Başkonsolos Erciyes UETD’yi ziyaret etti

Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes UETD Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarette Avrupalı Türklerin güncel sorunları ele alındı.

Avrupanın Sesi| 26.03.2018

Köln Başkonsolosu Barış Ceyhun Erciyes, merkezi Almanya’nın Köln kentinde bulunan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’ni (UETD) ziyaret etti.  Ziyarette UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, Genel Başkan Yardımcısı Asiye Bilgin, Genel Sekreter Bülent Bilgi ile Kadın Kolları Başkanı Ayşe Asut çalışmalarıyla ilgili Başkonsolos Erciyes’e bilgi verdiler.

Güncel sorunlar masaya yatırıldı

Başkonsolos Barış Ceyhun Erciyes, UETD’nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirterek, kuruluşun Avrupalı Türklere yönelik faaliyetlerinden övgüyle söz etti.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ise ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Avrupalı Türklerin güncel sorunları ile ilgili Başkonsolosa bilgi sundu.

https://www.avrupaninsesi.eu/mobil/haber/605/baskonsos-erciyes-uetdyi-ziyaret-etti.html

———————————————————————————————————————————————————-

Türklere saldırılar karşısında Avrupa’daki siyasi körlük sürdürülebilir bir tutum mu?

Diaspora Haber | 27 Mart 2018

Başta Almanya olmak üzere Batı Avrupa ülkelerinde Türklere ve Türk kuruluşlarına yönelik saldırılar 2018 yılı başından bu yana hız kesmeden devam ediyor. Şiddeti giderek artan saldırılar karşısında ilgili ülkelerde başta siyasiler olmak üzere yetkililer ise deyim yerindeyse olayları görmezden geliyor ve yaşananlar karşısında tepkisiz. Peki, bu sürdürülebilir bir tutum mu? DiasporaHaber, uzmanların görüşlerine başvurarak konuyu tartışmaya açtı…

Yurtdışında Türklere yapılan saldırılara ilişkin Avrupa’daki siyasi körlük toplumsal bütünleşme dâhil farklı açılardan sürdürülebilir bir tutum mudur?

Uzmanlar, DiasporaHaber için Tartışıp Yorumluyor…

Zafer Sırakaya:

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki demokratik devletlere üç alanda önemli yükümlülükler düşüyor. Bunlardan birincisi, can ve mal güvenliği; ikincisi, din ve vicdan özgürlüğü; üçüncüsü ise fikir hürriyetidir. Ancak terör örgütünün Zeytin Dalı Harekâtı’nı bahane ederek gerçekleştirmiş olduğu saldırılar söz konusu üç alanı da temelden ihlal etmesine rağmen, DiasporaHaber tartışma sorusunda bahsedilen siyasi körlük devam ediyor ve terör örgütüne karşı anlaşılamaz bir şekilde müsamaha gösteriliyor. Bu noktada ifade edilmesi gereken bir diğer husus ise saldırıların düzenlendiği yerlerin “Türk kuruluşları” değil, camiler, yani ibadethaneler olmasıdır. Geçmişte Almanya’da sinagoglar yanarken bugün camiler hedef noktası hâline getirildi. Ancak unutulmamalıdır ki bugün camilere saldıranların başka ibadethanelere saldırmamasının bir garantisi yok. Bu bağlamda meseleye sadece Türkiye’nin terör örgütü PKK ile mücadelesi penceresinden değil daha geniş bir perspektiften bakılması ve ilgili önlemlerin acil bir şekilde alınması gerekir.

Şimdiye dek Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadıkları Avrupa devletlerinin hükümetleri maalesef edilgen kaldılar ve yabancı medya kuruluşları meseleyi Türk-Kürt çatışması şeklinde lanse etmeye çalıştılar. Hâlbuki böyle bir çatışma yok. Ortadaki sorun tamamen bu devletlerin terör örgütünün eylemlerine karşı yeterince ses çıkarmamasından kaynaklıyor. Bunun da ötesinde Alman Focus Online dergisinin yayınlamış olduğu bir habere göre, Suriye krizinin başlangıcından bu yana Almanya’dan 300 teröristin, terör örgütü saflarında savaşmak için bölgeye gittiği ortaya çıktı. Söz konusu teröristlerin Suriye’nin kuzeyi ve Irak’taki kampların yanı sıra Belçika’da da askeri eğitim aldıkları ortaya çıktı. Düşünebiliyor musunuz artık Avrupa’nın göbeğinde bile teröristler eğitiliyor. Ve haberde aktarılanlara göre bu teröristlerin 125’i yeniden Almanya’ya geri dönmüş durumda. Ağır silah kullanabilen insanlar ellerini kollarını sallaya sallaya Almanya’da dolaşıyorlar ve Almanya’daki Türk toplumu için de büyük bir tehdit oluşturuyorlar. Tüm bunlardan hareketle aslında meselenin siyasi körlüğün ötesinde çok farklı bir boyuta evirildiğini söylemek mümkün.

Türklere saldırılar karşısında Avrupa’daki siyasi körlük sürdürülebilir bir tutum mu?

———————————————————————————————————————————————————-

‘Avrupa’daki diasporamızın Makedonya’dan öğreneceği çok tecrübeler var’

UETD Makedonya Başkanı Utaş, “Makedonya’ya baktığımızda 500 yıldır burada yaşayan Türkler, kendilerini buralı hissediyor. Dolayısıyla 100-200 yıl sonra Avrupa’daki diasporamızın Makedonya’dan öğreneceği, alacağı çok tecrübeler var” dedi.

AA, Üsküp – Furkan Abdula | 26.03.2018

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Makedonya Başkanı Salih Utaş, “Makedonya’ya baktığımızda 500 yıldır burada yaşayan Türkler kendini buralı hissediyor. Dolayısıyla 100-200 yıl sonra Avrupa’daki diasporamızın, Makedonya’dan öğreneceği, alacağı çok tecrübeler var.” dedi.

UETD Makedonya Başkanı Salih Utaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Birliğin hedeflerini ve UETD Makedonya’nın faaliyetlerini değerlendirdi.

Utaş, UETD’nin 2004’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Almanya’nın Köln kentinde kurulmuş, halihazırda 16 ülkede teşkilatlanmasını tamamlamış bir sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlattı.

UETD’nin önce Bosna Hersek, ardından Makedonya olmak üzere Balkanlar’da da teşkilatlandığını ifade eden Utaş, “Batı’da yaşayan, Avrupa’da yaşayan Türklerin sosyal, kültürel anlamda bir araya gelmesi, gurbetçi kimliğinden sıyrılarak diaspora olduğunu, yani birlikte çok daha güçlü olduğunun farkına vardırılması konusunda UETD çalışmalar yapmaktadır.” diye konuştu.

“Türk lobisi, Türkiye lobisi olarak çalışmalar yapıyoruz”

UETD’nin asıl amaçlarından birinin lobicilik olduğunu dile getiren Utaş, “Bakın bugün Avrupa’da baktığınız zaman bir FETÖ lobisi, PKK lobisi, Ermeni lobisi, Yahudi lobisi mevcut. Biz de UETD olarak Türk lobisi, Türkiye lobisi olarak çalışmalar yapıyoruz. Avrupa’daki siyasi otoritelere, siyasi kişilere Türkiye’de olan, bölgemizde olan olayları doğru şekilde, objektif şekilde anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü Avrupa insanının doğru kaynaklardan beslenip fikirlerini, kararlarını ona göre oluşturması önem arz ediyor. Bu anlamda yaptığımız lobicilik çalışmalarını çok önemli buluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Utaş ayrıca, genel başkanlığını Zafer Sırakaya’nın yürüttüğü UETD’nin bir diğer amacının da diasporanın entegrasyonuna katkı sağlamak ancak asimilasyonunun önüne geçmek olduğunu vurguladı.

Avrupa’da olduğu kadar olmasa da Makedonya’da da Türk vatandaşının ve diasporasının mevcut olduğunu kaydeden Utaş, bu ülkedeki Türk vatandaşların çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğunu, ticaret için gelen veya farklı görevler yapan Türk vatandaşlarının da bulunduğunu söyledi.

“Avrupa’daki diasporamızın Makedonya’dan öğreneceği, alacağı çok tecrübeler var”

“Makedonya’da asli unsur olarak bulunan 100 bin civarında Türk insanımız var.” diyen Utaş, Makedonya’nın ve buradaki Türklerin önemine değinerek, şöyle devam etti:

“Bugün Avrupa’ya baktığımız zaman en erken gitmiş vatandaşımız 70 yıldır orada. Dolayısıyla vatandaşlarımız, diasporamız hala kendini oraya göçmüş, sonradan gelmiş hissediyor. Lakin Makedonya’ya baktığımızda 500 yıldır burada yaşayan Türkler, kendini buralı hissediyor. Dolayısıyla 100-200 yıl sonra Avrupa’daki diasporamızın Makedonya’dan öğreneceği, alacağı çok tecrübeler var. Biz UETD Makedonya olarak işte 500 yıldır burada yaşayan Türklerin tecrübelerini Avrupa’ya da aktarma konusunda çalışmalar yürüteceğiz. O anlamda Makedonya çok önemli.”

https://aa.com.tr/tr/dunya/avrupa-daki-diasporamizin-makedonya-dan-ogrenecegi-cok-tecrubeler-var-/1099469

———————————————————————————————————————————————————-

İsveç Uetd’den “Terörle Mücadelede Kadın” Konferansı – Stockholm

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, “Yüz yıldır Suriye’de Kürtlere bir kimlik bile verilmedi.

Haberler.com | 26 Mart 2018 Pazartesi 00:02

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, “Yüz yıldır Suriye’de Kürtlere bir kimlik bile verilmedi. Peki buna ses çıkaran bir Batı ülkesi duydunuz mu?” dedi.
İsveç’in başkenti Stockholm’de Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç kadın teşkilatınca “Terörle mücadelede kadın” başlıklı konferans düzenlendi.
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Türkiye’nin İsveç Büyükelçisi Emre Yunt, UETD İsveç Başkanı Özer Eken, UETD İsveç Kadınlar Teşkilatı Başkanı Sevim Erdoğan, İsveç Maarif Derneği Başkan Yardımcısı Ahmed Tursun ve çok sayıda davetli katıldı.
Kuran’ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı ile başlayan konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, yüz yıldır Kürtlere Suriye’de kimlik verilmediğini belirterek, bu duruma Batı devletlerinin de bu zamana kadar ses çıkaramadığını söyledi.
“AK Parti Hükümeti yasakları kaldırdı”
AK Parti hükümeti göreve geldiğinden bu yana Kürtlerin dilleriyle ve kültürleriyle ilgili her türlü yasağı kaldırdığına ve yeni yasalar çıkardığını hatırlatan Orhan, “Yıllardır Suriye’de Kürtlere bir kimlik bile verilmedi. Peki buna ses çıkaran bir Batı ülkesi duydunuz mu? Afrin’de kimlik verilmeyen Kürtler için ses çıkartan bir Batı ülkesi duydunuz mu? Hakkari ve Diyarbakır‘da JİTEM halka zulüm yapıyordu. Batı’dan hiç tepki oldu mu? Diyarbakır cezaevinde Kürtlere 90’lı yıllarda işkence yapılıyordu. AB ülkelerinden hiç bu konuda söylem duydunuz mu? İşte biz bunları yapanları yargılıyoruz. JİTEM’den o gün o işleri yapanların tamamı yargılanıyor. Hiçbir tane HDP’li milletvekili o davalardan birini takip etmedi ve açıklamada bulunmadı.” dedi.
Zeytin Dalı Harekatı Zeytin Dalı Harekatı’nın Batı tarafından eleştirilmesine de tepki gösteren Orhan, Afrin’de Kürtler, Türkmenler ve Arapların da bulunduğuna dikkati çekerek PYD ve PKK’nın bölgede tasfiye ettiği muhalif Kürt siyasetçileri hatırlattı.
Terör örgütü PKK ve PYD’nin, Afrin, Menbiç, Cerablus, El Bab’ın bulunduğu coğrafyaya gitmeden önce bölgede Kürtlerin kurduğu parti, dernek ve oluşumlar bulunduğuna işaret eden Orhan şunları kaydetti:
“O oluşumların tamamıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti görüştü. Onlarla birlikte, onların oluşturacağı savaş yanlısı olmayan, siyaset yanlısı olan her türlü oluşumla birlikte olacağını ifade etti. Salih Müslim o dönemde İstanbul’a geldi. Ankara’ya geldi. Görüşmeler gerçekleşti ama PKK, işin içine girdiğinde oradaki bütün muhalif gurupları darmadağın etti. Bir kısmını hapse attı, bir kısmını kurşuna dizdi ve ses çıkaranlardan 250 bin kişiyi bizim sınırımızdan Türkiye’ye sürgün etti. İşte o zaman Salih Müslim muhatap alınmadı ve görüşmeler kesildi. Dananın kuyruğu burada koptu. Maalesef Batı bu durumu görmedi, görmemeye de devam ediyor.”
PYD’nin amacının devlet kurmak olmadığını kaydeden Orhan, PYD’nin Amerika’ya koridor bir uydu devlet olmak için çabaladığını sözlerine ekledi.

https://www.haberler.com/isvec-uetd-den-terorle-mucadelede-kadin-konferansi-10692777-haberi/

———————————————————————————————————————————————————-

UETD „İrfan sohbetleri “adı altında gece düzenledi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD’nin Titanic Otelde düzenlenen „İrfan sohbetleri “toplantısına çok sayıda davetli katıldı.

ha-ber, Orhan Önaldı | 23 Mart 2018 Cuma 22:27

Toplantı öncesi Çanakkale Şehitleri anısına İstiklal Marşı ve Kuran’ı Kerim okunması yapıldı. Berlin Bölge Başkanı Sinan Kaplan’ın gerçekleştirdiği „İrfan sohbetleri “gecesine eski Bakanlardan Prof. Dr. Nabi Avcı, Başbakanlık Baş Müşaviri Fatih Dutbey, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ve yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Altunkaya, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Canbulat, Berlin Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Prof. Dr. Cemal Yıldız yanı sıra dernek ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldılar.

UETD Berlin Bölge Başkanı Sinan Kaplan, açılış konuşmasında hepinizi saygı ve hürmetle selamlıyorum. Bugün benim için çok farklı bir toplantı. Aramızda birbirinden değerli misafirlerimiz bulunuyor. Ben sözümü fazla uzatmayacağım. Geleneksel hale getirdiğimiz ve ağırlıklı olarak gençlik kollarımızın bir çalışması olarak „İrfan sofrası “sohbetlerimizde bizler dört dönem Millî Eğitim Bakanlığı ve 65’nci hükümette de kültür ve turizm bakanlığı yaparak büyük görevler üstlenmiş Prof. Dr. Nabi Avcı, gecemize renk kattılar.

Özellikle Berlin’de yaşayanlar olarak ben sizlerin ve bizlerin adına teşekkür ediyorum. Berlin’de uzun yıllar Eğitim Müşavirliğimiz çeşitli nedenlerden dolayı atanmamıştı. Bakanımız Nabi Avcı, sayesinde Prof. Dr. Cemal Yıldız’ı Berlin’e atayarak büyük bir hizmeti gerçekleştirmiştir. Ayrıca aramızda bulunan Akdeniz Üniversite’sinin ülkemize büyük hizmetler sunan rektörümüz hizmetleri konusunda değerlendirmelerde bulunacak. Ben öncelikle 18′ Mart Şehitler Günü münasebetiyle bugüne kadar vatan toprağını canıyla, kanıyla savunan Mehmetçiklerimizi şükranla minnetle anıyorum, ruhları şad olsun cenneti mekân olsun” dedi.

Eski Bakan Nabi Avcı da yaptığı konuşmada” Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda ecdadımızın bize bıraktığı mirasa sahip çıkarak, birlik ve beraberliğimizi, geçmişte olduğu gibi bugünde her türlü zorluğun üstesinden geleceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Ben de Çanakkale Şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor. Ruhlar şad, mekanları cennet olsun.

Ülkemizi ve milletimizi bölmeye kalkışan terör örgütü yandaşlarının son zamanlarda buradaki vatandaşlarımıza yönelik haince saldırılarını lanetliyorum. Bugüne kadar Camilerimize vatandaşlarımızın iş yerlerine saldırıyorlar. Maalesef bunları üzüntüyle takip ediyoruz. Sorumluların bir an önce kanun önüne çıkarılmasını talep ediyoruz “dedi.

http://www.ha-ber.com/berlin/uetd-irfan-sohbetleri-adi-altinda-gece-duzenledi-h41750.html

———————————————————————————————————————————————————-

Dün Çanakkale ne ise bugün Afrin odur

UETD RHEİNLAND PFALZ BÖLGESI MAINZ şubesi Gençlik Kollarının hazırlayıp sunduğu Çanakkale şehitlerini anma programına katılan Abdullah Ağralı büyük bir teveccüh ile karşılandı.

