İslam Medeniyeti & Tarih Şuuru

Tarihçi, UETD Teşkilatlanma Birimi Başkan Yardımcısı Sayın Adem Taflan 03 Aralık’ta Fransa Alsace bölgesinde “İslam Medeniyeti & Tarih Şuuru” konulu seminerini sundu.

 

Women, silence victims of war

Kadınların Savaşta ve Sonrasında Yaşadıkları Travma

Seminer 25 Kasım tarihinde İngiltere bölgesinde ve ingilizce dilinde gerçekleşti. Programa Remembering Srebrenica adlı kuruluştan Aktivist Amra Mujkonovic konusmacı olarak katılarak Bosna savaşında yaşananları ve ailesinin kurtuluş hikayesini paylaştı. Sunumdan sonra Ingilizce olarak hazırlanan Kadın ve Savaş konulu bildirileri sokakta halka dağıtıldı. Biliyormuydunuz (Did you know) başlıklı kadının savaşdan dolayı maruz kaldıkları şiddet ile ilgili statistikleri paylaşarak yaşanan zulmü dile getirildi, dağıtılan bildiriler yoğun ilgi ile karşılandı.

 

Emeklilik hakkında seminerler

T.C Strazburg Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Sayın Naim Kavlak “Emeklilik işlemleri“ konulu bilgilendirme seminerini 10 Aralık’ta Fransa Alsace bölgesinde Strazburg’da gerçekleştirdi.

 

UETD Women Bavyera Bölgesi “Türkiye‘den Emeklilik“ konulu bilgilendirme seminerini 28 Ocak tarihinde gerçekleştirdi.

Programa, konuşmacı olarak Türk Hukuku Avukatı Haydar Sofu katıldı. Davetlilerin aktif olarak katıldığı seminerde, yurtdışında yaşayan vatandaşlar, Türkiye‘de emeklilik konusunda çok ilgili olduklarını, ancak buna dair detaylı bilgilerin yeterli olmadığını ifade ettiler. Konuşmacı Av. Haydar Sofu, “Türkiye‘de nasıl emekli olurum?“, “Borçlanma yoluyla emeklilik?“, “SSK‘dan nasıl emekli olurum?“, “Türkiye‘den emekli olunca Almanya‘da çalışabilir miyim?“ ve buna benzer birçok sorulara açıklık getirdi. Programın sonunda misafirlerden gelen sorular cevaplandırılarak, gelen vatandaşların memnun ayrılması sağlandı.

Sağlık Seminerleri

Evde Hasta, Yaşlı, Engelli Bakımı & Sosyal Haklar

UETD Women Kuzey Bavyera bölgesi 24 Ekim 2017 tarihinde ”Evde Hasta, Yaşlı, Engelli Bakımı & Sosyal Haklar” semineri gerçekleştirdi.

Seminere Hayat Huzurevi kurucusu Mühibe Serçe ve VIACTIV Sağlık kasası Nordbayern ve Nürnberg müşteri temsilcisi Gülay Arık konuşmacı olarak katıldılar. Seminerde, ”Evde hasta,yaşlı veya engelli bakıma muhtaç olan insanların sosyal hakları nelerdir?” veya “Bakıma muhtaç olan kisi veya bakıcısı sağlık kasalarından hangi yardımları alabilirler?” gibi konular ele alındı. Seminerin amaçı, bu konuda insanımızı bilinçlendirmek ve sahip oldukları haklardan yararlanmalarını sağlamak.

 

Evde Hasta ve Yaşlı Bakımı

UETD Women Köln bölgesi, 15 Ocak 2017 tarihinde “Evde Hasta ve Yaşlı Bakımı“ konulu seminerini gerçekleştirdi ve seminerde Başhemşire Gülcan Bostancı konuşmacı olarak yer aldı.
Seminerde işlenen konular arasında, hastalık ve yaşlılık sigortasına dair haklar, bakım sigortası, evde hasta bakım imkanları, engelli çocuk bakımı, Demens hastalığı ve bakımı gibi konular yer aldı. Ayrıca yeni yılda gerçekleşecek kanuni değişiklikler hakkında bilgiler verildi. Seminerin sonunda soru ve cevap bölümü gerçekleşti.

