesses erhalten haben. mehr ….


   

  NSU davası ile ilgili açıklama

  Almanya Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi`nde 17 Nisan`da başlayacak davada, Mahkeme Heyetinin davayı izleyebilmeleri için yer rezervasyonu yapılan gazetecilerin bulunduğu 50 kişilik akreditasyon listesinde hiç bir Türk medya mensubuna yer vermemesini büyük bir üzüntüyle karşılamaktayız.

  mehr ….


  An das Oberlandesgericht München

  wir haben die Akkreditierungsliste für den NSU-Prozess mit Bedauern zur Kenntnis genommen. Leider findet sich kein türkisches Medium unter den zugelassenen Medien.

  mehr …


  UETD YENİ İCRA KURULU GÖREV BAŞINDA

  mehr ….

   


  UETD yapılan dördüncü Genel Kongrede yeni yönetimini belirledi.

  Yeni Genel Başkan Sn.SÜLEYMAN ÇELİK Bey oldu.