Yeni Haber | 21 Mart 2018

Bingen Grand Gala düğün salonununda Bünyamin Akdağ’ın okuduğu Kuran-ı Kerim, İstiklal marşı ve Seyfettin hocanın okuduğu sela ve Şeyma Dirican’ın sunuculuğu ile program başladı.

Çanakkale, Afrin ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşuna duruldu ve dua edildi. Allah mekanlarını cennet eylesin.

UETD Bölge Başkanı Musa Şenel ve şube başkanı Bektas Uslu’nun selamlama konuşmasından sonra, Çankırı Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Fatih Güzel bey Çanakkale zaferini detaylarıyla katılımcılara anlattı. Mainz Başkonsolosluğunu temsilen konsolos Mehmet Akyol da programa iştirak etti.

Son olarak üç günden beri bölge ziyaretlerinde  bulunan ve tüm bölge şubelerini ziyaret eden Konya Milletvekili Sn.  Abdullah Ağralı beyefendi  günün önemini ve güncel olayları anlatan bir konuşma yaptı. Bugün Afrin ne ise dün  Çanakkale o idi. Tüm şer güçlere karşı verilen toplu  mücadele için her zaman birlik ve beraberlik  içinde olmamızın, hele gurbet elde daha elzem olduğunu unutmamamız gerektiğini vurguladı.

900’e yakın vatandaşımızın katıldığı programda birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğu, milletler arasında tefrika sokmak isteyenlere el ele karşı durulacağı, vatanı milleti bölmek isteyenlere karşı hep birlikte mücadele edilmesi gerektiği üzerdinde duruldu.

Çanakkale ve Afrinde şehid olan askerlerimiz için duaların okunmasıyla program son buldu.

http://www.yenihaberden.com/dun-canakkale-ne-ise-bugun-afrin-odur-448746h.htm4

———————————————————————————————————————————————————-

UETD’nin ‘terörle mücadelede kadın’ paneli

UETD, Kadınlar Günü kapsamında Avrupa’da farklı ülkelerde paneller düzenliyor. “Terör mağduru aileler ve terörle mücadelede kadın” başlıklı panellerde Fatma Şahin ve Zehra Taşkesenlioğlu konuşacak.

Ensonhaber | Haber Merkezi | 27.02.2018 – 17:14

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Hollanda’da 10 Mart, Almanya’da 11 Mart tarihlerinde “Terör mağduru aileler ve terörle mücadelede kadın” başlıklı panelde konuşacak.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlediği panellerden diğer ikisi ise, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu tarafından 17 Mart’ta İsviçre’de, 18 Mart’ta Belçika’da gerçekleştirilecek.

http://www.ensonhaber.com/uetdnin-terorle-mucadelede-kadin-paneli.html

———————————————————————————————————————————————————-

UETD raporu: Avrupa’da Türklere yönelik PKK saldırıları

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), PKK/PYD/YPG yandaşlarının Zeytin Dalı Harekatı sonrası Avrupa’da Türklere yönelik saldırıları hakkında rapor hazırladı.

Ensonhaber | Haber Merkezi | 27.02.2018 – 09:51

AVRUPA’DA TÜRKLERE KARŞI ŞİDDET DALGASI

PKK/YPG/PYD, uyguladığı insanlık suçları, zulümler ve zorunlu göç ettirme politikalarının yanı sıra uluslararası güçlerin desteğini de alarak Suriye’deki bazı bölgelerin kontrolünü eline geçirdi. Bu bölgelerden biri de Afrin bölgesi.

Türkiye’nin 20 Ocak’ta Afrin’i terör örgütünden kurtarmaya yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nı başlatmasıyla terör örgütünün Avrupa ayağını oluşturan yapılar protesto gösterileri kisvesi altında terör propagandası yapmaya başladı. Avrupa genelinde Türklere karşı çok sayıda şiddet eylemi gerçekleştirildi.

UETD RAPORU: ‘GÖSTERİ ÖZGÜRLÜĞÜ’ DİYE DESTEKLENİYORLAR

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), bu saldırıları gözler önüne seren bir rapor hazırladı. Bu rapora göre, Avrupa’da terör örgütü yandaşlarının eylemlerine ‘gösteri özgürlüğü’ adı altında izin verliyor, Türk kurum/kuruluşlara saldırmalarına seyirci kalıp, bahse konu olan terör örgütlerine bir ölçüde destek sağlanarak güçlenmeleri teşvik ediliyor.

SALDIRILAR BELGELENDİ

Raporda, 20 Ocak’ta, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlamasının hemen ardından Avrupa’da Türk vatandaşlarına, camilere ve sivil toplum kuruluşlarına onlarca saldırı gerçekleştirildiğine dair kanıtlara da yer verildi.

http://www.ensonhaber.com/uetd-raporu-avrupada-turklere-yonelik-pkk-saldirilari.html

———————————————————————————————————————————————————-

UETD’den “Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik” mitingi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatına destek amacıyla “Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik” mitingi düzenlendi.

Haber 7, 26.02.2018 11:47 | Kaynak: AA

Schuman Meydanı yakınlarında binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen miting, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Şehitler için Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunduğu mitinge katılanlar ellerinde Türk bayrakları ve zeytin dalı taşıdı.

Çeşitli ülkelerin bayraklarını da taşıyan katılımcılar, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde slogan atarak tekbir getirdi.

Miting sırasında okunan bildiride ise Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğünü gözettiği, TSK‘nin operasyon esnasında sivillerin hedef alınmamasına azami gayret gösterdiği vurgulandı.

Mitinge katılan vatandaşlardan Erhan Şahin de “Parti gözetmeksizin ülkemizin içinde bulunduğu duruma destek olmak için buradayız. Vatanımız üzerinde oynanan oyunlardan haberimiz var. Ancak vatanımızın emin ellerde olduğunu görüyorum. Dünyada 80 milyonuyla şehadete hazır başka bir millet yoktur.” ifadelerini kullandı.

Mitinge UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de katıldı.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2559862-uetdden-birlik-beraberlik-ve-kardeslik-mitingi/?detay=1

———————————————————————————————————————————————————-

Brüksel’de UETD’den Zeytin Dalı’na destek mitingi

UETD’nin (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği), Zeytin Dalı Harekatı’na destek için Brüksel’de düzenlediği Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik mitingine 10 binin üzerinde Avrupalı Türk katıldı.

AA | 25.02.2018 – 20:13

Belçika’nın başkenti Brüksel‘de Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekatına destek amacıyla “Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik” mitingi düzenlendi.

Schuman Meydanı yakınlarında UETD Başkanı Zafer Sarıkaya ve 10.000 üzerinde Avrupalı Türk’ün katılımıyla düzenlenen miting, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Şehitler için Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunduğu mitinge katılanlar ellerinde Türk bayrakları ve zeytin dalı taşıdı.

“ŞEHİTLER ÖLMEZ VATAN BÖLÜNMEZ”

Çeşitli ülkelerin bayraklarını da taşıyan katılımcılar, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” şeklinde slogan atarak tekbir getirdi.

Miting sırasında okunan bildiride ise Türkiye‘nin Suriye‘nin toprak bütünlüğünü gözettiği, TSK’nin operasyon esnasında sivillerin hedef alınmamasına azami gayret gösterdiği vurgulandı.

“80 MİLYON ŞEHADETE HAZIR BAŞKA MİLLET YOK”

Mitinge katılan vatandaşlardan Erhan Şahin de “Parti gözetmeksizin ülkemizin içinde bulunduğu duruma destek olmak için buradayız. Vatanımız üzerinde oynanan oyunlardan haberimiz var. Ancak vatanımızın emin ellerde olduğunu görüyorum. Dünyada 80 milyonuyla şehadete hazır başka bir millet yoktur.” ifadelerini kullandı.

Mitinge UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya’nın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de katıldı.

http://www.ensonhaber.com/ingiliz-politikaci-ab-ile-iliskimiz-turkiye-gibi-olmali.html

———————————————————————————————————————————————————-

‘Zeytin Dalı Harekatı ve Suriye’ Parlamentoda Tartışılacak

Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD UK tarafından düzenlenen, “Suriye Savaşı: Suriye’de bölgesel egemenlik mümkün değil mi?” konulu toplantı Lordlar Kamarası’nda tartışılacak.

Eurovizyon, Mustafa Köker |21 Şubat 2018 Çarşamba 00:01

Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD – UK tarafından düzenlenen, “Suriye Savaşı: Suriye’de bölgesel egemenlik mümkün değil mi?” konulu toplantı Lordlar Kamarası’nda tartışılacak.

Konuyla ilgili olarak UETD’den edinilen bilgiye göre, toplantıya Türkiye’den AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, İskoç Muhafazakar Parti’den Lord Mark McInnes ile RUSI Orta Doğu Araştırmalar Think-Tank kuruluşundan Michael Stephens konuşmacı olarak katılacak.

Toplantı bu akşam (21 Şubat 2018 Çarşamba) saat 19:00’da İngiltere Parlamentosu, Lordlar Kamarası’nda Committee Room’da gerçekleşecek.

Toplantıda, ABD tarafından Türkiye sınırında 30 bin kişilik (Syrian Democratic Forces (SDF)) adıyla bir güvenlik gücü oluşturulması; Türkiye’nin sınır güvenliği kapsamında Afrin’deki PKK, PYD ve SDF unsurlarına karşı başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’ ve sonrası meydana gelen gelişmeler konuşulacak.

Suriye içerisinde ve Türkiye’nin sınır bölgesinde ABD destekli bir Kürt devleti oluşumu gibi başlıkların da ele alınacağı toplantıda konuşmacılar, “Suriye Savaşı: Suriye’de bölgesel egemenlik mümkün değil mi?” sorusuna cevap arayacak.

http://www.eurovizyon.co.uk/londra/zeytin-dali-harekati-ve-suriye-parlamentoda-tartisilacak-h55439.html

———————————————————————————————————————————————————-

Bosna halkından Türkiye’ye “Zeytin Dalı” desteği

Bosna Hersek’in farklı kesimlerinden insanlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na destek için mesaj gönderdi.
TRT Haber  Kaynak: AA | 19 Şubat 2018 Pazartesi 20:51

———————————————————————————————————————————————————-

UETD Bosna’dan Zeytin Dalı’na Destek

Afrin’de yuvulanan teröristleri bölgeden temizleyen Türk askerine dünyanın dört bir yanından destek mesajları geliyor.

Medya Analitik TİK Medya |

BOSNA’DAN MESAJ VAR: SİZİNLEYİZ Avrupa’da yaşayan Türk yurttaşlarınca 2004 yılında Köln merkezli kurulan sivil toplum kuruluşu, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (Union of European Turkish Democrats) de Mehmetçik’in yanında.

Bosna Hersek’te yaşayan UETD üyeleri, yayınladıkları videoda Mehmetçik’e destek verip, yanındayız mesajı verdi.

http://www.medyaanalitik.com/dunya/uetd-bosnadan-zeytin-dalina-destek.html

———————————————————————————————————————————————————-

Bosna halkından ‘ye “Zeytin Dalı” desteği

Avrupalı Balkan Demokratlar Birliğince hazırlanan videoda, Türk askerinin Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na destek mesajı verildi

Takvim | 19 Şubat 2018, Pazartesi 18:36

‘in farklı kesimlerinden insanlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin () ‘nin Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na destek için mesaj gönderdi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) bünyesinde Bosna Hersek’te kurulan Avrupalı Balkan Demokratlar Birliğince () “Bosna’dan mesaj var” sloganıyla video hazırladı.

Videoda, Bosnalı eski askerler, gaziler ile farklı yaş ve meslek gruplarından insanlar, Zeytin Dalı Harekatı’na desteklerini dile getirdi.

Bosna halkının da acıyı, onurlu mücadeleyi ve vatan sevgisini iyi bildiği kaydedilen mesajda, şu ifadelere yer verildi:

“Siz bizimleydiniz. Bugün biz anneler olarak sizinleyiz. Gençler olarak yanınızdayız. Gönüllerimiz arasında engel yoktur. Dua için mesafe yoktur. Bizi birleştiren sevgidir. Bihaç’tan Zenica’ya, Doboj’dan vezirler şehri Travnik’e, Tuzla’dan başkent Saraybosna’ya kadar Bosna Hersek’ten sevgimizi ve desteğimizi gönderiyoruz.”

UEBD Başkanı Amina Secerovic Kaşlı, yaptığı açıklamada, hazırladıkları video ile Türk milletinin yanında durduklarını göstermek istediklerini belirterek, “Böyle bir videoyu hazırladığımızı duyup katılmak isteyen o kadar çok insan oldu ki onların da selamını ve dualarını gönderiyoruz.” dedi.

https://www.takvim.com.tr/guncel/2018/02/19/bosna-halkindan-turkiyeye-zeytin-dali-destegi

———————————————————————————————————————————————————-

Bosna halkından Türkiye’ye ‘Zeytin Dalı’ desteği: Bizi birleştiren sevgidir

Bosna Hersek’in farklı kesimlerinden insanlar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde devam eden Zeytin Dalı Harekatı’na destek için mesaj gönderdi.

Star (Milli iradenin sesi) | AA | 19.02.2018 18:12 – Güncelleme: 19.02.2018 19:03

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) bünyesinde Bosna Hersek’te kurulan Avrupalı Balkan Demokratlar Birliğince (UEBD) “Bosna’dan mesaj var” sloganıyla video hazırladı.

Videoda, Bosnalı eski askerler, gaziler ile farklı yaş ve meslek gruplarından insanlar, Zeytin Dalı Harekatı’na desteklerini dile getirdi.

Bosna halkının da acıyı, onurlu mücadeleyi ve vatan sevgisini iyi bildiği kaydedilen mesajda, şu ifadelere yer verildi: “Siz bizimleydiniz. Bugün biz anneler olarak sizinleyiz. Gençler olarak yanınızdayız. Gönüllerimiz arasında engel yoktur. Dua için mesafe yoktur. Bizi birleştiren sevgidir. Bihaç’tan Zenica’ya, Doboj’dan vezirler şehri Travnik’e, Tuzla’dan başkent Saraybosna’ya kadar Bosna Hersek’ten sevgimizi ve desteğimizi gönderiyoruz.”

UEBD Başkanı Amina Secerovic Kaşlı, yaptığı açıklamada, hazırladıkları video ile Türk milletinin yanında durduklarını göstermek istediklerini belirterek, “Böyle bir videoyu hazırladığımızı duyup katılmak isteyen o kadar çok insan oldu ki onların da selamını ve dualarını gönderiyoruz.” dedi.

http://www.star.com.tr/dunya/bosna-halkindan-turkiyeye-zeytin-dali-destegi-haber-1311621/

———————————————————————————————————————————————————-

Türkler Macaristan’da terör yandaşlarına geçit vermedi

Macaristan’da Zeytin Dalı Harekatı’nı protesto etmek için toplanan PKK yandaşlarına Türk vatandaşlardan tepki geldi.

İHA | 17.02.2018 – 02:59

Macaristan’ın başkenti Budapeşte‘de bebek katili Öcalan’ın fotoğraflarıyla yürüyüş yapan PKK yandaşlarının protestosunu engelleyen Türk vatandaşlar, “YPG, PKK teröristtir” sloganları attı.

BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDE İSTİKLAL MARŞI

Macaristan’da yaşayan terör destekçileri, ellerindeki PKK, PYD ve PYG çaputları ve terörist başı Öcalan’ın fotoğraflarıya, Budapeşte’de bulunan Türkiye Büyükelçiliği önünde geldi.

Afrin’de terör örgütlerine yönelik devam eden Zeytin Dalı Harekatı‘nı protesto etmek isteyen terör yandaşları büyük bir şokla karşılaştı.

Büyükelçilik önüne gelen Türk vatandaşlar, önce sloganlar attı ardından da İstikla Marşı okudu.

“AVRUPA’DA BUNLARA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Macaristan Başkanı Mehmet İnceoğlu, “Bizler de burada 100 kişi olarak hem Büyükelçilik binasını koruma adına, hem de Afrin‘deki kahraman ordumuza mesajımızı belirtmek için burada toplandık. Biz Türk vatandaşları olarak bunlara Avrupa’da izin vermemeye özen gösteriyoruz.” diye sözlerini tamamladı.

http://www.ensonhaber.com/turkler-macaristanda-teror-yandaslarina-gecit-vermedi.html

———————————————————————————————————————————————————-

Almanya’da Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Salzgitter kentinde “Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi” düzenlendi.