 

 

Aile Seminerleri

Aile ve Kadın Hakları

UETD Women Bavyera Bölgesi, 21 Mayıs tarihinde, Anneler Günü münasebeti ile „Aile ve Kadın Hakları“ konu başlığı altında seminer gerçekleştirdi.
UETD Women´ı daha önceden tanımayan bayanların yoğun olarak katıldığı program, Bölge Kadın Kolları Başkanı Nevin Hanım’ın açılış konuşması ile başladı. Akabinde Pedagog Rukiye Hanımın, “Aile ve Kadın Hakları“ konusunda detaylı bilgi içeren sunumu gerçekleşti.

Katılan misafirler çok memnun kalarak bu gibi bilgi içerikli programların sıklıkla olmasını talep ettiklerini bildirdiler. Çocukların annelerine okudukları şiirlerle devam eden seminerde tombala
çekilişi yapılarak özel hediye paketleri dağıtıldı. Son olarak Anneler Gününe özel, katılan tüm annelerimize güller dağıtıldı.

 

Kadın, Aile ve Toplum

UETD Women Düsseldorf bölgesinin Remscheid şubesi 15 Mayıs tarihinde “Kadın, Aile ve Toplum“ konulu seminer düzenledi.
Semineri sunan Pedagog Sevda Yıldırım, katılımcılara aile ve toplum ilişkilerine yönelik bilgi verdi.

 

Aile İçi Şiddet ve Mobbing

UETD Women Ruhr bölgesinin Gelsenkirchen şubesi, Eğitim Bilimci ve Sosyolog Sevda Yıldırım “Aile içi şiddet ve Mobbing“ konulu seminere konuşmacı olarak davet etti. Kadın Kolları Şube Başkanı Meryem Kiraztarafından yapılan açılış konuşmasından sonra Sosyolog Sevda Yıldırım tarafından gerçekleştirilen sunumun amacı, “Aile içi şiddeti nasıl önlenir?“, “Şiddetin boyutları nelerdir?“, “Şiddet genelde nerede, nasıl ve kimler tarafından uygulanır?“, “Kendimizi nasıl güçlendirir ve koruruz?“, “Korku ve travmayı nasıl yenebiliriz?“, gibi sorulara cevap bulmak ve çözüm yolları göstermekti. Ayrıca, “Mobbing“ adı verilen psikolojik baskı ya da halk arasındaki tabirle “Bezdirme-Yıldırma“ olarak bilinen baskının boyutları, üstesinden gelme metodları ve bireyin hukuki hakları hakkında bilgi verildi.

 

Aile İçi İletişim

UETD Women Ruhr bölgesinin Essen şubesi “Aile İçi İletişim“ konulu seminerini 22 Ocak tarihinde gerçekleştirdi.
Eğitimci, aile danışmanı ve yazar Saliha Erdim‘in konuşmacı olarak katıldığı seminerde, “Aile içinde eşler arasında ve çocuklarla doğru, sağlıklı bir iletişim nasıl kurulmalıdır?“, “Çocuk terbiyesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?“, “Anne ve baba gençlerden ne ister, gençler anne ve babadan ne talep ederler?“ gibi konular ele alındı.
Bayanlar tarafından büyük ilgi gören seminerde, davetlilerin katılımları seminerin çok verimli geçmesini sağladı.

 

Evdeki öğrenme atmosferi

UETD Düsseldorf Bölgesinin Kadın Kolları Aile seminerini ‘Evdeki öğrenme atmosferi’ başlığı altında Eğitimci Hüseyin Sağ Bey’in sunumuyla gerçekleştirdi.