Avrupa’nın Sesi

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) kentin belediye meydanında düzenlediği miting, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve dua edildi.

“Türk Kürt kardeştir”

Ellerinde Türk bayrakları ve ay yıldızlı balonlarla mitinge katılan binlerce kişi “Türk Kürt kardeştir”, “Kahrolsun terör”, “YPG/PYD/PKK, DEAŞ ve türevleri terör örgütüdür” yazan dövizler taşıdı.

Afrin’deki terör örgütü yapılanmasına yönelik olarak düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nın Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı olduğunun vurgulandığı mitingde, “Ölürüm Türkiyem” şarkısı hep bir ağızdan seslendirildi.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, şehitleri anarak başladığı konuşmasında geçmişte soykırıma, savaşlara ve felaketlere maruz kalan insanlara kucak açan Türk milletinin, bugün ise milyonlarca mağdura gönlünü açtığını ifade etti.

“Türkiye tüm terör örgütlerine karşı tek başına bir mücadele içinde”

Sırakaya, konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün Türkiye terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele vermektedir. Türkiye tüm terör örgütlerine karşı tek başına bir mücadele içindedir. PKK terör örgütü bu güne kadar ülkemde 50 bin insanı katleden bir terör örgütüdür. Suriye savaşı başlayınca 700’den fazla, Afrin operasyonu başladıktan sonra 100’ün üzerinde füze ülkemin değişik yerlerine bu terör örgütü tarafından füze gönderildi. Türkiye sınırında terör örgütü kuranlar Türkiye’nin buna seyirci kalmasını bekliyorlarsa daha çok bekleyecekler.”

Türkiye’nin güvenliğinin, Türkiye’nin duruşu ve bu terör örgütlerine karşı mücadelesinin, vatanları olan Türkiye’nin yanı sıra vatan bildikleri Almanya’nın güvenliği için son derece önem teşkil ettiğini anlatan Sırakaya, bu nedenler yüzünden UETD olarak Zeytin Halı Harekatı’nı desteklediklerini ve bu uluslararası toplumun da bu harekatı desteklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.avrupaninsesi.eu/haber/597/almanyada-birlik-beraberlik-ve-kardeslik-mitingi.html

———————————————————————————————————————————————————-

‘Zeytin Dalı Harekatı’na Salzgitter’den destek

UETD, Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletindeki Salzgitter kentinde ‘Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik’ adıyla miting düzenledi. Belediye meydanındaki miting, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve dua edildi.

Kaynak AA |Hürriyet |  12.02.2018 – 12:40

ELLERİNDE Türk bayrakları ve ay yıldızlı balonlarla mitinge katılan binlerce kişi “Türk Kürt kardeştir”, “Kahrolsun terör”, “YPG/PYD/PKK, DEAŞ ve türevleri terör örgütüdür” yazan dövizler taşıdı.

Afrin’deki terör örgütü yapılanmasına yönelik olarak düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nın Türkiye’nin meşru müdafaa hakkı olduğunun vurgulandığı mitingde, “Ölürüm Türkiyem” şarkısı hep bir ağızdan seslendirildi.
UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, şehitleri anarak başladığı konuşmasında geçmişte soykırıma, savaşlara ve felaketlere maruz kalan insanlara kucak açan Türk milletinin, bugün ise milyonlarca mağdura gönlünü açtığını ifade etti. Sırakaya, konuşmasında şunları söyledi:

TÜRKİYE SEYİRCİ KALAMAZ
“Bugün Türkiye terör örgütlerine karşı amansız bir mücadele vermektedir. Türkiye tüm terör örgütlerine karşı tek başına bir mücadele içindedir. PKK terör örgütü bu güne kadar ülkemde 50 bin insanı katleden bir terör örgütüdür. Suriye savaşı başlayınca 700’den fazla, Afrin operasyonu başladıktan sonra 100’ün üzerinde füze ülkemin değişik yerlerine bu terör örgütü tarafından gönderildi. Türkiye sınırında terör örgütü kuranlar Türkiye’nin buna seyirci kalmasını bekliyorlarsa daha çok bekleyecekler.”
Türkiye’nin güvenliğinin, Türkiye’nin duruşu ve bu terör örgütlerine karşı mücadelesinin, vatanları olan Türkiye’nin yanı sıra vatan bildikleri Almanya’nın güvenliği için son derece önem teşkil ettiğini anlatan Sırakaya, bu nedenler yüzünden UETD olarak Zeytin Halı Harekatı’nı desteklediklerini ve bu uluslararası toplumun da bu harekatı desteklemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/zeytin-dali-harekatina-salzgitterden-destek-40739283

———————————————————————————————————————————————————-

 

UETD Gençlikten Abdulhamid Hanı anma programı

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupalı Türk gençlerinden Zeytin Dalı Harekatı’na destek

Her bir şehirde başka bir satırı okunan İstiklal Marşı ile Türk bayrağı açan UETD’li gençler Zeytin Dalı Harekatı’na da selam gönderdi.

Star (Milli İradenin Sesi) 09.02.2018 19:02 – Güncelleme: 09.02.2018 20:38

Avrupa’da yaşayan Türk yurttaşlarınca 2004 yılında Köln merkezli kurulan sivil toplum kuruluşu, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (Union of European Turkish Democrats) Kudüs, Londra, Zürih, Paris gibi birçok şehirde yaşayan Türk gençlerinin okuduğu İstiklal Marşı’nı bir videoda derledi.

Her bir şehirde başka bir satırı okunan İstiklal Marşı ile Türk bayrağı açan UETD’li gençler Zeytin Dalı Harekatı’na da selam gönderdi.

http://www.star.com.tr/dunya/avrupali-turk-genclerinden-zeytin-dali-harekatina-destek-haber-1307752/

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupalı Türklerden Zeytin Dalı Harekatına destek mesajı

Yeni Şafak | 09 Şubat 2018, 07:57

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Gençlik Kolları’ndan Avrupa’nın dört bir yanından, Almanya’dan, Saraybosna’dan, Kudüs’ten Afrin’de görevde bulunan Mehmetçiğimize selam destek için bir video hazırladı. Video’da İstiklal Marşı’mızı okuyan gençler askerimize selam gönderdi.

https://www.yenisafak.com/video-galeri/dunya/avrupali-turklerden-zeytin-dali-harekatina-destek-mesaji-2171134

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupalı Türk gençlerinden İstiklal Marşı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Gençlik Kolları, İstiklal Marşı’nı dünyanın dört bir yanında okudu.

Ensonhaber | Haber Merkezi | 09.02.2018 – 16:39

Avrupa’da yaşayan Türk yurttaşlarınca 2004 yılında Köln merkezli kurulan sivil toplum kuruluşu, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (Union of European Turkish Democrats) Kudüs, Londra, Zürih, Paris gibi birçok şehirde yaşayan Türk gençlerinin okuduğu İstiklal Marşı’nı bir videoda derledi.

Her bir şehirde başka bir satırı okunan İstiklal Marşı ile Türk bayrağı açan UETD’li gençler Zeytin Dalı Harekatı‘na da selam gönderdi.

http://www.ensonhaber.com/avrupali-turk-genclerinden-istiklal-marsi.html

———————————————————————————————————————————————————-

Gurbetten tam destek

PKK yandaşlarının Avrupa’daki kara propagandasına karşı 12 ülkede 23 miting ile Zeytin Dalı Harekatı’na destek veren gurbetçi Türkler, Almanya’da bir kez daha meydana çıktı.
Yeni Şafak | Yasemin Asan |

Avrupa Demokratlar Birliği (UETD) tarafından Stuttgart bölgesinde Friedrichshafen’da gerçekleştirilen mitinge binlerce gurbetçi katıldı. Mitingde Türkçe ve Almanca okunan bildiride Zeytin Dalı Harekatı anlatılarak Türkiye’nin terörizmle mücadele ettiği vurgulandı.

Gösterilerde PKK, PYD/YPG terör örgütleri lanetlendi. UETD’nin girişimleriyle Avrupa’nın diğer kentlerinde harekata destek mitinglerinin süreceği bildirildi. UETD, harekatın ilk günlerinde de Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Avusturya, İsviçre, Norveç, Danimarka, Macaristan, İtalya, Bosna-Hersek olmak üzere 12 ülkede destek mitingleri gerçekleştirmişti. Bölücü örgüt yandaşlarının Avrupa’daki Türk kurum ve kuruluşlarına dönük saldırıları ise hız kesmeksizin sürüyor.

https://www.yenisafak.com/dunya/gurbetten-tam-destek-3089459

———————————————————————————————————————————————————-

UETD’den Zeytin Dalı Harekatı’na tam destek

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD), Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Afrin’e yapılan Zeytin Dalı harekatını desteklemek için, Almanya’nın Stuttgart bölgesine bağlı Friedrichshafen de bir araya geldi.

Yeni Akit | Haber Tarihi: 05 Şubat 2018 Pazartesi 09:57

Friedrichshafen de yapılan gösteriye çok sayıda Türk vatandaşları ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Gösteride PKK ve türevleri olan PYD/YPG terör örgütleri lanetlendi. Türkçe ve Almanca okunan bildiride Zeytin Dalı operasyonu anlatıldı.

http://www.yeniakit.com.tr/haber/uetdden-zeytin-dali-harekatina-tam-destek-420805.html

———————————————————————————————————————————————————-

Almanya’da Zeytin Dalı mitingi

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları, Friedrichshafen kentinde bir araya Zeytin Dalı Harekatı’na destek mitingi gerçekleştirdi.

Ensonhaber | Haber Merkezi | 05.02.2018 – 09:44

http://www.ensonhaber.com/almanyada-zeytin-dali-mitingi.html

———————————————————————————————————————————————————-

Terör örgütü yandaşları UETD’ye saldırdı!

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsveç Teşkilatının başkent Stockholm’deki binasına terör örgütü yandaşlarınca saldırı düzenlendi.

Haber 7 | Giriş 29.01.2018 11:31

Polisin inceleme başlattığı binanın duvarına “Afrin“, “Apo”, “PYD”, ”YPG” ve “PKK” ifadelerinin yazıldığı bildirildi.

Öte yandan, UETD İsveç Teşkilatının düzenlediği programa, İsveç İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı, İsveç Uygur Maarip Derneği ve İsveç Ülkü Ocakları, İsveç Kozanlılar Derneği gibi Türk sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

http://www.haber7.com/avrupa/haber/2536922-teror-orgutu-yandaslari-uetdye-saldirdi

———————————————————————————————————————————————————-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın Bosna Hersek’te

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki temaslarına bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç’in kabrini ziyaret ederek başladı.

Kaynak AA | YeniGün Gazetesi | 25 Ocak 2018 – 19:20

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) bünyesinde Bosna Hersek’te kurulan Avrupalı Balkan Demokratlar Birliğince (UEBD) düzenlenecek “Endülüs ve Bosna Hersek ekseninde Avrupa’da İslam ve Müslümanların geleceği” konulu panele katılmak üzere Saraybosna’ya gelen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ilk olarak Kovaçi Şehitliği‘ni ziyaret etti.

Kalın, burada İzetbegoviç‘in kabrine ve şehitlik anıtına çiçek bırakarak dua etti.

Tarihi Başçarşı’yı da gezen Kalın, şehirdeki en önemli Osmanlı eserlerinden Gazi Hüsrev Bey Camisi’ni ziyaret etti.

Kalın, daha sonra cumhurbaşkanlığı binasına geçerek burada Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegoviç ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın bugün ayrıca Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde öğrencilerle bir araya gelmesi bekleniyor.

———————————————————————————————————————————————————-

”Zeytin Dalı” harekâtına Danimarka’dan destek

Ocak 24th, 2018 | by Sadi Tekelioglu

Türkiye’nin Afrin’deki PYD/YGD/PKK oluşumlarına karşı başlattığı “Zeytin Dalı” operasyonu UETD Danimarka şubesi tarafından Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Gammeltorv meydanında düzenlenen bir toplantıda basın açıklaması yoluyla Danimarka kamuoyuna anlatıldı.

UETD Danimarka başkanı Fatih Alev ve Alptekin Yurdal tarafından sırasıyla Danca ve Türkçe basın bildirisi okundu.

100’e yakın vatandaşımızın katıldığı basın açıklaması toplantısı öncesinde alanda kurulan ses sisteminden İzmir Marşı, Mehter marşları ve “Çırpınırdı Karadeniz Türküleri çalındı.

Toplantıya Azerbaycan Veten cemiyeti Dernek Başkanı Sefer Sadıqi ile Türkmen Dernekleri başkanı Sadullah Hamid de katıldılar ve sırasıyla Azerbaycan ve Türkmen bayraklarıyla gösteriye destek verdiler.

Toplantının sonunda Kopenhag Kocatepe camii din görevlisi Ömer Sarıgül tarafından dua edildi.

Toplantı sonunda yapılan duyuruda yarın da saat 15.00’da Türkiye Büyükelçiliği önünde bir destek gösterisi düzenleneceği duyuruldu.

Kürtlerden protesto

Öte yandan bugün öğle saatlerinde yaklaşık 300 kadar Kürt gösterici de Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Afrin Operasyonunu protesto etmek için Türkiye büyükelçiliği önünde gösteri yaptı. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı gösterisi olaysız sona erdi.

”Zeytin Dalı” harekâtına Danimarka’dan destek

Diğer haberler:

UETD Danimarka’dan “Zeytin Dalı Harekatı” bildirisi

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupalı Türklerden operasyona tam destek

Türkiye Gazetesi Avrupa | 24 Ocak 2018

Avrupalı Türk Demokratlar Birliğince (UETD), Zeytin Dalı Harekatı’na destek amacıyla çok sayıda Avrupa kentinde Türk vatandaşlarının da katılımıyla eş zamanlı basın bildirisi okundu. UETD bildirisinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin Afrin bölgesinde PYD/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’nın amacının huzur, barış ve güvenliği sağlamak olduğu vurgulandı. Harekatın, Türkiye’nin sınırlarında oluşturulmak istenen terör koridorunu bertaraf etmek üzere başlatıldığı belirtilen bildiride, ayrıca bölge halkı üzerindeki terör örgütlerinin baskısına son verilerek bölgede huzurun yeniden tesis edilmesinin de sağlanacağına işaret edildi. Türkiye’nin NATO’nun üyesi olduğu hatırlatılan bildiride, harekatın NATO’nun güney sınırlarını da muhafaza amacı taşıdığına dikkat çekildi.

“Operasyonu hedef almak ve Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak isteyenlerin iddia ettiği gibi sivillere ve masum insanlara yönelik herhangi bir eylem söz konusu değildir” ifadeleri kullanılan bildiride, insanları canlı kalkan olarak kullananın terör örgütleri olduğu vurgulandı.

TSK’nin sivillerin hayatına azami dikkati gösterdiğine duyulan inancın dile getirildiği UETD bildirisinde, şu ifadelere yer verildi:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı başından bu yana müttefik ve komşu ülkelere gerekli bilgilendirme yapılarak, şeffaf bir şekilde yürütülmüştür. Amacı huzur, barış¸ ve güvenlik olan bu operasyonun uluslar arası toplum tarafından desteklenmesini talep ediyor, teröre karşı Türkiye’nin ve masum bölge halkının yanında olunmasını zaruri görüyoruz.”

Saraybosna
Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlenen destek mitingine UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya da katıldı. Tarihi Başçarşı Meydanı’ndaki mitingde, UETD bildirisinin okunmasının ardından konuşan Sırakaya, Saraybosna’da Boşnak halkının, terörle mücadeledeki haklı davasında Türkiye’nin yanında olduğunu gösterdiğini söyledi. Sırakaya, sadece Bosna Hersek’in değil, terörizmi düşman olarak kabul eden her toplumun Türkiye’nin haklı mücadelesini desteklemesi gerektiğini kaydetti. Türkiye’nin her zaman mazlum milletler için güvenli bir liman olduğunu ifade eden Sırakaya, Suriye iç savaşı başladıktan sonra 370 binin üzerinde Suriyeli Kürt kökenli sığınmacıya da Türkiye’nin kapılarını açtığını hatırlattı. Sırakaya, Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğini sözlerine ekledi.
Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da Bosna Hersek’in hassas zamanlarda daima Türkiye’nin yanında olduğunu hatırlatarak, “Bugün de Saraybosna’daki bu güzide kalabalık, birlik ve beraberlik ruhunu ortaya koymuş oldu.” ifadesini kullandı. Zeytin Dalı Harekatı’nın hem Türkiye ve bölgenin istikrarı hem de Avrupa’nın güvenliği açısından önemli olduğunu vurgulayan Koç, “Türkiye’nin nasıl ses birliği, nasıl elbirliği yaptığını hep beraber gördük. Tek ses, tek vücut olduk. Dünya da bunu görüyor.” dedi.

Brüksel
Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen destek mitingine de yaklaşık 200 Türk vatandaşı katıldı. İstiklal Marşı’nın okunduğu mitingde, meydana geniş bir Türk bayrağı açıldı.
“Her şey vatan için” ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganları atan vatandaşlar, UETD’nin farklı dillerde hazırlamış olduğu “370 bini Kürt 3,5 milyon masum insanın güvenli sığınağı Türkiye’dir”, “Zeytin Dalı Harekatı Türkiye’nin meşru müdafaa hakkıdır”, “Tüm dünya teröre karşı Türkiye’nin ve masum bölge halkının yanında olmalıdır” yazılı dövizler taşıdı.

Londra
İngiltere’nin başkenti Londra’da da bir grup Türk vatandaşı İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’nin önünde toplandı. Yoğun yağmur altında gerçekleşen gösteride, İngiliz polisi terör örgütü yandaşlarınca yapılabilecek provokatif bir müdahaleye karşı güvenlik önlemleri aldı. UETD’nin gösterisinde Türk bayraklarının yanı sıra İngilizce döviz ve pankartlar taşındı. Gösteride, UETD bildirisi İngilizce okundu.

Strazburg
Fransa’nın Strazburg şehrindeki UETD gösterisi, Avrupa Konseyi binası önünde gerçekleştirildi. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı gösteride, dev Türk bayrağı açıldı. “Şehitler ölmez, vatan bölünmez”, “Her şey vatan için”, “Vatan sana canım feda” şeklinde Türkçe ve Fransızca sloganların atıldığı gösteriye, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu çalışmaları için Strazburg’da bulunan Türk Heyeti Başkanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç ile heyet üyeleri AK Parti milletvekilleri Yasin Aktay, Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, Suat Önal ve Mustafa Yeneroğlu da katıldı.

Rotterdam ve Viyana
Hollanda’nın Rotterdam şehrinde düzenlenen UETD gösterisine, ülkede Müslümanlar tarafından kurulan Birlik Partisi ve Nida Partisinin liderleri de katıldı. Avusturya’nın başkenti Viyana’daki gösteri de parlamento binası önünde gerçekleştirildi. Türk bayrakları açılan gösteride, Avrupa basınında harekat ile ilgili olarak yer verilen çarpıtma haberlerine tepki gösterildi. UETD Macaristan’da başkent Budapeşte, İsviçre’de Zürih ve İtalya’da Milano kentlerinde Zeytin Dalı Harekatı’na destek gösterileri düzenledi.

Berlin
Almanya’da UETD gösterileri birden çok şehirde gerçekleşti. Başkent Berlin’de Türk büyükelçiliği önünde düzenlenen gösteriye yüzlerce Türk vatandaşı katıldı. Vatandaşlar Türk ve Alman bayraklarının yanı sıra Türkçe ve Almanca hazırlanan dövizler taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dev posterlerinin de açıldığı gösteri, Türk askerinin başarısı için yapılan duayla sona erdi.

Frankfurt
Frankfurt şehrindeki miting Eski Opera binası önünde gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı’nın okunmasıyla başlayan gösteride vatandaşlar, Türk ve Filistin bayrakları taşıdı. Ancak terör örgütü PKK yandaşlarına da aynı saatlerde ve yakın bir noktada gösteri izni verilmesi gerilime yol açtı. PKK yandaşlarının UETD gösterisinin yapıldığı alana gelerek güvenlik barikatlarının hemen arkasında toplandığı görüldü. Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan, terör örgütünün bez parçalarını taşıyan yandaşlar, UETD gösterisini provoke etme girişiminde bulundu. Alman polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı Frankfurt’taki gösteri olaysız sona erdi.

Zürih

Zürih Örlikon’da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından ‘ZeytinDalı Harekatı’na destek gösterisi düzenlendi. Bugün gerçekleştiren gösteriye katılanlar ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı. Katılımcılar Türkiye’nin yürüttüğü ‘Zeytin Dalı Harekatına’ tam destek verdi. Konuyla ilgili UETD’den yapılan basın açıklamasında da ”Bu hareket kuşkusuz PKK, PYD, DEAŞ ve türevleri olan terör örgütlerinin bölge halkına ve Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik açık bir tehdit olmasından dolayı icra edilmektedir. Zeytin Dalı Harekatı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafa Hakkı’na uygun bir şekilde başlatılmıştır” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, operasyonla ilgili yürütülen kara propagandaya da tepki gösterildi. UETD’nin basın açıklamasında, “Operasyonu hedef almak ve Türkiye’yi uluslararası arenada zor durumda bırakmak isteyenlerin iddia ettiği gibi sivillere ve masum insanlara yönelik herhangi bir eylem söz konusu değildir. Tam tersine şu an Afrin’de PYD’nin yaptığı gibi teröristlerin sivilleri kendileri için zorla canlı kalkan olarak kullandıkları görülmektedir. Bu noktada operasyonu icra eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin azami dikkat, gayret ve hassasiyet gösterdiğine inancımız tamdır denildi.

http://turkiyegazetesi.de/avrupali-turklerden-operasyona-tam-destek/

Benzer haberler

https://www.haberler.com/uetd-avusturya-subesinden-zeytin-dali-harekati-na-10491891-haberi/

https://www.arti49.com/belcika-uetdden-zeytin-dali-harekatina-destek-1060686h.htm

———————————————————————————————————————————————————-

Turkish NGO to work for coexistence culture in Bosnia

Islam one of fundamental dynamics of Europe, says head of UETD Zafer Sirakaya

Anadolu Ajansı by Kayhan Gul | 24.01.2018 | Belgrad Serbia

Chairman of the Union of European Turkish Democrats (UETD) Zafer Sırakaya said that the newly-established branch of the union in Bosnia-Herzegovina would be endeavoring to revive the culture of coexistence in the country.

Sirakaya talked to Anadolu Agency about the enthusiastic objectives of their Bosnia-Herzegovina branch, the Union of European Balkan Democrats (UEBD), and a panel to be held on Thursday about the future of Islam and Muslims in Europe.

Having launched its operations in 2004 and today operating in 16 countries with 148 branches, the UETD is one of the most influential non-governmental Turkish diaspora organizations in Europe, Sirakaya explained.

“Despite bearing the word ‘Turkish’ in its name, the UETD has worked for the good of the entire humanity,” he said, adding that Turkey was bound by its historic mission to offer its contributions to the culture of coexistence in the Balkans, with which it has a long shared history.

Sirakaya stressed that the Balkans was a region where different nations lived together and these different societies had in the past built mosques, synagogues, and churches side by side.

“And this gave birth to cohesion in the Balkans.”

Sirakaya pointed out that in the last hundred years, this cohesion had broken down because of extremist movements especially in the lands that were once under Ottoman rule.

“In Sarajevo and Bosnia-Herzegovina, we will strive to find a way to revive the culture of coexistence, which stems from our conception of civilization, and our loving tolerance in listening to ‘each other’s songs’,” Sirakaya said.

-‘Future of Muslims’

Speaking about a panel on “The Future of Islam and Muslims in Europe on the Axis of Andalusia and Bosnia-Herzegovina” to be held Thursday in the Bosnian capital, Sarajevo, Sarikaya said that the aim of the conference was to express that Islam was one of Europe’s fundamental dynamics.

“We can see that the far-right parties in Europe are beginning to gain notice, with the constituencies of extremist right-wing and racist parties growing. In an environment where the enemies of Islam are increasing in number, we are here to point out once again that Islam is one of the fundamental dynamics of Europe,” Sarikaya said.

The fact that there are a number of Western politicians who emphasize that Islam is one of the core values of Europe is a source of great happiness, he said.

“However, we are organizing this conference in order to remind certain groups who lack such historical consciousness of the great values that the Andalusian civilization contributed to the European society.

“Islam will continue to be one of the fundamental dynamics and fundamental values ​​of Europe in the future.”

The panel in Sarajevo is expected to be attended by a large number of senior Bosnian officials and diplomatic mission chiefs in the country, as well as Turkey’s presidential spokesman, Ibrahim Kalin and Bakir Izetbegovic, the Bosniak member of Bosnia-Herzegovina’s three-member Presidential Council.

https://aa.com.tr/en/europe/turkish-ngo-to-work-for-coexistence-culture-in-bosnia/1041271

———————————————————————————————————————————————————-

Türkler tepki gösterdi

4 NİSAN 2016 AA© InterAjans 

TURKLER-TEPKI-GOSTERDI-FOTO-AAALMANYA‘da yaşayan Türkler, ülkenin ikinci devlet televizyon kanalı ZDF’de, “mizah” adı altında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır hakaretler içeren program yayınlanmasına tepki gösterdi.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) yetkilileri, merkezi Almanya’nın Mainz kentinde bulunan ZDF binasının önüne siyah çelenk, Almanya’da yaşayan ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan Türkler de programdan duydukları rahatsızlığı dile getiren mektuplar bıraktı.

UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya, yaptığı açıklamada, ZDF yöneticilerine, Alman veya Türk bir ailenin, çocuklarıyla izlemekten haya edeceği ve toplumu rencide edecek yayının kabul edilmesinin mümkün olmadığı görüşünü içeren mektubu vermek için geldiklerini söyledi.

Her ortamda özgürlükleri savunduklarını ancak yapılan yayının basın özgürlüğüyle ilgisinin olmadığını belirten Sırakaya, “STK’lar, fikir ve basın özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmezleridir, ancak basın özgürlüğünün bir topluma, bir millete veya o toplumu temsil eden kişilere ve ilgili siyasilere hakaret ederek suçlama noktasında olması kabul edilebilir bir olgu değildir” dedi.

Sırakaya, bu olayın takipçisi olacaklarını ve her ortamda bunu dile getireceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizler bugün UETD olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’a hakaret edilen ve hiçbir şekilde kabul edilmeyen bu yayınla ilgili düşüncelerimizi ifade etmek için buradayız. Ancak aynı hakaret içeren ifadeler Almanya Cumhurbaşkanı Sayın Gauck’a yapılmış olsaydı biz yine bugün burada aynı düşüncelerimizi ifade ediyor olacaktık.”

Hukuki, sosyal ve ahlaki zeminde bu işin takipçisi olacaklarını bildiren Sırakaya, “Umut ederiz ki toplumsal barışı, toplumsal birlikteliği ve toplumsal huzuru bozan yayınlar önümüzdeki süreç içerisinde ‘basın özgürlüğü’ kisvesi altında devam ettirilmez, en büyük temennimiz bu ve bunun takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

http://www.interajans.nl/turkler-tepki-gosterdi/

 

———————————————————————————————————————————————————-

Almanya’da UETD şubelerine yönelik saldırılar endişelendiriyor

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya son dönemlerde kendilerine yönelik artarak devam eden saldırıların artık cana kastedecek bir hal aldığını belirterek, Alman yetkili makamlara sorumlu davranmaları çağrısında bulundu. Sırakaya, AA muhabirine konuştu. (Mesut Zeyrek – Anadolu Ajansı)

KÖLN – MESUT ZEYREK  30.03.2016

1

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, son dönemlerde kendilerine yönelik artarak devam eden saldırıların artık cana kastedecek bir hal aldığını belirterek, Almanyetkililere sorumlu davranmaları çağrısında bulundu.

AA muhabirine konuşan Sırakaya, UETDolarak siyasetin ve Avrupa’daki demokrasinin vazgeçilmez ögelerinden olan bir sivil toplum kuruluşu olduklarını, yaptıkları faaliyetlerle hem demokrasinin gelişmesine katkı sunduklarını hem de sosyal ve siyasal alanda vatandaşların temsilini öngören bir hedefleri olduğunu ifade etti.

UETD Genel Başkanı, özellikle son dönemlerde şubelerine yönelik saldırıların arttığına dikkati çekerek, “Son dönemlerde maalesef kurumlarımıza karşı PKK terör örgütünün yandaşları tarafından ciddi anlamda bir saldırıyla karşı karşıyayız. Bu yıl içerisinde gerçekleşen saldırı sayısı bugün itibarıyla altıyı bulmuş durumda.” dedi.

Saldırıların artık sadece “mala” değil “cana” da kastetmeye başladığını ifade eden Sırakaya, bu konuda Hamburg teşkilatı başkanı Muhterem Güngör’ün özel aracına yapılan molotof kokteylli saldırıyı örnek gösterdi.

“Bu terör örgütleri ülkenin demokrasisini hedef alıyor”

Bu saldırıların sadece kendilerini hedef almadığını, aynı zamanda Almanya’nın kamu düzenini ve demokrasisini de hedef aldığını dile getiren Sırakaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz bu ülkede yaşayan, bu ülkenin vatandaşı olan, Alman vatandaşı olan ve geleceğini yine bu ülkede idame ettirmeyi hedefleyen, demokrasinin gelişmesine katkı sunan bir sivil toplum kuruluşu olarak, demokrasiyi hedef alan bu terör örgütlerinin sosyal düzeni de bozacak şekilde hareket etmesinin kabul edilemez olduğunu düşünüyor ve önümüzdeki süreç içerisinde Alman toplumu olarak, bu toplumda yaşayan bireyler olarak hep beraber bu terör örgütlerine karşı muhakkak bir duruş sergilememiz gerektiğini düşünüyoruz.”

UETD olarak Avrupa çapında 1 Nisan Cuma günü saat 15:30’da yaklaşık 100 noktada eş zamanlı olarak basın toplantısı düzenleyeceklerini bildiren Sırakaya, insanlığı hedef alan tüm terör örgütlerine karşı ortak bir duruş sergileyeceklerini sözlerine ekledi.

http://aa.com.tr/tr/dunya/almanyada-uetd-subelerine-yonelik-saldirilar-endiselendiriyor/546508

———————————————————————————————————————————————————-

HERKESE-ONEMLI-GOREVLER-DUSUYOR-FOTO-AA“Herkese önemli görevler düşüyor”

AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Zafer Sırakaya, 21 Mart Uluslararası Irk Ayrımı İle Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

“Toplumsal huzuru tehdit eden ırkçılık ve yabancı düşmanlığı kaygı verici biçimde artmaktadır” diyen Sırakaya, şunları kaydetti:“Müslümanlara yönelik temelsiz korku ve nefret içeren bir dünya görüşüne dayanan İslamofobi de maalesef Avrupa çapında giderek büyüyen bir trend hâline gelmektedir. İnsan haklarını ve onurunu hiçe sayan ırkçılık ve ayrımcılık demokratik, açık ve karşılıklı saygı esasına dayalı bir toplum içinde var olma şansı bulamaz. Ancak geçtiğimiz günlerde Almanya’da yapılan Eyalet Parlamentosu Seçimleri maalesef karamsar bir tablo ortaya koydu.  Irkçı ve sağ popülist partilerin rağbet görmesi insanlığın ortak değeri, demokrasi ve hukuk devleti için tehlike ikazlarının çaldığının belirgin bir emaresidir. Bu nedenle sağ popülizmin tehlikelerine vurgu yapılması noktasında siyasetten medyaya, bürokrasiden sivil topluma kadar her bir mekanizmaya önemli görevler düşmektedir.UETD olarak ırkçılık, zenofobi ve İslamofobiye karşı daima pro-aktif çalışmalar yapacak, farklılıkların kendi kimlikleriyle özgürce bir arada yaşadığı bir gelecek tasavvuru için siyasi karar alıcılar, partiler ve sivil inisiyatifler ile iş birliğimizi daha da güçlendireceğiz.” (İnterAjans)

http://www.interajans.nl/herkese-onemli-gorevler-dusuyor/

———————————————————————————————————————————————————-

BASINDA UETD 5. OLAĞAN GENEL KURULU

ZS_Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin yeni Başkanı Zafer Sırakaya oldu

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkanlığa getirildi.

UETD Genel Başkanı Sarıkaya, “UETD kuruluşundan bugüne kadar gelmiş olduğu süreçte insanla uğraşan, insanla ilgilenen, insana hizmet götüren, Avrupalı Türklere yaşam biçiminde kolaylık sağlayan bir perspektifle yola çıktı. Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/avrupali-turk-demokratlar-birliginin-yeni-baskani-zafer-sarikaya-oldu-40061754

UETD’DE BAŞKAN SIRAKAYA OLDU

UETD yeni genel başkanını dün gerçekleştirdiği seçim ile belirledi. Yeni başkanı Zafer Sırakaya oldu

AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkan seçildi. Sırakaya, görevi 2013 yılından beri genel başkanlık yapan Süleyman Çelik’ten devraldı. UETD’nin önceki yönetimlerinde de görev alan Zafer Sırakaya AK Parti Brüksel temsilciliği görevini yürütüyordu. Sırakaya seçildikten sonra delegelere teşekkür etti.

Köln Pullman Hotel’de yapılan genel kurula Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Mustafa Yeneroğlu, Metin Külünk ve Fatma Betül Kaya, delegeler ve çok sayıda davetli katıldı. Köln’de 2005 yılında lobi çalışmaları yapmak üzere kurulan UETD, şu anda 15 ülkede 250 şubesi bulunan bir yapıya dönüştü.

http://www.sabah.de/uetdde-baskan-degisti

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği 5. Olağan Genel Kurulu

KÖLN (AA) – Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkanlığa getirildi.

Zafer Sırakaya yaptığı konuşmada, terör saldırılarında şehit olanlara rahmet, yaralanlara da acil şifalar diledi.

UETD Genel Başkanı Sarıkaya, ”UETD kuruluşundan bugüne kadar gelmiş olduğu süreçte insanla uğraşan, insanla ilgilenen, insana hizmet götüren, Avrupalı Türklere yaşam biçiminde kolaylık sağlayan bir perspektifle yola çıktı. Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz” dedi.

Suriye’den ve Irak’tan 2,5 milyona yakın göçmen ile ilgilenen ve onlara bir şekilde ortam ve barınak hazırlayan bir Türkiye’nin Avrupa’da yaşayan 5 milyona yakın Türk toplumuyla ilgilenememe imkanı olamayacağını gördüklerini vurgulayan Sırakaya, ”Dolayısıyla Türkiye bu anlamda hem civar ülkelerdeki mağdurlarla ilgileniyor ama aynı zamanda Avrupa’da yaşamakta olan Türk nüfusuyla da yakından ilgilenerek bu toplumun yaşamış olduğu ülkelerde bir katma değer oluşturma noktasında da bir katalizörgörevi görüyor” ifadelerini kullandı.

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/avrupali-turk-demokratlar-birligi-5-2081876.html

UETD’DE SIRAKAYA DÖNEMİ

UETD’nin Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya, Genel Başkanlığı Süleyman Çelik’ten devraldı.

KÖLN – Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin yeni Genel Başkanı Zafer Sırakaya oldu. UETD’nin Köln’de gerçekleşen 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya, Genel Başkanlığı Süleyman Çelik’ten devraldı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 5. Genel Kurulu’nda Zafer Sırakaya genel başkan seçildi. Wenel kurula AB Bakanı Volkan Bozkır, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Metin Külünk, Mustafa Yeneroğlu, Fatma Betül Kaya olmak üzere çok sayıda delege katıldı. Görevi Süleyman Çelik’ten devralan UETD Genel Başkanı Sırakaya ise herkese teşekkür ederek “Önümüzdeki süreçte hem insanlığa hizmet eden hem Avrupa’daki Türk toplumuna hizmet eden aynı zamanda Avrupa’daki Müslüman toplumunun sıkıntılarıyla ilgilenen ve bunlara siyasal, kültürel, sosyal anlamda çözüm bulan bir dernek olarak göreceğiz” şeklinde konuştu. Eski başkan Süleyman Çelik ise görev süresi boyunca emeği geçen herkese teşekkür etti ve “Hepiniz hakkınızı helal edin. Biz sizlerle buraya geldik. Bundan sonra da arkadaşlarımıza elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi.

http://www.postgazetesi.com/uetdde-sirakaya-donemi/

———————————————————————————————————————————————————-

Avrupa-Dakikhaber  25.02.2016

Süleyman Çelik: Yurtdışı seçim bölgesi olmalı

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, 28 Şubat’ta yapılacak 5. genel kurul öncesi geçmiş dönemi değerlendirmek ve kongre hakkında bilgi vermek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

„Avrupa’da görev yapan Türk basınına çok teşekkür ediyorum. Görev süremiz boyunca her zaman yanımızda oldunuz ve tüm çalışmalarımızda bizleri desteklediniz. Faaliyetlerimizin duyurulmasında çok yardımcı oldunuz. Buradan Avrupa’daki tüm Türk basın mensuplarına teşekkür ediyorum“ diyerek sözlerine başlayan Süleyman Çelik, 2013 yılında devraldığı UETD başkanlığı döneminde Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarının çözülmesi için ekip olarak çok yoğun bir tempoyla çalıştıklarını, problemleri Başbakan ve Cumhurbaşkanı dahil olmak üzere gerekli tüm yetkili makamlara taşıdıklarını ve bu sayede pek çok sorunun çözüme kavuştuğunu ifade ederek, „Göreve geldiğimizde Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde temsilcilikleri olan UETD bugün 15 ülke ve 35 bölgede, 400 noktada temsil edilen, 250 şubesi, 150 temsilcisi ile Batı Avrupa’da büyük bir sivil toplum kuruluşu haline geldi“ dedi.

SCBild

UETD’nin sadece Türkiye’ye dönük olarak değil vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkelerde de siyasete katılımını teşvik için çalışmalar yaptıklarını belirten Çelik 2013 yılında Almanya’da yapılan seçimlerde bir milyondan fazla seçmeni olan Türk toplumunu seçimlere katılıp oy kullanmaya teşvik ettiklerini ve bunda çok büyük bir başarı kazandıklarını vurgulayarak „50 yılı aşan göç tarihimizde ilk defa yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın oy kullanmasını sağlamak için büyük bir emek verdik ve bir milyon 300 bin vatandaşımızın oy kullanmasını sağladık“ şeklinde konuştu.

„Görev sürem boyunca her türlü fedakarlığı yaparak, başarılı bir dönem geçirmemizi sağlayan, tüm teşkilatıma çok teşekkür ediyorum“ diyen Çelik 28 Şubat 2016 Pazar günü gerçekleşecek olan genel kurulun Köln’de Pullman Hotel’de 13:00’te başlayacağını ifade ederek „Program iki bölümden oluşacak. Birinci bölümde programa Türkiye’den ve buradan katılacak olan konuklarımızın konuşmaları olacak. İkinci bölümde seçim yapılacak ve yeni yönetim kurulu belirlenecek. Programa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır da katılacak“ dedi.

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan ile Köln ve Hamm büyükşehir belediye başkanlarının da programa davetli olduğunu sözlerine ekleyen Çelik „Görevde olduğumuz süre içinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için çalışmalar yaptık. Vatandaşlarımızın sorunlarını bir rapor halinde hükümetimize sunduk. Bu çalışmalarımız sonucunda askerlik bedeli 6 bin Euro’dan bin Euro’ya düşürüldü. Pasaport ücretleri 211 Euro’dan 100 Euro’ya düşürüldü. Üniversite öğrencilerimize burs verilmesi sağlandı. Türkiye’de uzun süre kalanların araçlarının da Türkiye’de bulundurmaları imkanı sağlandı. Başbakanımıza verdiğimiz 15 maddelik listenin 11’i gerçekleştirildi“ dedi. Çelik başbakanlığa verilen talep listesinde de yer alan yurtdışının seçim bölgesi olması konusunun önemini vurgulayarak „Şu anda çok yoğun bir gündemi olan hükümetimizin bu konuyu da gündemine alacağına inanıyoruz. Bunu anamızın ak sütü gibi hak ediyoruz. Diğer büyük ülkeler gibi Türkiye’nin de yurtdışında yaşayan vatandaşlarına bu hakkı vereceğine inanıyoruz“ dedi.

Süleyman Çelik: Yurtdışı seçim bölgesi olmalı

—————————————————————————————————————————————————————————

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER – 01.10.2015

uetd-genel-baskani-suleyman-yipratma-kampanyalarina-celik-cevap-verdi

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik PKK saldırılarına ve UETD’yi yıpratma kampanyalarına cevap verdi

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Avrupa Türkmen Gazetesi’ne yaptığı açıklamada gündemdeki 3 konuya değinerek çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik PKK saldırılarına ve UETD’yi yıpratma kampanyalarına cevap verdi

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Avrupalı Türklerin etkili sivil toplum örgütlerinden Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik; 1 Kasım seçimleri, ırkçı terör örgütü PKK’nın yayın organında UETD’yi hedef gösteren yalan haberler ve Çelik’in ifadesine göre “sipariş yazıları”yla UETD yıpratmayı hedefleyen Süleyman Özışık’ın çalışmalarına dair çarpıcı ve gündem sarsıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Avrupa Türkmen Gazetesi‘ne konuşan ve “provokasyona kapılmamak lazım aklı selim davranmak şart” sözleriyle öne çıkan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’in o çapıcı
değerlendirmeleri.

PKK’NIN IRKÇI EYLEMLERİNİ DEĞERLENEDİREN UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “AKLI SELİM DAVRANMAK ŞART” DEDİ
“Biz burada batı Avrupa’da Türkiye’nin hangi coğrafyasından olursa olsun hep aynı noktada birleşiyoruz” diyen UETD Genel Başkan Süleyman Çelik şöyle konuştu “Kürd’ü ile Türk’ü veya değişik siyasi partilere sempati bile duyan olsa birlik, beraberlik içerisinde yaşamayı bilen bir toplumuz. 90’lı yıllarda terör örgütü PKK’nın buradaki uzantılarının yapmış olduğu eylemler, buradaki toplumumuzu rahatsız etmişti. Avrupa’da yaşayan Türk toplumu olarak olayların tekrardan zuhur etmesini istemiyoruz. Geçtiğimiz günlerde UETD Hamm Şubesi’ni molotof kokteyli ile yakmak istediler. Yine camilerimize karşı benzer saldırılar oldu. Burada tabı provokatörler rol alıyorlar. Ancak provokasyonlara kapılmamak lazım. Aklı selim davranmak şarttır. Türk toplumunu kendi içinde birbiri ile kutuplaşmasını ve ayrışmasını isteyenler var, buna müsaade etmemeliyiz. Herkes sorumluluk duygusu ile davranması lazım özelikle Avrupalı Türk Demokratlar Birliği olarak reaksiyonlarımızı da basın aracılığı ile duyuracağız” dedi.

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “SADECE BRÜKSEL DE AK PARTİ TEMSİLCİLİĞİ VARDIR”
Irkçı terör örgütü PKK’nın yayın organı olan “Fıratnews” adlı sitede yer alan ‘AKP, Türk-Kürt göçmenleri düşmanlaştırmak istiyor’ başlıklı yazı ile ilgili sorulara ise Çelik şu yanıtı verdi: “AK Parti’yi en çok destekleyenler ve görev alanlar Kürt kökenli kardeşlerimiz, hemşerilerimizdir. Şunun altını çizerek söylüyorum; Avrupa’da AK Parti diye bir teşkilat yoktur, Brüksel’de AK Parti temsilciliği vardır. Bu da siyasi bir temsilcilik’tir. Bunun dışında Almanya, Fransa, Hollanda veya herhangi Avrupa ülkesinde AK Parti teşkilatı, derneği veya temsilciliği yok. Sivil toplum kuruluşları var, başta UETD gibi. Bu kuruluşta görev alan ve üye olan herkes sağduyulu aklı selim insanlardır, farklı etnik kökenlerden insanlar arasında düşmanlık yapmayı da bilmezler” diyerek PKK’nın etnik nefret içerikli yaklaşımlarını kınadı.

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “‘SİPARİŞ ÜZERE YAZILAR YAZAN SÜLEYMAN ÖZIŞIK’ MUHATABIM DEĞİLDİR”
Avrupa Türkmen Gazetesi’ne yapılan açıklamada; Avrupa’da yaşayan Türkler tarafından “Sipariş üzere yazılar yazan Süleyman Özışık” olarak bilinen şeklinde ifadelerin yer aldığı girişiyle, internethaber adlı sitenin yazarı Süleyman Özışık’ın ‘Anketler ve Avrupa’daki Türkler’e PKK tehdidi’ başlıklı yazısı ile ilgili sorulara UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik şu yanıtı verdi; “Bu kişinin yazılarına cevap verme ihtiyacı duymuyorum. Bu kişi gerçekten muhatabım değildir, zira muhatap alınacak seviyede de değildir.
Aldığı eğitim ve genel durumu bir gazeteci veya köşe yazarlığı şartlarını olgunlaştırmıyor. Birilerinin ricası üzere sipariş yazılar yazarak Avrupalı Türkler’ın bir şekilde bölmeye ve buradaki birliği, bütünlüğü parçalamaya yönelik yazılar yazdığının farkında olmayacak kadar zavallı biridir.” dedi.

Barış ve sükunet içinde oy kullanmanın önemine değinen Çelik “Önümüzdeki haftalarda seçimler var. Seçmenlerimizin mutlaka seçime gitmelerini önemle arz ediyoruz. Hangi parti’ye oy vermek istiyorlarsa versinler, yeter ki oy vermeye gitsinler. Oylarını kullansınlar” diyerek sözlerini tamamladı.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

————————————————————————————————————————–

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER – 10.08.2015

UETD Genel Başkanı Çelik’le yaptığımız söyleşide net konuştu

HABER MERKEZİ – Avrupalı Türklerin en büyük sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi olan ve AK Parti’ye yakınlığıyla tanınan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin Genel Başkanı Süleyman Çelik, AVRUPA TÜRK GAZETESİ’ne çarpıcı açıklamalarda bulundu.

UETD Genel Başkanı Çelik’le yaptığımız söyleşide net konuştu
ÖZEL SÖYLEŞİ – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşvikiyle, Başbakan olduğu 2004 yılında Almanya’nın Köln kenti merkezli olarak kurulan UETD kısa adlı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği bugünlerde Türkiye’nin gündeminde tartışılan bir sivil toplum kuruluşu.

Nedeni ise Türkiye’de yazar Süleyman Özışık’ın Avrupalı Türklerin haklarını savunmak amaçlı siyasi lobi faaliyetlerinde bulunan UETD’nin Genel Başkanı Süleyman Çelik’ten bahisle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti aleyhinde çalıştığını iddia etmesidir.

AVRUPA TÜRK GAZETESİ olarak Özışık’ın iddialarınıUETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’e sorduk. Çelik’te açık yüreklilikle sorularımızı cevapladı.

Çelik kendisi ve UETD hakkında ortaya atılan iddiaları herkesten önce AVRUPA TÜRK GAZETESİ’ne değerlendirerek çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte sessizliğini bozan Süleyman Çelik’in sorularımıza verdiği cevaplar.

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK, METİN KÜLÜNK’Ü İMA ETTİ: “HAKKIMIZDA YAZILANLAR SİPARİŞTİR, ALGI İÇİN YAZILMAKTADIR”
UETD Genel Başkanı Çelik, yazının sipariş üzerine yazıldığını şöyle ifade etti; “Söz konusu yazarla bugünlerde gündeme getirdiği asılsız iddialarını bundan aşağı yukarı bir yıl kadar önce gündeme taşıdığında kendisiyle görüşmek için İstanbul’da bulunduğum anda görüşme girişimlerim oldu. Ancak her seferinde ben İstanbul’da olduğumda kendisi Ankara’daydı, bende Ankara’da olduğumu da ise o İstanbul’da bulunuyordu. Hakkımızda yazılanlar gerçek olmadığı gibi ne yazık ki özenle benden kaçtığını düşünüyorum. Bu nedenle yazdıklarının sipariş üzerine yazdığını düşünüyorum. Bir algı yaratılmak isteniyor. Burada kasıt var. Bunu Genel Başkan Yardımcılarımız Mehmet Kara ve Dursun Döngel arkadaşlarımız da anlatmaktadırlar. Ancak sorularınız üzerine ilk defa kendim bunu açıklıyorum.” diyerek satır arasında İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün UETD’ye yönelik müdahalelerinin teşkilatta tepkiye yol açtığını ima etti.

HAKKIMIZDA KASITLI OLARAK ‘AK PARTİ DÜŞMANI’ ALGISI YARATILMAK İSTENİYOR
Süleyman Çelik’e Genel Başkanlığını yaptığı UETD’nin AK Parti’nin başarısındaki payını sorduk. Çelik bu soru üzerine AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığının Avrupa seçim bölgelerinden sorumlu Seçim İşleri Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Harun Tüfekçi’yle uyum içinde çalıştıklarını dile getirdi. Çelik görüşlerini şu şekilde aktardı “Seçimlerde başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bize ‘Partinin çalışmalarında görev almıyorlar, diğer cemiyet ve dernekler gibi sadece bir STK gibi, sadece destek veriyorlar’ dendi. Hal bu ki, bu doğru değildir. Bu da Ankara’da algı yaratmak amacıyla söylenen sözlerden bir tanesidir. Amaç hakkımızda kamuoyunda ‘AK Parti düşmanı’ algısını yaratmaktır. Ancak amaçlanan algı gerçekleşmedi. Benim AK Parti düşmanlığım değil, tam tersine bizim UETD olarak seçim dönemindeki başarılarımız bir gerçektir. UETD tek vücut olarak güven içinde yoluna devam ediyor. Esas bu asılsız iddiaları dinlendirenler AK Parti düşmanıdır. Zaten hakkımızda bu tür şeyleri ortaya atıp geri çekilenlerin birbiriyle çelişkili görüşleri ile büyüklerimiz hakkında söyledikleri teşkilatlarımız tarafından biliyor, hatta söz konusu yazar burada (Avrupa’da) bulunan şehirlerle eyaletlerin adlarını bile birbiriyle karıştırmaktadır.” dedi.

UETD, AK PARTİ’NİN AVRUPA’DAKİ SEÇİM BAŞARISININ KAYNAĞIDIR
7 Haziran genel seçimlerinde AK Parti Almanya’daki seçim sandığına giden Türk seçmenin tamamının yüzde 53,7%’lik oyunu aldı, yurtdışında oy sandığı konulan bütün ülkeler toplandığında ise AK Parti’nin aldığı oy yüzde 50,3%’tür. Bunu Süleyman Çelik’e sorduk. Çelik şöyle konuştu: “Biz elimizden gelen çalışmayı tüm teşkilatlarımızla yaptık. Hedeflenen üçte birlik (1/3) katılımı sağlamaktı. Özellikle FETÖ’nün sabote girişimlerine rağmen toplam seçmenin yüzde 36,8% sandığa geldi, getirdik. Bu bir başarıdır. Bugün itibarıyla UETD’nin Avrupa’da 14 ülkede toplam 162 şubesi mevcuttur. Bu şubeler seçim dönemlerinde 32 seçim bölgesi olarak çalışmaktadır. AK Parti Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığının Avrupa seçim bölgelerinden sorumlu Seçim İşleri Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Harun Tüfekçi’yle bu seçimlerde teşkilat olarak 32 bölge’de uyum içinde çalıştık. Sayın Milletvekilimizle yaptığımız çalışmalar da bazılarına göre bir problemin kaynağı oldu. Kendi partisinin başarısını istemeyenleri anlamak zor. Hal bu ki herkese kapımız ardına kadar açıktır.” dedi.

süleyman-celik

SÜLEYMAN ÇELİK: “11 YIL TEŞKİLATIN HER KADEMESİNDE ÇALIŞTIM. BEN KONGRE’YLE GELDİM.”
Süleyman Çelik, UETD’nin kuruluşundan beri teşkilatta görev almaktadır. Çelik son olarak 10 Şubat 2013 tarihinde de Genel Başkan seçilerek başarılı çalışmalarıyla göz doldurmakta olan bir sivil toplumcu olarak biliniyor. Çelik’e kamuoyuna UETD’nin teşkilat içi meseleleri olarak yansıyan bazı eski yöneticilerin açıklamalarını sorduk. Çelik şunları kaydetti: “11 yıl teşkilatın her kademesinde çalıştım. Neyin ne olduğunu bu tecrübeden biliyorum. Görevden alınan UETD Genel Merkez yöneticilerini ben keyfimden görevlerinden almadım. Bunlar tamam tüzüğün ön-gördüğü çerçeve içinde Kongre’de 3 yıllığına seçilen 40 MKYK (Merkez Karar ve Yönetim Kurulu) üyesi arasından yine tüzüğün ilgili hükümlerinin gereği olarak Genel Başkan’ın tavsiyesine uygun olarak seçilen 12 MYK (Merkez Yönetim Kurulu) üyesinin ortaya çıkmasıyla şekillenen tablodaki rutin değişikliklerdir. Kongre’yle geldiğime göre kendi tasarruflarımın olması yasal bir haktır. Görevden alınanlar şüphesiz muhalefet içindedirler veya ortalığı karıştırıyor olabilirler. Ancak teşkilatın genel yapısı bu tür değişikliklerden etkilenmez.” diye konuştu.

ÇELİK; UETD ÜYELERİNE, AVRUPA TÜRK TOPLUMUNA VE BÜYÜKLERE SADAKAT’I VURGULADI
Teşkilattaki uyumu sormamız üzerine Süleyman Çelik şöyle konuştu “Teşkilatta teveccüh var, kenetlenme var. 11 yıllık UETD’li olarak teşkilatın her kademesini bilen ve bu teşkilatın her kademesinde görev almış bir insanım. Bizim bu teşkilatta emeğimiz büyüktür. Önemli olan üyelere, Avrupa’daki Türk toplumumuza ve büyüklerimize sadakat içinde bu davayı ilerletiyor olmamızdır. Bunun dışında olmamız düşünülemez. Onların teveccühüne layık olmaya çalışıyoruz. Her zaman bu düşünceyle hareket ettik. Bizim bu çizgide olduğumuz yaptığımız çalışmalarla ortadadır. Eleştiriler olacaktır ancak bizi kirletme girişimleri, bizim büyümemizi istemeyenlerin yaptıkları çirkinliklerdir.” dedi.

CumhurbaskaniylabirlikteCekilenFotograf suleyman celik

14 Nisan 2015’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik’i makamında kabul etti. Çelik, hayırlı olsun dileklerini sundu, yurtdışındaki vatandaşların sorunları hakkında ve UETD’nin çalışmaları hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi verdi.

ÇELİK MİLLETVEKİLLİĞİ KONUSUNDA RAHAT
7 Haziran’da İstanbul’dan Milletvekili aday adayı olan Çelik’e bu süreçte aday yapılmaması yönündeki spekülasyonları sorduk. Çelik rahat konuştu “İyi ki aday koymadılar. Büyüklerimiz nasıl isterse öyle olur. Zaten başta Mustafa Yeneroğlu olmak üzere çok sayıda kaliteli arkadaşımız milletvekili oldular. Gönül arzu eder ki daha fazla olsun ancak büyüklerimi böyle takdir gördüler. Bizim üzerimize düşen çalışmaktır. Öyle de yaptık. Bu teşkilatçılığın gereğidir.” şeklinde konuştu.

suleyman celik erdogan2

UETD GENEL BAŞKANI ÇELİK “BİZİM FETÖ’YLE KESİNLİKLE İŞİMİZ OLMAZ!”
UETD Genel Başkanı Çelik, Paralel Yapı veya Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olarak bilinen ihanet yapısıyla olduğu iddia edilen ilişkisine kesin bir dille reddederek sert çıktı. Çelik “Hiç bir şey gücüme gitmiyor, eleştiriye alışık olan insanlarız biz. En acımasız eleştirilerle karşılaştık. Ancak en fazla gücümüze giden, bizi Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yakın biriymiş gibi göstermesidir. Bu bizi yaralar. Ne benim ne de arkadaşlarımın kesinlikle, masum insanların özel hayatlarını ifşa ederek bunu meslek edinmiş ihanet çeteleriyle ilişkimiz olamaz! Yazarın iddia ettiği gibi Zaman gibi bir oluşuma koşup beyanat verdiğim kesinlikle söz konusu değildir. Bu en ağır iftiradır. FETÖ’yle beraber olduğum şeklindeki iddiayı kesin bir dille reddediyorum. Hiçbir zaman Gülen Örgütü’yle beraber olmadım. Tam tersine bunların yaptıklarını eskiden görmüş bir kişiyim. O zaman da bunları uyardım.” dedi.

BİZİ FETÖ’CÜ İLAN EDENLER FETÖ’NÜN BİZE ATTIĞI İFTİRALARI BİZE KARŞI KULLANIYORLAR, ÇELİŞKİLERİ ORTADA
Yolsuzluk ve muhtelif ahlaksızlık iddiaları konusunda ise Çelik net konuştu ve çelişkilere işaret etti. “Çok gariptir ki bizi itham edenler FETÖ medyası Zaman’ın hakkımızda herkese açık YTB (Yurtdışı Türkler Başkanlığı) kataloğundan projelerimizi seçip, UETD’yi yıpratmak için ortaya attığı ancak altını bir türlü dolduramadıkları sözde yolsuzluk iddialarına sarılıyorlar, sonra da bizi FETÖ’yle ilişkili göstermeye kalkıyorlar. UETD, FETÖ medyasının acımasız iftira kampanyalarına maruz kalmıştır. FETÖ’nün bel altı iftiralarını kullanarak bize hücum edenler şimdi bizi bu Paralel çeteyle ilişkili göstermeye çalışıyor?!! Tam bir çelişki. Bizi, FETÖ’nün yolsuzluk silahıyla vurup sonra bizi FETÖ’yle ilişkili göstermek çok çelişkili bir görüştür.” şeklinde konuştu.

suleyman2-

GEÇMİŞİNİ İNKÂR ETMEYEN, KÖLN’DE YETİŞMİŞ MİLLİ GÖRÜŞ KÖKENLİ BİR UETD GENEL BAŞKANI
Çelik Almanya’daki Türk toplumunun üçte birinin (1/3) bulunduğu Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinin en büyük kenti ve Almanya’nın sayılı büyük kentlerinden bir tanesi olan Köln’de yıllarca uyum ve sivil toplum çalışmalarında bulundu. Bu bakımdan Süleyman Çelik’in çekirdekten yetişme bir toplum lideri olduğunu söylersek yanılmayız. Çelik bunu şöyle tarif ediyor “Beni bilenler biliyor. Ben Milli Görüş kökenli bir kişiyim. Reis’imiz gibi İmam Hatip’liyim. Ben yetiştiğim yeri inkâr etmem. İsteyenler bunu Almanya’nın Köln kentindeki Türklere sorabilirler. Uyum meclislerinde Türklerin, Müslümanların hakları için verilen mücadelelerin içinde geliyorum. Bu bilinen bir gerçektir.” şeklinde ifade etti.

Söyleşimizde amacımız tarafların sesini duyurmaktır, taraf olmak değildir. Çünkü UETD teşkilatı ve Genel Başkanı Süleyman Çelik’in sesini yeterlice duyuramadığı kanısındayız, o nedenle mikrofonumuzu ona uzattık. Cevap hakkı olan herkese Gazetemizde yer vardır. Süleyman bey açık yüreklilikle sorularımıza cevaplar verdi ve teşkilatındaki çalışmaları anlattı. UETD sesini Avrupalı Türklere duyurmak için bizi tercih etti. Milli iradeyi savundukları bu çetin yolda, kendisine ve dava arkadaşlarına başarılar diliyoruz. AVRUPA TÜRK GAZETESİ Avrupalı Türklerin yenilen haklarını ve çiğnenen onurunu gündeme getirmeyi görev sayar.

Avrupa Türk Gazetesi © ÖZEL HABER

———————————————————————————


Presse/ Basın Açıklamaları

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörü Cemalettin Haşimi konferans verdi.(UETD Hessen)

 • AVRUPALI TÜRKLER OYUNUN FARKINDA..
  __________________________________________________________
 • UETD İsveç’te çalışmalara hız verdi..
  __________________________________________________________
 • Bakan Zeybekci, Köln’de Malatyalılarla Görüştü
  Nihat Zeybekçi: Ekonomimiz taş gibi!
 • _________________________________________________________
 • (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken: İsveç’te Cumhurbaşkanı seçiminde 35 bin kişi oy kullanabilecek.
 • _________________________________________________________
 • (UETD) 28 Şubat Demokrasi ve Milli İradeye Saygı konferansı Londra’da
 • _________________________________________________________
 • UETD’nin düzenlediği ‘Yükselen Türkiye Ekonomisi’ konferansında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci: Günübirlik Operasyonlar Yapmaya Kalktılar
 • _________________________________________________________
 • UETD Belçika teşkilatına üye olma kampanyasına Belçika Kraliyet Ailesinden François van Caloen da dâhil oldu.
 • _________________________________________________________
 • Der türkische Finanzminister Nihat Zeybekci hat auf der Veranstaltung Das türkische Wirtschaftswachstum der UETD in Köln teilgenommen.
 • _________________________________________________________
 • UETD Gelsenkirchen’de Yukarıbaş, güven tazeledi
 • _________________________________________________________
 • UETD GENÇLİĞİ ATAKTA
 • _________________________________________________________
  _________________________________________________________
  Bakan Zeybekci, Köln’de Malatyalılarla Görüştü
  Nihat Zeybekçi: Ekonomimiz taş gibi!
  _________________________________________________________
  (UETD) İsveç Başkanı Özer Eken: İsveç’te Cumhurbaşkanı seçiminde 35 bin kişi oy kullanabilecek.
  _________________________________________________________
  (UETD) 28 Şubat Demokrasi ve Milli İradeye Saygı konferansı Londra’da
  _________________________________________________________
  UETD’nin düzenlediği ‘Yükselen Türkiye Ekonomisi’ konferansında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci: Günübirlik Operasyonlar Yapmaya Kalktılar
  _________________________________________________________
  UETD Belçika teşkilatına üye olma kampanyasına Belçika Kraliyet Ailesinden François van Caloen da dâhil oldu.
  _________________________________________________________
  Der türkische Finanzminister Nihat Zeybekci hat auf der Veranstaltung Das türkische Wirtschaftswachstum der UETD in Köln teilgenommen.
  _________________________________________________________
  UETD Gelsenkirchen’de Yukarıbaş, güven tazeledi
  _________________________________________________________http://www.habername.com/haber-merkelden-uetdye-tesekkur-mektubu…-96380.htm

  UETD Genel Merkezinin Yaptığı Açıklamalar

   

   

  http://www.uetd.org.uk/#!news–events/c1jm

  http://www.habername.com/haber-uetdnin-isvecte-kongre-heyecani…-96205.htm

  http://www.calameo.com/read/00077445730eeb7fdb497  Öztürk Gazetesi

  Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan Türk işçileri,

  UETD görevlileri tarafından Almanya’da yapılacak olan seçimlere katılması için uyarılıyor.
  http://www.haberler.com/kapikule-de-almanya-da-sandiga-gidin-uyarisi-4982502-haberi/

  _________________________________________________

  Seçimler İçin Gümrüklerde Vatandaslar Bilgilendiriliyor

  http://news-eu.com/haber/6605-secimler-icin-gumruklerde-vatandaslar-bilgilendiri.html

  Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan Türk işçileri, UETD görevlileri tarafından Almanya’da yapılacak olan seçimlere katılması için uyarılıyor.

  UETD gives a press statement against violence in Egypt in Berlin
  Members and supporters of the Union of European Turkish Democrats (UETD) gave a press statement in front of the Embassy
  of Egypt in Berlin against the police and military violence in Egypt.

  http://www.demotix.com/news/2485466/uetd-gives-press-statement-against-violence-egypt-berlin#media-2485422

  _____________________________________________________________

  UETD | muslime.tv
  Kundgebung für Ägypten #RABIAWir waren am 23.8.2013 für euch auf der Kundgebung “Gegen Gewalt – Für Demokratie und
  Menschenrechte in Ägypten” und konnten interessante Stimmen von Muslimen und Nicht-Muslimen einfangen. Der Veranstal-
  ter war UETD – Union of European Turkish Democrats. Unser ägyptischer…
  _____________________________________________________________
  ‘Olumlu, ancak yetersiz’ | ZAMAN-ONLINE
  zaman-online.de
  NSU terör hücresine yönelik güvenlik birimlerinin yaptığı hataları araştıran Federal Meclis NSU Komisyonu’nun önceki gün em-
  niyet birimlerinin ağır bir yenilgi aldığı vurgusuyla yayınladığı rapora sivil toplum örgütleri tepki gösterdi.

  _____________________________________________________________

  Berlin’de Mısır ve Suriye protestosu
  www.trtturk.com.tr
  Mısır’da darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Şam’daki kimyasal silah saldırısı, Berlin’de protesto edildi.
  _____________________________________________________________
  Berlinde Mısır ve Suriye protestosu – GÜNCEL
  www.cumrapostasi.com
  mısırda darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Şamdaki kimyasal silah saldırısı, berlinde protesto edildi….berlİnalmanyada fa-
  aliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri mısırın berlin büyükelçiliği önüne siyah çelenk bıraktı. avrupa türk
  _____________________________________________________________
  Türk STK’lar NSU raporunu yetersiz buldu
  www.bugun.com.tr
  Türk STK’lar NSU raporunu yetersiz… –

  _____________________________________________________________

  UETD Genel Başkanı ÇELİK, Katıldığı Çeşitli TV Programlarında, Olayların gerçek yüzünü açıkladı:

  UETD Genel Başkanı Süleyman ÇELİK, TGRT EU’da, GEZİ

  Olaylarının gerçek yüzünü Canlı Yayında kamuoyuna açıkladı

  Başkan Çelik’in TGRT EU’da Canlı olarak yayınlanan programını BURADAN

  İZLEYEBİLİRSİNİZ.

  _______________________________________

  UETD Genel Başkanı Süleyman ÇELİK, TV NET’de

  Canlı Yayında Gelişmeleri değerlendirdi

  Çelik: ” Avrupa medyası tek yanlı ve yanıltıcı haber yaptı!”

  TV NET’de yayınlanan programın tam filmini BURADAN iZLEYEBiLiRSiNiZ.

  ______________________________________________

  Genel Başkan Çelik, TRT Türk’de UETD’yi tanıttı ve

  Demokrasiye Saygı Mitinginin gerekçelerini açıkladı

  TRT Türk’de yayınlanan programın tam filmini BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

  _____________________________________________________________________

   

  UETD Genel Başkani Süleyman Çelik’in, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katıldığı, 4 Subat 2014’de Berlin’de UETD tarafından düzenlenen “Büyük Berlin Buluşması” Toplantısında yaptığı Konuşma.

  Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 04.02.2014 Berlin Konuşması 1.Bölüm

  Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 04.02.2014 Berlin Konuşması 2.Bölüm

  Basında ve Video Sitelerinde Yayınlanan Videolar

   

   

  ________________________________________________________________________________________________________

  Avusturya Teşkilatımızın Avusturya seçimleri için siyasi katılım videosu:

  http://www.youtube.com/watch?v=7e6zuNn9ZYc

  ________________________________________________________________________________________________________
  Almanya Seçim Sistemi – UETD Seçim Sandığa Çağrı Reklam Spotları :

  http://youtu.be/YOtGSW7NtJU

  http://youtu.be/OaId-lpoVx8

  http://youtu.be/G-oC38KJzh0


  http://www.youtube.com/ watch?v=ekIV5T5HSHQ

  _________________________________________________________________________________________________________

  UETD bei :muslime.tv
  Wir waren am 23.8.2013 für euch auf der Kundgebung “Gegen Gewalt – Für Demokratie und Menschenrechte in Ägypten” und konnten interessante Stimmen von Muslimen und Nicht-Muslimen einfangen. Der Veranstalter war UETD – Union of European Turkish Democrats.
  Unser ägyptischer VJ Amin Saleh hat die Interviews geführt.

  Hier ein Ausschnitt der Pressemitteilung, welche von Yener Yendi (UETD) vorgetragen wurde:

  Pressemitteilung der UETD zur Niederlegung von schwarzen Kränzen vor dem ägyptischen Konsulat in Deutschland

  Die dramatischen Entwicklungen und Eskalationen in Ägypten versetzen uns wieder in tiefe Trauer. Vor den Augen der globalen Weltöffentlichkeit ereignet sich ein Drama, daseine humanitäre Katastrophe ohnegleichen auslöste. Die monströsen Angriffe und Verbrechen der Armee gegen die eigene Zivilbevölkerung ist ein Zivilisationsbruch, den im 21. Jahrhundert niemand für möglich gehalten hätte. Aber dennoch geschehen die Untaten vor aller Augen und dieMehrheit der Öffentlichkeit schweigt.
  Im Namen der Demokratie und angeblich für die demokratischen Standards wird im Mittleren Osten ein Blutbad angerichtet, dass uns zutiefst erschüttert und sogartraumatisiert. …”

  Video:
  http://youtu.be/HjW6HCh523U

  __________________________________________________________________________________________________________

  Gümrüklerde Siyasal Katılım Çalışmalarımız

  AVRUPALI TÜRK DEMOKRATLAR BİRLİĞİ (UETD) Olarak Avrupada özellikle Almanyada bulunan Alman vatandaşı Türklerin 22 Eylülde Federal seçimlerde oy kullanması amaçlı çalışma yapıyoruz. Avrupanın en büyük sınır kapısı olma özelliğini taşıyan Edirne Kapıkule de 3 vardiya halinde 24 saat çalışmalarımız devam ediyor. Videoyu izlemek icin:
  http://youtu.be/2JUI25Ql2lg

  __________________________________________________________________________________________________________

  UETD Genel Başkanı ÇELİK, Katıldığı Çeşitli TV Programlarında, Olayların gerçek yüzünü açıkladı:

  _____________________________________________________________________

  BARIŞ VE KARDEŞLİK VURGULANACAK

  UETD’den Almanya’da “Demokrasiye Saygı Mitingi”

  Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Türkiye’de yaşanan olaylarda hükümete destek vermek amacıyla 7 Temmuz’da Düsseldorf’ta ”Demokrasiye Saygı Mitingi” düzenleyecek. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, mitingde barış ve kardeşlik vurgusu yapacaklarını söyledi.

  2

  UETD Genel Başkan Yardımcıları Dursun Döngel ve Asiye Bilgin ile bir basın toplantısı düzenleyen UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, hassasiyet ve duygularını paylaşmak isteyenleri mitinge davet etti.

  UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, Köln’deki genel merkezde yaptığı açıklamada yaklaşık bir ay önce İstanbul’da cereyan eden olayların Avrupa’daki Türkleri de üzdüğünü belirterek, hükümetin yanında olduklarını dile getirmek için böyle bir miting düzenleyeceklerini söyledi.

  TEK MİTİNGTE TOLANACAKLAR

  Çelik açıklamasında UETD’nin sessiz çoğunluğun sesini tüm dünyaya duyurmak için, barış için, demokratik ve istikrarlı Avrupa ve Türkiye için herkesi buluşturduğuna işaret ederek, Avrupa’da yaşayan tüm vatandaşları Demokrasiye Saygı Mitingi’de davet etti. Çelik, Avrupa’nın farklı kentlerinde ayrı mitingler yapmak yerine tek miting yaparak herkesi burada buluşturmayı amaçladıklarını bildirdi.

  ‘SESİMİZİ TEK BİR ADRESTEN GÜR OLARAK ÇIKARALIM’

  Çelik, miting ile Türkiye’nin son 10 yılda elde ettiği kazanımlara dikkat çekeceklerini, mesajlarının kardeşlik, birlik, barış ve dayanışma yönünde olacağını dile getirdi. Herhangi bir taşkınlığa mahal vermemek için merkezi olarak bir yerde bu mitingi yapma kararı aldıklarını ifade eden Süleyman Çelik, “Başka şehirlerde miting yapacak kardeşlerimize buradan çağrı yapıyoruz; gelin sesimizi tek bir adresten gür bir şekilde çıkaralım. Hassasiyet ve duygularınız paylaşıyoruz” diye konuştu.

  Uğur Işılak ve Ahmet Baydar’ın da mini konser vereceği miting, yerel saatle 14.00-18.00 arasında yapılacak. Düsseldorf’taki Ren Nehri kenarında Cecilienallee üzerindeki 30 bin kişilik alanda düzenlenecek mitinge Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in de mitinge katılması bekleniyor.

  _____________________________________________________________________

  Son Dakika.com:

  Haber Yayın Tarihi : 18.06.2013 Anadolu Ajansı

  Başbakan Yardımcısı Bozdağ. “Başbakanımızdan, yurt dışında yaşayan vatandaşların dövizli askerlik bedelinin 10 bin avrodan aşağı bir rakama çekilmesi konusunda talimatı aldık” “Dil bir köprüdür.”

  -Başbakan Yardımcısı Bozdağ:

  -“Başbakanımızdan, yurt dışında yaşayan vatandaşların dövizli askerlik bedelinin 10 bin avrodan aşağı bir rakama çekilmesi konusunda talimatı aldık”

  -“Dil bir köprüdür. Onun üzerinden dinimiz, kültürümüz, tarihimiz, medeniyetimiz akıyor, onun üzerinden bizi biz yapan ne varsa Türkçe üzerinden akıp geliyor”

  -“Herkesin kulağına kar suyunu kaçırdık, artık Türk çocuklarını hiçbir ülke sudan bahane ile annesinden, babasından ayıramayacaktır”

  -“Sayın Merkel konuşuyor, ‘Türkiye’deki bu manzara beni korkutuyor’ diyor. Ama ben de merak ediyorum yani insanların cayır cayır yandığı bir fotoğrafın arkasında kimlerin olduğunu 10 sene sonra ancak görebilen bir gözün sahipleri de beni korkutuyor”

  Bozdağ, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yurt Dışı Vatandaşlar Danışma Kurulu toplantısında UETD den gelen davetlilerin de bulunduğu toplantıda yaptığı konuşmada, temsilcileri dinledi ve sorularını yanıtladı.

  Yurt dışında yaşayan vatandaşların bedelli askerlik ücretleri konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın rakamın aşağı çekilmesi konusunda talimat verdiğini belirten Bozdağ, “Başbakanımızın dün Ankara’da toplanan Danışma Kurulu üyelerimizle yaptığı istişare çerçevesinde, dövizli askerlik bedelinin 10 bin avrodan aşağı bir rakama çekilmesi konusunda talimatı aldık. O talimat çerçevesinde en kısa sürede, Bakanlar Kurulu kararı çıkacaktır. Bakanlar Kurulu, yüzde 50 artırmaya veya azaltmaya yetkilidir. Yani sınırımız belli” diye konuştu.

  Danışma Kurulu üyelerinden dil, din, kültür ve tarih köprüsünü korumak için çok çalışmalarını isteyen Bozdağ, “Dil bir köprüdür, onun üzerinden dinimiz, kültürümüz, tarihimiz, medeniyetimiz akıyor, onun üzerinden bizi biz yapan ne varsa Türkçe üzerinden akıp geliyor. Türkçe’nin unutturulmaması ve çocuklara öğretilmesi gerekir” ifadesini kullandı.

  Bozdağ, “Kendi medeniyetimizi dilimizle öğrenemedikten sonra kendi kültürümüzü, kendi dinimizi, tarihimizi dilimizle öğrenemeyen nesil, o zaman başkalarının bizi anlattığı kitaplardan bizi tanıyacak ki bu ikinci gözün, üçüncü gözün, anlatanın samimiyeti ne kadardır o da ayrı bir konu, anlatımıyla kendimizi başkalarının dilinden tanıyan bir nesil pozisyonuna gireceğiz. O sebeple dil son derece önemli” diye konuştu. Yurt dışında Türkçe öğretimi ile ilgili hangi proje gelirse gelsin hepsini destekleyeceklerini bildiren Bozdağ, yurt dışındaki Türklerin başarılı olması için yaşadıkları ülkedeki dili de çok iyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

  Bozdağ, yurt dışındaki vatandaşların Mavi Kart’larını almalarının önemini vurguladı.

  Koruyucu aile konusunda sıkıntılar bulunduğunu anlatan Bozdağ, yurt dışındaki vatandaşlardan yaşadıkları ülkelerdeki resmi makamlara koruyucu aile olmak konusunda başvuru yapmalarını istedi. Cami, okul ve diğer STK’larda konu hakkında bilincin artması için çalışmalar yapılmasını isteyen Bozdağ, yurt dışındaki devletlerden, objektif olmak şartıyla ailelerinden alınan çocukların öncelikle Türk ailelerine, bu mümkün değilse müslüman göçmen ailelere verilmesini istediklerini aktardı.

  Çocuğu alınan ailelerin rızasının da alınması gerektiğini kaydeden Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Aile Müşavirlikleri kurulması için tasarı hazırlandığını ve yasa çıktıktan sonra bunların yurt dışında büyükelçilik binalarının dışındaki yerlerde görev yapacağını söyledi.

  Bozdağ, “Herkesin kulağına kar suyunu kaçırdık artık Türk çocuklarını hiçbir ülke, sudan bahane ile annesinden, babasından ayıramayacaktır. Ayırdığı zaman biz yanıbaşında olacağız” dedi. Bozdağ, hem mahkemede hem siyasal alanda hem de diğer alanlarda takip edeceklerini bildirdi.

  Irkçılık ve ayrımcılığın da insanlık suçu olduğunu ifade eden Bozdağ, bu konuların yurt dışındaki vatandaşları sıkıntıya soktuğunu belirtti. Bozdağ, “Irkçılık, ayrımcılık ya da dinlere karşı korku ve düşmanlık toplumun huzurunu ve barışını tehdit eden en önemli hadisedir” dedi. Bozdağ, dünya savaşlarının iki ayrı ırkçı yüzünden çıktığını, kan ve gözyaşından başka bir şey sağlamadığını söyledi.

  Türkiye’nin zayıf olması, istikrarın ortadan kalkması, kaos ve karmaşanın yaşanmasının yurt dışında bazı çevrelerde memnuniyetle karşılandığını belirten Bozdağ, uluslararası kanalların da yalan haberler verebildiğini vurguladı. Bozdağ, “Sayın Merkel konuşuyor, ‘Türkiye’deki bu manzara beni korkutuyor’ diyor. Ama ben de merak ediyorum yani insanların cayır cayır yandığı bir fotoğrafın arkasında kimlerin olduğunu 10 sene sonra ancak görebilen bir gözün sahipleri de beni korkutuyor” diye konuştu. – Ankara

  _____________________________________________________________________

  bedelli
  Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2013 / Avrupada SABAH

  Annelerden askerlik bedeli indirimi isteği

  AVRUPALI Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) davetlisi olarak Almanya’ya gelen AK Parti Batman Teşkilatı Kadın Kolları Başkanı Şaziye Gündüz, Wiesbaden DİTİB Merkez Camisi ve Süleymaniye Camisi’nde kadınlarla buluştu. Toplantıda, annelerin isteği 10 bin euro olan askerlik bedelinin düşürülmesi oldu.

  Wiesbaden Merkez Camisi’nde kadınlarla kahvaltı eden ve onların sorunlarını dinleyen Gündüz’e, iki, üç erkek çocuğu olan ailelerin çok zorlandığı aktarıldı ve isteklerini ilgili bakanlara iletmesini istedi. Cami bünyesindeki kreşi de ziyaret eden Gündüz, çocuklarla yakından ilgilendi. Süleymaniye Camisi’ni de gezen Gündüz, cami yakınlardaki kermese de uğrayıp yufka açtı ve börek yaptı.

   

  Kadir İNCE / WİESBADEN

  _____________________________________________________________________

  AVRUPA´NIN “ÇIĞLIĞI” DUYULDU

  • 9 Haziran, 2013

  Oktan Erdikmen
  FRANKFURT – Adalet ve Kalkınma Partisi’ne mensup 11 milletvekili, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) davetlisi olarak Almanya’nın çeşitli şehirlerinde temaslarda bulundu. Bu çerçevede Hessen Eyaleti’ndeki toplantılara katılan Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, ilk olarak Frankfurt Başkonsolosluğu Rezidansı’nda Başkonsolos Ufuk Ekici’yi ziyaret etti. Muavin Konsolos Yasemin Fethiye Küçükkaya, Ticaret Ataşesi Gülay Babadoğan Tarakcıoğlu, Ekonomi Ataşesi Gürol Başaran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Recep Altın, UETD Hessen Bölge Başkanı Mehmet Kocagöl, Teşkilatlanma Sorumlusu Muhsin Şenol, Hessen Teşkilatı Basın ve Halkla İlişkiler Danışmanı Perihan İnce, Wiesbaden Yabancılar Meclisi Üyesi Abdül Akpınar ve Alman-Türk İş Adamları Derneği (DTU) Başkanı Rukiye Tunç Tuygar’ın da katıldığı görüşmede, Avrupalı Türklerin sorunları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu.

  Daha sonra UETD Frankfurt merkezinde düzenlenen toplantıya katılan Çığlık, Almanya’da uygulanan elektronik vize kartı ücretleri, dövizle askerlik ve pasaport harçları konusunda dile getirilen sıkıntılar hakkında bilgi aldı. Gün boyu Frankfurt’un çeşitli bölgelerinde Türk kökenli vatandaşlarla ve esnafla bir araya gelen Fazilet Dağcı Çığlık, akşamüzeri ise Alman-Türk İş Adamları Derneği (DTU) merkezinde yapılan toplantıya katılarak iş kadınlarıyla görüştü. Burada, Türk iş kadınlarının sorunlarını dinleyerek yapılması gerekenlerin en kısa sürede yapılacağı sözünü veren Çığlık, aynı zamanda partisinin MKYK üyesi olduğu için, Türkiye’deki gelişmeler dolayısıyla olağan dışı bir şekilde erkene alınan toplantıya katılmak üzere, programını yarıda keserek yurda döndü.

  Erzurum Milletvekili Çığlık, Başkonsolos Ekici, konsolosluk görevlileri ve UETD yöneticileri, Başkonsolosluk Rezidansı’nda bir araya geldiler.
  Fazilet Dağcı Çığlık, UETD Frankfurt merkezinde yapılan toplantıda Avrupalı Türklerin sorunları ile ilgili bilgi aldı.
  Alman-Türk İş Adamları Derneği (DTU) Başkanı Rukiye Tunç Tuygar, Fazilet Dağcı Çığlık’a bir hatıra plaketi takdim etti.

  _____________________________________________________________________

  İsveç’te başbakana destek açıklaması…

  17.06.2013 habername.com:
  Taksim’de patlak veren Gezi Parkı olaylarıyla başlayan “Tayyip istifa” kampanyasına İsveç’ten tepki geldi.

  Atila ALTUNTAŞ / Stockholm
  İsveç’in başkenti Stockholm’deTaksim Gezi Parkı olayları ve hükümete destek amacıyla Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) İsveç şubesi basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını dinlemeye gelen vatandaşlar “Mesafeler uzak olsa da, gönüllerimiz seninle ” pankartları açarak destek verdi.

  Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) İsveç şubesi, Batı medyası ve siyasetçilerinin Gezi Parkı olayı ve sonrasında yaşanan gelişmeler konusunda takındığı tavrın rahatsızlık verici olduğunu bildirdi. UETD İsveç Şubesi, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmelerle ilgili başkent Stockholm’ün Medborgareplatsen meydanında İsveççe ve Türkçe bir basın açıklaması yaptı.

  UETD Yönetim Kurulu Üyesi Himmet Baran’ın Gezi Parkı olayları ile ilgili yaptığı açıklamada özet olarak şunları söyledi:

  ”Biz Avrupalı vatandaşlar olarak Türkiye’de istikrarın ve demokrasinin yanındayız. AK Parti iktidarının Türkiye’yi 10 yılda nerden nereye getirdiğini Türk halkı da, dünya da bilmektedir. Türkiye küresel barışın ve küresel istikrarın adıdır.

  Uluslararası camianın ikiyüzlülüğüne dikkat çekiyoruz. Yunanistan’da İspanyada İngiltere’de İtalya’da olup bitenler karşısında susanların, Türkiye ile ilgili ortaya koydukları tavır samimi değildir.

  Medyanın bu süreçte göstermiş olduğu tavır dikkat çekicidir. Kamuoyunu belli bir yönde manipüle etme kastıyla hareket ettiğine inanıyoruz. Türkiye’de var olan gerçekleri farklı şekilde uluslararası camia ile paylaşarak Türkiye aleyhinde kamuoyu yaratılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

  Son on yılda Türklere karşı 300 bine yakın aşırı sağcılık merkezli suçlar işlenirken sukut edenler, Stuttgart’da gözü kör olan öğretmeni görmek için gözlük bulamayanlar, G8 zirvesinde Londra sokaklarında süründürülenleri görmeyenlerin Türkiye ile ilgili yanlı tutumlarını anlıyoruz.

  Avrupa’da yaşayan Türkiyeli vatandaşlar olarak, Türkiye’de hükümeti bir kesimin şiddete başvurarak baskı altına alma çabasının, yine iktidarın 11 yıl içinde genişlettiği ve dünya standartlarına ulaştırdığı demokratik standartlar içinde alacağı önlemler ve yeni anayasanın yapımı sürecine bütün partilerin aktif katılımı aracılığıyla karşılanacağını biliyoruz.”

  Türkçe açıklamanın ardından bildirinin İsveççesini de UETD Yönetim Kurulu Üyesi Yasin Diken okudu…

  Meydanda toplanan Türkiye vatandaşları , Gezi parkı olayını Türk bayrakları ile ‘‘Dik Dur Eğilme İsveç Seninle, Demokrasi meydanları yakıp yıkarak değil sandıkta aranır’’ şeklinde yazılı dövizler açtı. Öte yandan İsveç’te yaşayan Uygur Türklerini temsilen İsveç Uygur Maarip Derneği Erdoğan’a destek vermek için bayraklarla alana geldi.

  UETD tarafından basın açıklaması yapılırken, meydanın diğer tarafında da Gezi Parkındaki direnişine destek veren ve sanatçı Hakan Vreskala’nın başında olduğu grupta polisin uygulamaları ve hükümeti protesto etti. Protesto esnasında hiç Türk bayrağının olmaması da gözlerden kaçmadı.

  img_3855.jpg

  _____________________________________________________________________

  STK’lardan sağduyu çağrısı

  İstanbul Taksim’deki Gezi Parkı protestosunun ardından çıkan olaylarından endişe duyduklarını dile getiren STK’lar ortak açıklamada bulunup sağduyu çağrısı yaptı

  ALMANYA’DAKİ Türk sivil toplum kuruluşları, Gezi Parkı protestolarının ardından yaşanan olaylardan endişe duyduklarını dile getirdi ve ortak basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Avrupa’da faaliyet gösteren kuruluşlar olarak, en ufak bir ayırım yapmadan huzur, refah, adalet ve insanı dayanışmanın hakim olduğu toplumlarda özgürce yaşamasını arzu eden duruşumuzla, dünyanın neresinde olursa olsun, neticesi toplumsal tedirginlik ve kargaşaya sebep olan, can ve mal güvenliğini tehdit eden medeni dünyamızdaki şiddet olayları karşısında derinden kaygılanmaktayız” ifadesi yer aldı.

  “HAK ARAMANIN BAŞKA YOLU VAR”

  Demokrasilerde hak aramanın ve varolan yanlışlara muhalefet etmenin şiddet dışında meşru yolları olduğunu hatırlatan STK’lar, “Ülkemizdeki huzur ve sükuna kasteden şiddet eylemlerinin bir arada yaşama kültürüne zarar verdiğini, demokratik kazanımlarla genişleyen özgürlükler alanına da müdahale anlamına geldiğini ifade etmek isteriz” dedi.

  “KABUL EDİLİR SONUCA VARILMALI”

  Durumun biran önce düzelmesini isteyen STK’lar, “Durumun bir an önce düzelebilmesi adına ilgili tüm aktör ve kurumlar birlikte, herkesçe kabul edilebilir bir sonuca varabilmeleridir. Bundan dolayı herkesi gerek Türkiye’de gerek insanımızın en yoğun yaşadığı Almanya’da toplumsal huzura aktif bir şekilde katkı sağlamak adına, sağduyulu olmaya ve itidale davet ediyoruz” açıklaması yaptı.

  İMZA ATAN DERNEKLER

  Açıklamaya, Almanya Alevi İslam Birliği (AAIB), Avrupa Türk İslam Birliği (ATİB), Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG), İslam Kültür Merkezleri Birliği (IKMB), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSIAD), Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) imza attı.

  ———————————————————-

  MİLLETVEKİLLERİ 30 BİN TÜRK´Ü DİNLEDİ

  Ak Parti hükümetinin Avrupalı Türklerin sorunlarını dinlemek için görevlendirdiği 23 milletvekili 27 bin 188 vatandaşın sorunlarını dinledi. Cezaevlerindeki Türk mahkumlardan sokaktaki insana kadar Avrupa’daki Türkleri dinleyen milletvekillerinin çalışmalarının sonuçlarını Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik ve Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kara 19.05.2013 Cumartesi UETD Genel Merkezinde bir basın toplantısıyla açıkladı.

  UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, 23 milletvekilinin ev ziyaretleri, esnaf ziyaretleri, cezaevi ve salon programları gerçekleştirdiğini ifade etti. 15 kadın milletvekili ise kadınları dinlemek için gelecek.

  Sonuca göre Avrupalı Türkler vekillere en çok askerlik bedelinin yüksekliğinden yakındı. UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, 23 milletvekilinin ev ziyaretleri, esnaf ziyaretleri, cezaevi ve salon programları gerçekleştirdiğini ifade etti.

  15 kadın milletvekilinin de Avrupalı Türk kadınlarını ev ziyaretlerinde dinleyeceğini açıklayan UETD Genel Başkanı Çelik, partilerin kadın kollarında görev yapan 15 uzmanla birlikte 30 kişilik ekibin geleceğini söyledi.

  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kara ise Avrupalı Türklerin sorunlarını dinleyen milletvekillerinin çalışmalarının sonuçlarıyla ilgili istatistikleri paylaştı.

  Vekillerin bir kısmının vatandaşla kaynaşmak için evlerde misafir edildiğini bildiren Kara, “Milletvekilleri toplam 324 program gerçekleştirdi. Bu programlarda 469 konu gündeme geldi. 12 cezaevini ziyaret edip 168 mahkûmla bire bir görüştük” dedi.

  Vatandaşların en çok üzerinde durduğu on sorunu aktaran Kara şöyle konuştu: “23 bölgenin 19’unda en fazla dövizle askerlik ücretinin yüksekliği üzerinde durulmuş. Pasaport harçları 16 yerde, çözüm süreciyle ilgili memnuniyet ve eleştiriler 14 yerde en çok gündeme gelen konu olmuş. Anadil sorunu, holding mağduriyeti, mavi kart ve emeklilik ısrarla her yerde dillendirilmiş. NSU Davası sadece bir yerde ilk ona girmiş.

  Cezaevlerinde görüşülen 168 vatandaşın dillendirdiği 20 konu var. Mahkûmlarda iki konu öne çıkıyor: Biri cezalarını Türkiye’de çekmek isteyenler, diğeri mahkûmiyet sonrası Türkiye’ye sürülme korkusu yaşayanlar. Konsolosluklardan hukuki talep, helal kesim et ve ibadethane talep ediyorlar” dedi.

  ZİVER ERMİŞ / KÖLN

  ……………………………………………………………………

  UETD Halkla İlişkiler Başkanı Mehmet Kara ile görüştük

  ‘23 Milletvekili üç günde Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde 27 bin 188 kişiyle buluştu.‘

  ————————————————————–

  SORUNLARI İLETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

  19.05.2013

  …………………………………………………………………….

  PASAPORT HARÇLARI YAKINDA DÜŞECEK


  UETD Genel Başkanı Sayın Süleyman ÇELİK’ in Düsseldorf Demokrasiye Saygı Mitinginde Yaptığı Konuşmanın Tam Videosu üstte ve Text olarak da Türkce ve Almanca Tam Metni Alttadir:

  Muhterem hanimefendiler, beyefendiler, sevgili çocuklar,
  Almanyanin değişik şehirlerinden, avusturyadan, belçikadan, danimarkadan, fransadan, hollandadan, isviçreden gelen değerli avrupali demokrat kardeşlerim,
  Bugün burada, demokrasiye, ülkemize, ülkemizin birliğine, bütünlüğüne, kültürel değerlerine, küresel bariş ve adalete sahip çikmak için toplandik.
  Bugün burada, türkiyemizin ekonomik ve siyasi istikrarini, sandikta tecelli eden milli irademizi, yükselen değerlerimizi koruyacağimizi ilan etmek için toplandik.
  Bugün burada, duran değil yürüyen türkiye için, konuşan değil iş yapan türkiye için, ülkemizi muasir medeniyetler seviyesine çikaran milli iradeye sahip çıkmak için, borç alan değil, borç veren güçlü bir ekonomi için, başbakanimiz recep tayyip erdoğana sahip çikacağimizi, tüm dünyaya haykirmak için toplandik.
  Hepimiz kardeşçe, ülkemizin üzerinde oynanan oyunlari gün yüzüne çikarmak, hakki ve hakikati haykirmak, ülkemizin devleti ve milleti ile bir bütün olduğunu ilan etmek için toplandik. Bu önemli günde birlik ve beraberlik mesaji verdiğimiz bu meydandan, hepinizi en kalbi duygularla selamliyor, hoş geldiniz diyorum.
  Kiymetli kardeşlerim, Yarim asir bizleri unutan, dövize ihtiyaci olduğunda ancak bizleri hatirlayan hükümetler vardi. Geri kalmiş ekonomisi ile, her yil bir başbakan değiştiren, siyasi istikrarsizlik yaşayan bir ülke vardi. Geçmişte kendi vatandaşlarini din, mezhep ve etnik kökene göre ayiran ve buna göre hizmet götüren bir anlayiş vardi. Farkliliklar üzerinden, çeşitli kesimleri birbirine kirdiran bir yönetim anlayişi vardi. Demokrasisi askeri darbelerle kesintiye uğrayan, uluslararasi arenada hiçbir söz hakki olmayan bir türkiyenin vatandaşlariydik.
  Bizler 1960’i unutmadik. Darağacinda sallandirilan başbakanimizi unutmadik. 1971’i unutmadik. Gençleri ipe gönderenleri unutmadik. Kanli bir anarşik ortamdan doğan 12 eylül 1980 darbesini, hiç unutmadik. Bu darbe ile halkimiza estirilen terörü unutmadik. Bunlari unutmadik ve unutturmayacağiz. Bir sağdan bir soldan gençleri ipe gönderenleri hatirliyoruz. Nice gencin hayatinin hapishane zindanlarinda söndürüldüğünü de..
  Akabinde 28 şubat… komplolar… tertipler… içi bosaltilan bankalar… milletimize dayatilan, belini büken diş borclar… Unutmadik… unutturmayacağiz..
  Ve nihayet, ak parti iktidari ile baslayan yenilik rüzgari. Ve ab süreci ile başlayan baş döndürücü açilim ve kazanimlar. Bunlari da unutmadik!
  Türkiye tarihinde ilk defa, bu iktidar, 27 nisan muhtirasi gibi antidemokratik bir dayatmaya, milli iradenin temsilcisi olarak, onurlu bir duruş sergilemiştir.
  Değerli kardeşlerim, Mayis ayinda ülkemizde ne değişti de türkiyede isyan provalari başladi. Gezi parki projesine karşi çikma bahanesi ile terör estiren, halkin kullanimina açik alani işgal eden, molotoflarla saldiran, ülkemizi iç savaştaymiş gibi gösteren, milli irade ile iktidara gelmiş bir hükümeti, gayr-i meşru ilan etmeye yeltenen güçleri gördük. Biz bu oyunu yillar yili izledik. Bu filmi artik ezberledik. Bu oyun tutmayacak, tutmasina da müsaade etmeyeceğiz.
  Bilinmelidir ki, egemenlik kayitsiz şartsiz milletindir. Milli irade sandikla belirlenir. Seçimle gelen ancak seçimle gider. Kimse bunun dişinda beklentilere, ümitlere kapilmamali. Taş atmakla, yanici madde kullanmakla, vurmakla, kirmakla yapilan siyasete, hiçbir demokrasi müsaade etmez. Nasil ki almanya, avrupa bu tarz şiddete başvuran bir siyaset yoluna riza göstermeyecekse, ayni şekilde demokrasiyi, milletin iradesini hakim kilmiş olan türkiyenin de, riza göstermesi beklenmemelidir.
  Demokrasi milletimiz icin vazgeçilmezdir. Türkiye ve avrupali türkler olarak avrupa’nin parçasiyiz. Avrupa ile daha fazla bütünleşme yolunda ilerleyeceğiz.
  Kardeşlerim, Bizler vatanimizdan binlerce kilometre uzaklarda da olsak, anadolu topraklari ile aramizda mesafeler de olsa, hissiyatimiz ve gönlümüz hep türkiyemizle oldu. Türkiyenin gücü bizim gücümüzdür. Bu ülke bizim sevdamizdir.
  Ülkemizdeki farkli kimlik ve etnik gruplar, farkli mezhep ve inançlar bizler için zenginliktir. Hangi kökenden olursak olalim lazi, kürdü, türkü, çerkezi ile bizler biriz, beraberiz. Bizler mevlanalarin, yunuslarin, haci bektaşlarin, pir sultan abdallarin varisleriyiz.
  Insanlar arasinda ayrimcilik yapmak, bölmek ve fitne sokmak değil, kardeşliği, birlik ve beraberliği tesis etmektir bizim işimiz.
  Bugün geldiğimiz noktada, anadolunun her bir kariş toprağini, kendisine emanet bilen bir siyasi irademiz var. Bugün sadece türkiye coğrafyasinda değil, dünyanin her tarafindaki vatandaşindan, kendisini sorumlu hisseden bir yönetim anlayişi var.
  Bugün, ülkesini dünya devletleri arasinda sayginliğa kavuşturan, ekonomisini dünyanin 16. Büyük ekonomisi arasina sokmayi başaran bir iktidar var. Artik taşlarin yerine oturduğu, halkimizin da % 83’lere varan katilimi ile, büyük teveccüh gösterdiği saygin bir demokrasimiz var. Tüm dünyada ilgi ve saygi gören, özgüven kazandiran, gönüllerimizi coşturan, durmak yok yola devam diyen, adaletsizlik ve haksizliklar karşisinda diklenmeden dik duran, bir başbakanimiz, bir liderimiz – artik recep tayyip erdoğanimiz var.
  Selam olsun ona%